Zamknij

Sandomierz. Trzecia Droga przedstawiła kandydatów na wójtów i burmistrzów, radnych sejmiku oraz radnych powiatu

18:28, 25.02.2024 Aktualizacja: 16:21, 27.02.2024
Skomentuj

Komitet Wyborczy Wyborców Trzecia Droga – Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 przedstawił swoich kandydatów do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i do Rady Powiatu Sandomierskiego. Zaprezentowani zostali również kandydaci na wójtów i burmistrzów, którzy startują z tego komitetu oraz uzyskali jego poparcie. 

[FOTORELACJA]5914[/FOTORELACJA]

Komitet przedstawił kandydatów w trakcie konwencji wyborczej, jak odbyła dzisiaj (w niedzielę, 25 lutego) w Sandomierzu. Uczestniczący w niej Adam Jarubas, europoseł i wiceprezes PSL zapewnił, że Trzecia Droga jest bardzo dobrze przygotowana do wyborów.

 – Prognozy pokazują, że mamy szansę wygrać te wybory w regionie. Podchodzimy jednak do tego z pokorą. Mamy świadomość, że nie będzie łatwo, ale wszystko zależy od nas – mówił Adam Jarubas.

Przypomniał on, że odblokowane zostały olbrzymie środki unijne dla Polski  – około 600 mld zł. Dają one olbrzymią szansę samorządom. – Wiem, że taka drużyna jak ta, także ta sejmikowa, będzie wiedziała, co zrobić z tymi pieniędzmi – dodał polityk.

Marcin Piwnik, starosta sandomierski, prezes zarządu powiatowego PSL powiedział, że wśród kandydatów są osoby młodsze i starsze, przedstawiciele różnych środowisk i zawodów. – Są rolnicy, sadownicy, nauczyciele, wykładowcy akademiccy, pracownicy służby zdrowia, strażacy, społecznicy, pracownicy administracji, samorządowcy. Na naszych listach są osoby niezwykle ważne w naszych lokalnych społecznościach  –  mówił Marcin Piwnik.

[BANER]0[/BANER]

Wybory samorządowe, zaznaczył starosta, są dla ludowców z powiatu sandomierskiego rodzajem sprawdzianu, rządząca tam do tej pory ekipa poddaje się ocenie wyborców. – W ostatnich pięciu latach, pomimo tego, że był to okres trudny dla samorządów – wspomnę pandemię covid 19 i konflikt zbrojny na Ukrainie  bardzo intensywnie pracowaliśmy i możemy powiedzieć, że udało nam się wiele zrobić dla wspólnego dobra, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas – podkreślił Marcin Piwnik.

Do sukcesów starosta zaliczył przede wszystkim rozwój Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego. W okresie ostatnich pięciu lat wykonano tam inwestycje o wartości ponad 80 mln zł, a lecznica czwarty rok z rzędu osiągnęła dodatni wynik finansowy. Marcin Piwnik mówił również o inwestycjach w szkołach i domu pomocy społecznej, a także o dobrej współpracy w tym zakresie z burmistrzami i wójtami. Zapowiedział realizację kolejnych przedsięwzięć między innymi budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego, remont i budowę parkingów przy szpitalu oraz przygotowanie terenów inwestycyjnych.

Kandydaci Trzeciej Drogi będą ubiegać się o stanowiska burmistrzów i wójtów w: Dwikozach, Łoniowie, Samborcu, Sandomierzu i Wilczycach. Z poparciem tego komitetu o reelekcję będzie walczyła burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska. Komitet nie ma swoich kandydatów w Klimontowie, Obrazowie i Zawichoście.

