Informacje dotyczące nowego wydarzenia w kulturalnym kalendarzu Sandomierza zostały przedstawione podczas konferencji prasowej z udziałem pomysłodawców i organizatorów.
Andrzej Nowak-Arczewski, pisarz, regionalista i dziennikarz, inicjator festiwalu podkreślił, że inspiracją do zorganizowania wydarzenia były przede wszystkim tradycje literackie Sandomierza i ziemi sandomierskiej.
– Przed laty w Sandomierzu rozstrzygane były konkursy literackie imienia Stanisława Piętaka, w których przewodniczącym jury był ówczesny prezes Związku Literatów Polskich, wybitny poeta i prozaik Jarosław Iwaszkiewicz. Tutaj były wręczane nagrody, tutaj przyjeżdżali literaci z całego kraju. Z drugiej strony to właśnie w Sandomierzu przyznawane są teraz Nagrody Bonum Publicum imienia Aleksandra Patkowskiego, ojca polskiego regionalizmu, również za publikacje książkowe – mówił Andrzej Nowak-Arczewski.
Burmistrz Marcin Marzec zaznaczył, że Sandomierz może poszczycić się nie tylko bogatą historią i zabytkami, ale jest także miastem, z którym związanych było i jest wielu pisarzy. Wymienił Jarosława Iwaszkiewicza, Wiesława Myśliwskiego, Macieja Płazę i Michała Śmielaka.
Podczas pierwszej edycji festiwalu organizatorzy postanowili przypomnieć postać Jarosława Iwaszkiewicza, ale głównie od strony prywatnej, intymnej. Odbędzie się spotkanie z Anną Król, autorką książek o tym poecie i prozaiku.
Wśród gości wydarzenia będzie również Rafał Hetman, autor książek „Izbica, Izbica” i „Las zbliża się powoli”. Publikacje te i spotkanie z reporterem mają być pretekstem do rozmów o zbiorowej pamięci i naszej skomplikowanej przeszłości.
W programie są również rozmowy na temat roli literatury faktu, biografii i dokumentu w literaturze z udziałem między innymi prof. Anny Nasiłowskiej z Instytutu Badań Literackich Posokiej Akademii Nauk, autorki między innymi książki biograficznej o Sławomirze Mrożku. Mowa będzie o znaczeniu reportaży Ryszarda Kapuścińskiego, tę część festiwalu poprowadzi Stanisław Zawiśliński, prezes Fundacji „Centrum Badań i Edukacji imienia Ryszarda Kapuścińskiego”.
Odbędzie się spacer ulicami Sandomierza śladami Jarosława Iwaszkiewicza. W roli przewodnika wystąpi Jerzy Krzemiński, regionalista, wieloletni kierownik oddziału literatury Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na reportaż małą formę literacką. Wyniki ogłosi przewodniczący jury – dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Janusz Adamowski. Najlepsze teksty zostaną nagrodzone finansowo, wszystkie trafią do specjalnego wydawnictwa. Podsumowaniem całodniowego spotkania będzie biesiada literacka.
Wydarzenie, jak podkreślił Benedykt Kozieł, członek Związku Literatów Polskich, ma być okazją do zaprezentowania kieleckiego środowiska literackiego. Przyjazd do Sandomierza zadeklarowało 16 członków tamtejszego oddziału związku. – Osoby te będą chciały przybliżyć swoją twórczość. Będzie to prezentacja utworów, również wzbogacona melodią. Dla czytelników będzie to okazja do spotkania z ciekawymi twórcami – zaznaczył Benedykt Kozieł.
Andrzej Nowak zapowiedział, że w następnych edycjach zostaną pokazani inni wybitni literaci związani z naszym regionem. Niewykluczone, że festiwal stanie się imprezą kilkudniową.
Festiwal Literatury organizują: Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej, kielecki oddział Związku Literatów Polskich, Urząd Miejski w Sandomierzu, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu oraz Miejska Biblioteka Publiczna imienia Jana Długosza.
[ZT]203302[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz