Zamknij

Cenny dokument związany z Konstytucją 3 maja zobaczymy w najbliższych dniach w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

09:47, 02.05.2024 . Aktualizacja: 11:35, 02.05.2024
Skomentuj Uniwersał Królewski Uniwersał Królewski

Z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu zaprezentowany został jeden z najcenniejszych dokumentów znajdujących się w zbiorach tej instytucji. To Uniwersał Królewski dla województwa sandomierskiego zwołujący sejmiki w listopadzie 1790 roku, podpisany przez króla Stanisława Augusta i sekretarza Kancelarii Wielkiej Koronnej Ignacego Janiszewskiego. 

Uniwersał zwoływał szlachtę sandomierską na sejmiki w 1790 roku, na których dokonano wyboru nowych posłów na drugą kadencję Sejmu Wielkiego. Został on skierowany do „grodu” sandomierskiego, czyli sądu grodzkiego, który mieścił się wówczas w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Tam dokonano jego wpisywania do ksiąg grodzkich. Dopiero w następstwie tego aktu informację rozesłano do wszystkich powiatów. Sejmik dla województwa sandomierskiego zbierał się w Opatowie. Na posła do Sejmu Wielkiego wybrano na nim Stanisława Małachowskiego, późniejszego marszałka, jednego z twórców Konstytucji 3 maja. 

– Jest to dobra okazja, żeby zobaczyć dokument, który jest związany z historią Konstytucji 3 maja. To dokument wyjątkowy nie tylko ze względu na swój kontekst historyczny, ale również z uwagi na to, że zachowało się niewiele takich pism. Jeszcze do niedawna mało osób wiedziało o jego istnieniu. Upowszechniliśmy wiedzę o nim przy okazji wystawy „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim”. Chcielibyśmy, aby świadomość, że mamy taki cenny obiekt była podtrzymywana. Dlatego planujemy co roku, przy okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, prezentować ten niezwykle cenny dokument historyczny – powiedział dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. 

Dokument będzie pokazywany do 5 maja w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego. 

Muzeum zachęca także do obejrzenia wystaw stałych oraz czasowej ekspozycji archeologicznej zatytułowanej „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, która będzie prezentowana jeszcze tylko do 19 maja. 

Instytucja jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 11 do 18, ostatnie wejście jest możliwe o 17.15, a wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych dla turystów indywidualnych.

[ZT]208780[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%