[BANER]0[/BANER]

Kandydaci do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego:

1. Andrzej Swajda – 54 lata, żonaty, troje dzieci, wykształcenie wyższe, studia podyplomowe na kierunkach: informatyka, zarządzanie oświatą, samorząd i administracja, Executive Master of Business Administration Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Certyfikat International Project Management Association (IPMA). Od 2014 roku radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – ostatnio przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, przewodniczący Klubu Radnych PSL. W kadencji 2010 – 2014 radny powiatu sandomierskiego. Od grudnia 2023 roku p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. Na dotychczasowej drodze zawodowej był nauczycielem, dyrektorem Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach, zastępcą wójta i sekretarzem w gminie Łoniów oraz sekretarzem powiatu sandomierskiego. Posiada gospodarstwo rolne. Członek OSP w Sulisławicach i Stowarzyszenia Miłośników Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach. Hobby: wędkarstwo.

2. Barbara Majewska – z wykształcenia magister pedagogiki, ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą, wcześniej dyrektorka Szkoły Podstawowej w Słupczy, a obecnie dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu. Sprawy oświaty są jej bliskie od 27 lat.

Kandydaci na burmistrzów i wójtów:

1. Paweł Niedźwiedź – kandydat na burmistrza Sandomierza -
42 lata, mąż i ojciec córki Hani. Ukończył studia prawnicze na UMCS w Lublinie oraz aplikację radcowską i w 2021 r. uzyskał tytuł radcy prawnego. Mieszka w Sandomierzu i z tym miastem wiąże swoją przyszłość. Pracował w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, następnie w Starostwie Powiatowym jako zastępca naczelnika, a następnie sekretarz powiatu. Pełnił funkcję zastępcy burmistrza, a następnie radnego powiatu. Obecnie pełni funkcję wicestarosty.

2. Ewa Drzazga – kandydatka na wójta gminy Samborzec
Od 2014 roku pracuje jako zastępca wójta i sekretarz gminy Samborzec. Wcześniej, przez wiele lat była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Złotej. Kierowała też pracą szkoły jako dyrektorka. Prywatnie mężatka, mama dwójki dzieci i babcia. W wolnym czasie pochłania książki, robi na drutach i szydełkuje.

3. Radosław Smalera – kandydat na wójta gminy Łoniów -
43 lata, żonaty, dwójka dzieci. Od urodzenia mieszka w Chodkowie Starym w Gminie Łoniów. Ukończył studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie z tytułem magistra inżyniera ogrodnictwa. Po studiach rozpoczął pracę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Radny VII kadencji Rady Gminy w Łoniowie, obecnie przewodniczący Rady Gminy. Należy do stowarzyszenia OSP w Chodkowie Starym. Wraz z żoną prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo o profilu sadowniczym.

4. Tomasz Pietruszka – kandydat na wójta gminy Wilczyce -
mieszkaniec Wilczyc, lat 48, żonaty, dwoje dzieci, absolwent Uniwersytetu Marie Skłodowskiej-Curie w Lublinie na wydziale prawa i administracji, długoletni pracownik sektora bankowego, radny powiatu sandomierskiego w latach 2018-2024.

5. Marek Łukaszek – kandydat na wójta gminy Dwikozy -
długoletni wójt gminy Dwikozy. W swojej pracy cechuje się zasadą „bądź dobry i pomocny dla innych”.

[BANER]0[/BANER]

Kandydaci do Rady Powiatu Sandomierskiego:

Okręg wyborczy nr 1 – Sandomierz

1. Ryszard Nagórny – architekt, emeryt, wieloletni działacz samorządowy (30 lat), Członek zarządu powiatu obecnej kadencji.

2. Jerzy Żyła – 44 lata, nauczyciel, radny miasta Sandomierza dwóch kadencji, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady, działa w organizacjach społecznych, współpracuje z młodzieżą; instruktor ratownictwa wodnego oraz instruktor pływania, organizator licznych imprez sportowych.

3. Grażyna Rękas – emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych. Od 15 lat jest również amazonką oraz społeczniczką oddaną zarówno Sandomierskiemu Klubowi „Amazonki”, którego jest prezeską, jak i społeczności lokalnej. Organizatorka licznych akcji profilaktycznych, pomysłodawczymi „Marszy PierWsi w Sandomierzu”, dzięki jej wsparciu i zaangażowaniu w Sandomierzu powstała Przychodnia Onkologiczna oraz zakupiono nowoczesny mammograf.

4. Zbigniew Majewski – 64 lata, bezpartyjny, ukończył studia z zakresu wychowania obronnego oraz studia podyplomowe z zakresu wychowania fizycznego zarządzania oświatą (WSHP Sandomierz). Od 2003 roku instruktor pierwszej pomocy PCK. Pełnił funkcję prezesa Zarządu Rejonowego PCK. Współzałożyciel i pierwszy szef, a obecnie członek Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu, inicjator licznych akcji honorowego krwiodawstwa. Twórca i opiekun Szkolnych Grup Pierwszej Pomocy. W 2023 roku nominowany do tytułu ,,Sandomierzanin Roku 2022”.

5. Dorota Mazur–Alvarez – rodowita sandomierzanka, 59 lat, mężatka, matka trójki dorosłych dzieci. Ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi – Wydział Farmacji Oddział Analityki Medycznej, mgr analityki medycznej ze specjalizacją z higieny, epidemiologii - diagnostą laboratoryjnym, pracuje w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego jako asystent ds. zakażeń szpitalnych, pełni funkcję pełnomocnika dyrektora ds. systemu zarządzania jakością.

6. Magdalena Jarecka – jest rodowitą sandomierzanką, ma 35 lat i jest matką trójki dorastających dzieci. Działa w Radzie Rodziców przy szkole moich dzieci. Jest absolwentką studiów wyższych na kierunku turystyka i rekreacja.

7. Dr n. med. Piotr Satławski – ukończył studia wyższe na Akademii Medycznej w Lublinie na Wydziale Lekarskim. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny nadany uchwałą Rady II Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obecnie – Koordynator Oddziału Urologii w Sandomierzu. Prywatnie – żona, dwoje dzieci. Założyciel wraz z żoną kliniki medycznej SANMEDICA CLINIC w Sandomierzu świadczącej szerokie spektrum usług medycznych i stomatologicznych.

[BANER]0[/BANER]

Okręg wyborczy nr 2 Dwikozy – Zawichost

1. Tomasz Huk – ukończył Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie oraz podyplomowe studia w zakresie bankowości w Akademii Ekonomicznej w Krakowie, długoletni pracownik Banku Spółdzielczego w Zawichoście i Sandomierzu, Przewodniczący Rady Powiatu obecnej Kadencji, wyróżniony w 2024 r. tytułem Honorowym „Samorządowiec 25-lecia” przez Związek Powiatów Polskich.

2. Agnieszka Nowakowska – 41 lat, mieszka w Dwikozach, gdzie wraz z mężem Andrzejem wychowuję dwójkę dzieci. Absolwentka Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Kielcach im. prof. Edwarda Lipińskiego. Obecnie pracuje w Urzędzie Gminy Dwikozach. Była prezeską Forum Młodych Ludowców w pow. sandomierskim, a obecnie pełni funkcję prezeski ZG PSL w Dwikozach.

3. Iwona Korczyńska-Sapielak – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach – kierunek matematyka oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – zarządzanie oświatą. Pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Górach Wysokich oraz Publicznego Gimnazjum w Dwikozach, obecnie dyrektor Zespołu Administracyjnego Jednostek Oświatowych w Dwikozach. Od 2010 r. prezes Fundacji Dla naszych dzieci. Prywatnie mama dwóch wspaniałych, dorosłych synów. Miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej. Radna V i VI kadencji Rady Powiatu Sandomierskiego.

