Mistrzostwa odbyły się w budynku Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Młodzież musiała pokazać, że potrafi wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, opanować krwotok z nosa i opatrzyć ranę ciętą. Czekał na nią także test sprawdzający wiedzę ogólną na temat Czerwonego Krzyża i czynności związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną. Na dodatkowej stacji, gdzie nie przeprowadzano oceny, uczestnicy rywalizacji mogli przećwiczyć użycie automatycznego defibrylatora. Takie treningowe urządzenie, przeznaczone dla szkół, przekazało Grupie Ratownictwa PCK starostwo powiatowe.
– W trakcie tych mistrzostw chcemy sprawdzić umiejętności młodych ludzi, a przy okazji popularyzować szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to bardzo ważne – zaznaczył Leopold Wójcik, prezes sandomierskiego oddziału rejonowego PCK.
Zbigniew Majewski, sędzia główny zawodów przyznał, że jakkolwiek poziom wiedzy teoretycznej jest wysoki, to z praktycznymi umiejętnościami jest wśród młodych ludzi, z wyjątkiem tych uczących się w klasach mundurowych, nieco gorzej.
– Przygotowaliśmy pozoracje, moim zdaniem, łatwe, z udziałem tylko jednego poszkodowanego. Kierowaliśmy się tym, że była przerwa w organizacji tych mistrzostw. Nie było ich w latach pandemii oraz w ubiegłym roku, z uwagi na to, że zgłosiła się tylko jedna drużyna – wyjaśnił Zbigniew Majewski.
– Takie umiejętności są potrzebne każdemu. Wypadek może zdarzyć się wszędzie, a udzielając pierwszej pomocy, można uratować komuś życie – powiedziała Lidia Rejkowicz, uczennica Collegium Gostomianum, członkini szkolnej grupy pierwszej pomocy „Sample”.
Lidia podkreśliła, że warto uczestniczyć w zawodach, ponieważ nie tylko dają one możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych sytuacjach, ale także pomagają oswoić się ze stresem.
Krystyna Chmielowiec, nuaczycielka, opiekunka „Sampli” zaznaczyła, że uczniowie sami zgłosili się do grupy. Spotykają się raz w tygodniu na zajęciach dodatkowych. – To 11 osób z różnych klas i różnych profili. Tym, co je łączy, jest chęć doskonalenia umiejętności ratowniczych. Młodzież wykorzystuje je potem w dalszej edukacji, wybierając na przykład medycynę, ratownictwo czy pielęgniarstwo – mówiła Krystyna Chmielowiec.
Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostoaminum, drugie z II LO imienia Tadeusza Kościuszki, zaś trzecie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Ziemi Sandomierskiej. Młodzi ratownicy otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez urząd miejski i starostwo powiatowe.
Zwycięzcy będą zaprezentować powiat na zawodach szczeblu okręgowego, które w tym roku, w maju, odbędą się w Sandomierzu.
W mistrzostwach uczestniczyła także młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich imienia Komisji Edukacji Narodowej.
[FOTORELACJA]6391[/FOTORELACJA]
[ZT]210978[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz