Zamknij

Wyjątkowa noc w Sandomierzu. Instytucje kultury były pełne gości. Czekało na nich wiele ciekawych propozycji [FOTO

09:35, 19.05.2024 Aktualizacja: 14:30, 20.05.2024
Skomentuj Noc Muzeów w ogrodzie Domu Długosza Noc Muzeów w ogrodzie Domu Długosza

Z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Królewskiego Miasta i turystów spotkały się propozycje przygotowane na Sandomierską Noc Muzeów. Instytucje kultury pełne były zwiedzających. Mnóstwo osób przemierzało starówkę, włączając się w odbywające się tam wydarzenia.   

[FOTORELACJA]6617[/FOTORELACJA]

Mnóstwo gości było w sobotni wieczór w Muzeum Zamkowym, gdzie za symboliczną złotówkę można było obejrzeć wszystkie prezentowane tam wystawy stałe i czasowe. Na dziedzińcu zaś, w związku z kończącą się ekspozycją „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, odbywały się: rekonstrukcja musztry legionów rzymskich, gry i zabawy rzymskie oraz prezentacja uzbrojenia wojowników rzymskich od czasów królewskich po upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Rekonstrukcji towarzyszyło przedstawienie pt. „Mit o stworzeniu Rzymu....jak to wszystko się zaczęło”, będące metaforyczną opowieścią o założeniu miasta Rzym, połączoną z prezentacją strojów i uzbrojenia z epoki królewskiej. Wykonawcami inscenizacji byli członkowie Stowarzyszenia „Pro Antica”.   

W Muzeum Diecezjalnym najmłodsi uczestniczyli w warsztatach muzycznych. W ogrodach Domu Długosza na gości czekały ponadto „Sandomierskie wieczorymki”, czyli projekcja wierszowanych legend związanych z miastem z ilustracjami i muzyką na żywo. Można było oczywiście zobaczyć zbiory instytucji. Biuro Wystaw Artystycznych zapraszało na wystawę malarstwa „Opatów i mit” i występ Chóru św. Marcina. Natomiast Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego proponowało obejrzenie ekspozycji „Augustowskie krajobrazy” i „Całe życia dla Polski … Adam Bień”.  

Do późnych godzin otwarte były wystawy prezentowane w Ratuszu, między innymi „Czarno-biała fotografia Sandomierza”. Działała tam także kawiarenka z darmową kawą i herbatą.

Kolejki ustawiały się przed wejściem na Bramę Opatowską i do Podziemnej Trasy Turystycznej. Zainteresowani zabytkami Sandomierza i jego historią mogli odbyć spacer z przewodnikiem po starówce.

Na Rynku odbyło się performatywne czytanie „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Dramatycznego SCK, zaś późnym wieczorem wystąpił tam zespół Jaśmin. Agata Gałach i Karolina Sienkiewicz wraz z towarzyszeniem zaproszonych muzyków promowały swoją drugą wspólną płytę „Gdy spotykam wiatr”, zawierającą piosenki Marka Sochackiego.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%