4. Jolanta Figiel – lekarz medycyny- specjalista pulmonolog, pediatra, lekarz rodzinny. Ukończyła również Studia Podyplomowe w zakresie „Zarządzania w Służbie Zdrowia”, oraz Studia Podyplomowe w zakresie: „Organizacja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy”. Mieszka i pracuję w Zawichoście, wcześniej pracowała w Przychodni w Dwikozach oraz w sandomierskim szpitalu. Pracuje także w Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działającym przy Urzędzie Miasta Zawichost, prowadzi spotkania edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej w czterech Domach Seniora na terenie Gminy Zawichost, dwukrotnie laureatka plebiscytu na najpopularniejszego lekarza powiatu sandomierskiego organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

5. Paweł Zimnicki – 46 lat, zamieszkały w m. Gierlachów gm. Dwikozy, żonaty, wykształcenie wyższe, absolwent Politechniki Radomskiej oraz Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Okręg wyborczy nr 3 Obrazów – Wilczyce

1. Marcin Piwnik – starosta sandomierski. Lat 44, żonaty, dwóch synów, wykształcenie wyższe inż. informatyk oraz studia podyplomowe na kierunkach: audyt wewnętrzny w jednostkach administracji publicznej, Executive Master of Business Administration Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Certyfikat International Project Managment Association (IPMA). Od 2014 roku Radny Rady Powiatu w Sandomierzu. Prowadzi wspólnie z małżonką gospodarstwo sadownicze. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie sandomierskim oraz Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Kielcach. Działa w Ochotniczych Strażach Pożarnych.

2. Marzanna Kwiatkowska – lat 57, zamieszkała w Wysiadłowie, wykształcenie wyższe, wiele lat pracowała w szpitalu jako pielęgniarka. Obecnie wspiera męża w prowadzeniu firmy. W latach 2006-2010 – radna powiatu. Przez ostatnie dwie kadencje ławnik sądu rejonowego w Sandomierzu.

3. Dr hab. inż. Magdalena Kapłan – profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, od dziecka związana z Ziemią Sandomierską, wraz z mężem prowadzi Winnicę Nobilis oraz rodzinne gospodarstwo sadownicze w Faliszowicach, wprowadza do obrotu swoje wina, które wielokrotnie były nagradzane, zajmuje się także uprawą winorośli i produkcją materiału szkółkarskiego, skutecznie propaguje rozwój uprawy tego gatunku w Polsce. Obecnie jest pracownikiem naukowo – dydaktycznym oraz kierownikiem Zakładu Sadownictwa, Szkółkarstwa i Enologii w Instytucie Produkcji Ogrodniczej na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Została laureatką tytułu Sandomierzanin Roku 2022.

4. Zbigniew Wiercioch – 46 lat, żonaty, dwie córki, wykształcenie wyższe – absolwent Akademii Świętokrzyskiej na kierunku politologia, mieszkaniec gminy Wilczyce, rolnik, członek OSP, wieloletni pracownik samorządowy szczebla gminnego i powiatowego, obecnie sekretarz powiatu

5. Łukasz Gawron – 41 lat, mąż i ojciec dwóch synów, kończył studia wyższe w Lublinie na kierunku ogrodniczym, od urodzenia mieszka w Święcicy, gdzie prowadzi rodzinne gospodarstwo sadownicze.

[BANER]0[/BANER]

Okręg wyborczy nr 4 Samborzec – Klimontów

1. Agnieszka Frańczak – lat 48, zamieszkała w Nowej Wsi, gmina Klimontów, wiceprezes PSL w Klimontowie, wiceprezes KGW w Nowej Wsi, członkini Gminnego Zarządu KGW w Klimontowie, przez pięć kadencji delegatka Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

2. Zygmunt Kwasek – lat 67, mieszka w Gorzyczanach, gdzie prowadzi gospodarstwo sadownicze. Dwie dorosłe córki i czworo wnucząt. Absolwent ogrodnictwa na Akademii Rolniczej w Krakowie. Wieloletni radny powiatu w Sandomierzu, członek zarządu powiatu w latach 2006 – 2024. W Świętokrzyskiej Izbie Rolniczej w latach 2019 – 2023 – przewodniczący Rady Powiatowej w Sandomierzu.

3. Jan Kapusta – mieszka w Klimontowie. Oficer Państwowej Straży Pożarnej pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Strażak ochotnik pełniący funkcję Prezesa OSP Klimontów oraz Komendanta Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Klimontowie. Prywatnie, żona, dwoje dzieci.

4. Sylwia Paciura – mieszka w Złotej, mężatka, syn Dominik, ukończyła studia w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach na kierunku zarządzanie i marketing, specjalność: turystyka i hotelarstwo oraz na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku zarządzanie, specjalność: zarządzanie w sektorze publicznym i prywatnym. Głównym zajęciem, działalnością, pasją oraz pracą ideową jak i zarobkową do której podporządkowany jest styl życia całego domu, od 2009 roku jest prowadzenie wraz z mężem rodzinnej Winnicy Nad Jarem w miejscowości Złota. Członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Złotej.

5. Grażyna Kaczmarczyk – mieszka w Borku Klimontowskim w gminie Klimontów. Mężatka, dwie córki. Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Zarządzania i Marketingu. Od ponad 20 lat pracuje w Nadwiślańskim Banku Spółdzielczym w Solcu Zdroju, obecnie na stanowisku Dyrektora Oddziału w Klimontowie. Jest również członkinią KGW w Borku Klimontowskim.

6. Witold Surowiec – lat 66. Absolwent Uniwersytetu Rolniczego Wydział Rolniczy w Krakowie. Wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sandomierzu – Mokoszynie. Radny powiatu i członek zarządu powiatu w latach 2010 – 2014. Od 2014 roku pełni funkcję wójta gminy Samborzec.

Okręg wyborczy nr 5 Łoniów – Koprzywnica

1. Zdzisław Nasternak – wieloletni działacz samorządowy, obecnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Sandomierzu, prowadzi rodzinną firmę Usługowo – Handlową Auto – Agro Serwis ze Stacją Kontroli Pojazdów, wspiera działalność społeczną.

2. Szymon Kołacz – z samorządem związany od samego początku istnienia. Podczas I kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy. W III kadencji samorządu pełnił funkcję przewodniczącego rady gminy. Od 12 listopada 2006 roku nieprzerwanie pełni funkcję wójta gminy Łoniów.  Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Sandomierzu. Przewodniczący Zgromadzenia Związku Ekologicznego Dorzecza Gmin Dorzecza Koprzywianki w Baćkowicach.

3. Ewa Jasińska – od 1987 roku pracuje w Urzędzie Miasta i Gminy Koprzywnica, obecnie na stanowisku zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Ukończyła administrację na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Prawie 40-letnie doświadczenie administracyjne pragnie przełożyć na działania w samorządzie lokalnym.

4. Ewa Dobrowolska – lat 50, mieszka i pracuje w gminie Łoniów jako dyrektorka dwóch Oddziałów Banku w Łoniowie oraz w Baranowie Sandomierskim, wspólnie z mężem prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne.

5. Dorota Wilk-Giza – od lat aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej. Jest członkinią koła gospodyń w Zbigniewicach, gm. Koprzywnica. Zawodowo pracuję w firmie Nationale Nederlanden. Razem z mężem prowadzi gospodarstwo sadowniczo-rolne.

6. Tomasz Piskor – 49 lat, żonaty, dwoje dzieci, wykształcenie wyższe w zakresie administracji i zarządzania – Politechnika Rzeszowska, studia podyplomowe o specjalności „Ochrona Środowiska w Administracji Publicznej”, studia podyplomowe o specjalności „Gospodarka Przestrzenna” oraz studia podyplomowe EMBA na Akademii Ekonomicznej w Warszawie. Członek stowarzyszenia Nasze Sandomierskie i OSP Łoniów. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy w Łoniowie.

 

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Ten co głos oda Ten co głos oda

5 0

O matko jak nie magistery to doktory i 50+ sama śmietanka i ciągle te same osoby a nikogo po zawodóce młodego 😁😁😁

21:45, 25.02.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

emkaemka

0 0

Niektórzy jak Józio Biden

23:15, 27.02.2024

AdaAda

0 0

Pokazali już co potrafią.

23:27, 01.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%