[FOTORELACJA]7137[/FOTORELACJA]
Inauguracja odbyła się na dziedzińcu Collegium Gostomianum. Miejsce i utwór zostały wybrane nieprzypadkowo. Jak przypomniał Grzegorz Świtalski, prezes Fundacji Sandomierka, główny organizator i pomysłodawca festiwalu, Sebastian Fabian Klonowic w 1595 roku zadedykował swoje dzieło Stanisławowi Gostomskiemu, starszemu bratu Hieronima, fundatora dawnego kolegium jezuickiego.
– Jest to pierwsze czytanie poematu – utworu, który wszedł do kultury ludowej. Jego fragmenty istnieją w folklorze. Jak wiemy, tradycje flisackie są wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Uznaliśmy zatem, że trzeba skoncentrować się nie tylko na piosenkach flisackich, które śpiewamy już niemal od 30 lat, ale także na poezji – zaznaczył Grzegorz Świtalski.
Utwór czytali między innymi: przedstawiciele lokalnych władz i instytucji kultury oraz nauczyciele i uczniowie Collegium Gostomianum. Na dziedzińcu rozbrzmiewała również muzyka flisacka.
Wcześniej chętni mogli zwiedzić Collegium Gostomianum. Z takiej okazji skorzystało około stu osób. Jak powiedziała Joanna Pieronkiewicz- Szpernal, dyrektorka szkoły, magnesem przyciągającym turystów do 400-letniego budynku jest przede wszystkim jego wygląd od strony Wisły. – Jest on symbolem Sandomierza. Prezentuje się wspaniale. Jest znaną budowlą, ale niewiele osób wie, jak wygląda ona w środku. Zwłaszcza podziemia i eliptyczna klatka schodowa robią na zwiedzających ogromne wrażenie – podkreśliła Joanna Pieronkiewicz-Szpernal.
O godzinie 21 w ogródku Klubu N51 rozpocznie się „Wieczorne szantowanie nad Wisłą z zespołem Klang”.
W sobotę o 15 przy Bramie Opatowskiej zabrzmią „Pieśni flisackie pod flisakiem” w wykonaniu Ulicznej Kapeli Flisackiej. O 16 na Rynku Starego Miasta nastąpi „Podniesienie Kotwicy”. Będzie to uroczystość jubileuszowa dwudziestolecia odsłonięcia instalacji wykonanej przez Cezarego Łutowicza.
O 18 na Bulwarze Marszałka Piłsudskiego odbędzie się „Koncert nad Wisłą”. Wystąpią: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Hambawenah – Orkiestra Dobrej Wody oraz zespół The Wild Rover. Później, o godzinie 22, organizatorzy zapraszają do ogródka przy Klubie N51 na „Festivalowe afterparty” z muzyką i opowieściami na żywo. Poprowadzi je Kamil Badzioch, sandomierzanin, zwycięzca pierwszego odcinka „Szansy na sukces”, współzałożyciel zespołu Hambawenah, członek i współzałożyciel Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”, od niedawna „flisograj” Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników, popularyzator muzyki i tradycji żeglarskich i flisackich. Zaśpiewa piosenki turystyczne, morskie i rzeczne, a także to, co mu w duszy gra.
W niedzielę o godzinie 11 na Rynku Starego Miasta rozpocznie się pożegnalny koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. O 19.30 na nadwiślańskim bulwarze odbędzie się spotkanie autorskie z Ewą Ewart, reżyserką filmu dokumentalnego pt. „Do ostatniej kropli” oraz Wiktorem Strumiłło, autorem zdjęć. Spotkanie poprowadzi Sylwia Rybacka.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Sandomierka, Gollegium Gostomianum i Sandomierskie Centrum Kultury.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz