Zamknij

Gotowy już w 80 procentach. Jak przebiega budowa mostu w Sandomierzu? [FOTO]

14:50, 29.08.2024 Aktualizacja: 15:07, 29.08.2024
Skomentuj Budowa mostu w Sandomierzu Budowa mostu w Sandomierzu

Prace przy budowie mostu na Wiśle w Sandomierzu są zaawansowane już w około 80 procentach. Największym wyzwaniem dla wykonawcy był montaż konstrukcji na podporze stojącej w wodzie. Ta operacja trwała tydzień. Dzisiaj (w czwartek, 29 sierpnia) dziennikarze mogli zobaczyć, jak przebiegają roboty przy przeprawie.   

[FOTORELACJA]7449[/FOTORELACJA]

Most powstaje na podporach starego obiektu, zbudowanego w 1953 roku. Korpusy podpór są jedynymi elementami, które pozostały po tamtej konstrukcji. Wcześniej sprawdzono, czy można na nich posadowić nowy obiekt.    

– Wykonane zostały odwierty w trzonach podpór. Fundamenty zostały sprawdzone przez ekipy nurków. Na podstawie uzyskanej w ten sposób wiedzy oraz w oparciu o badania wytrzymałościowe materiałów składowych projektant oszacował nośności i dostosował je do konstrukcji, która powstała – wyjaśnił Wojciech Kalandyk, inżynier kontraktu.

Zaznaczył, że obecna konstrukcja – stalowa skrzyniowa, wykonana z nowoczesnych materiałów – jest lżejsza od poprzedniej, kratowej, a jednocześnie ma większą nośność.  

Grzegorz Bukała, prezes tarnobrzeskiej firmy Intop, która jest wykonawcą inwestycji, podkreślił, że stare podpory zostały wzmocnione, a następnie nadbetonowane do właściwej wysokości. Jesienią ubiegłego roku rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej, która powstawała w wytwórni w Stalach. Waga konstrukcji wynosi około 1400 ton.

Wszystkie elementy w przęsłach zalewowych były montowane metodą tradycyjną, czyli za pomocą dźwigów bezpośrednio na istniejących wzmocnionych podporach i podporach pomocniczych. Przęsło nurtowe wykonywane było natomiast metodą nasuwania. Pod konstrukcją zamontowane zostały specjalne szyny przesuwne, a na podporach ślizgi, które umożliwiają stopniowe nasuwanie elementu. Operacja z użyciem sześciu stalowych lin i czterech siłowników hydraulicznych umieszczonych na podporze nurtowej przeprowadzana była stopniowo i trwała około tygodnia.

Grzegorz Kaleta z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, iż novum jest również to, że sieć gazowa, która wcześniej biegła po konstrukcji mostu, została przełożona pod dno Wisły. Wykonano w tym celu przewiert. W trakcie tych prac natknięto się na pale, stanowiące pozostałość drewnianego mostu.

Obecnie trwa montaż płyty pomostu, który ma się zakończyć w przyszłym tygodniu. Cała płyta zostanie wtedy zabetonowana.  

Do wykonania pozostaną jeszcze między innymi kapy chodnikowe, ponadto trzeba będzie przełożyć sieć, zrobić nawierzchnię bitumiczną i odwodnienie. Budowa obiektu wraz z włączeniem go do układu komunikacyjnego miasta ma potrwać do końca 2025 roku.

Docelowo sandomierska przeprawa przez Wisłę w ciągu drogi krajowej 77 komunikującej województwo świętokrzyskie z Podkarpaciem będzie dwujezdniowa. W takim celu 13 lat temu wybudowany został obok starego obiektu nowy most, po którym obecnie odbywa się ruch w obu kierunkach.

[ZT]214546[/ZT]

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

nareszcienareszcie

0 0

brawo sandomierz w koncu i unas cos sie buduje kto by pomyslal ze w latach 75 98 podlegalismy pod taka dziure

19:34, 30.08.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

estetaesteta

0 0

Mosty sandomierskie są nieciekawie opracowane.

12:17, 02.09.2024


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%