Zamknij

"Bramy" prof. Wincentego Kućmy w Sandomierzu. Wystawa prac wybitnego rzeźbiarza w Domu Długosza [FOTO]

19:19, 14.04.2024 . Aktualizacja: 06:40, 15.04.2024
Skomentuj Otwarcie wystawy "Brama" prof. Wincentego Kućmy Otwarcie wystawy "Brama" prof. Wincentego Kućmy

Prace prof. Wincentego Kućmy, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Są wśród nich niezwykłe reliefy. 

Wystawa, otwarta w niedzielę, 14 kwietnia, zajmuje trzy sale ekspozycyjne. W jednej prezentowane są bogate w chrześcijańskie nawiązania rysunki prof. Kućmy, jak również kilka rzeźb. W drugiej są reliefy – rzeźbione w patynowanym ogniem i pokrytym żłobieniami sosnowym drewnie. Wyeksponowane tam „Bramy” dały tytuł wystawie. Jest ich kilka. Jedna z nich przedstawia koszmar wojny, którą Wincenty Kućma przeżył jako małe dziecko, jest także brama – wejście do Kany Galilejskiej i brama symbolizująca Zagładę.

Artysta podkreślił, że najważniejsza jest dla niego trzecia sala, w której na ścianie wisi przejmujący, złamany krzyż, a jedną z pokazywanych tam prac jest monstrancja. – Ta część wystawy jest moim memento mori. Ja jestem na progu tej bramy. Ona, ta ostateczna brama, kreuje pozostałe – złe i dobre przejścia. Bramy towarzyszą nam przez całe życie – powiedział prof. Kućma.

Twórca mówił również o tym, jak pojmuje to, czym się zajmuje. – Twórczość jest taką dziedziną życia, która jest dramatem, bo trzeba zostawić w niej prawdziwy ślad. Sztuką nie można się bawić, w sztukę trzeba włożyć serce, duszę, wyobraźnię – nie tylko swoją, ale tworzoną poprzez rozmowy i spotkania z innymi. Trzeba to wszystko zebrać i dopiero wtedy można powiedzieć: „to jest moja pieczęć” – dodał autor.

Wystawa jest swoistym przeglądem niezwykle bogatego twórczego dorobku profesora. Są na niej bowiem dzieła z różnych okresów jego artystycznej działalności. Można zobaczyć choćby miniatury figur, które prof. Kućma wykonał przed laty do małopolskiego Pasierbca.

Artysta, przypomnijmy, był autorem projektu ołtarza, przy którym Jan Paweł II odprawił 12 czerwca 1999 roku  mszę św. w Sandomierzu.  

Ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego zaznaczył w czasie wernisażu, że wystawa ma zatrzymać widza, pomóc mu zdobyć się na odwagę refleksji nad sobą i swoim życiem.

Ekspozycja będzie prezentowana w Domu Długosza do 15 czerwca. Została ona przygotowana z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej w diecezji sandomierskiej.

Więcej o tym wydarzeniu będzie można przeczytać w "Tygodniku Nadwiślańskim".   

[FOTORELACJA]6318[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%