[FOTORELACJA]7476[/FOTORELACJA]
Bryczką jechali starostowie dożynek – Małgorzata Rządkowska z Dębian w gminie Obrazów i Grzegorz Burek z Dacharzowa w gminie Wilczyce. Później kroczyli muzycy z orkiestry dętej, a za nimi reprezentacje poszczególnych gmin z wieńcami dożynkowymi oraz inni uczestnicy wydarzenia.
W czasie obrzędowej części święta Małgorzata Rządkowska i Grzegorz Burek przekazali bochny chleba gospodarzom powiatu i miasta – staroście Marcinowi Piwnikowi i burmistrzowi Pawłowi Niedźwiedziowi oraz przewodniczącym obu rad – Bogusławowi Mrozowskiemu i Andrzejowi Bolewskiemu.
– Wręczamy wam upieczony z tegorocznej mąki chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia. Poprosimy, abyście – jako gospodarze miasta i powiatu – dzielili nim równo i sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło – mówiła starościna dożynek.
Marcin Piwnik obiecał, że tak będzie. Zapewnił także, iż władze dołożą wszelkich starań, aby powiat się rozwijał.
Przyznał, że sytuacja sadowników z ziemi sandomierskiej i innych regionów jest trudna.
– Wiosenne przymrozki spustoszyły nasze sady. Z tego powodu plony mamy bardzo niskie, szacujemy je na 20 procent tych przeciętnych. Niebawem środki z Ministerstwa Rolnictwa, tak wyczekiwane, powędrują do waszych gospodarstw i zapewnią ciągłość działania do kolejnych zbiorów. Rolnictwo jest niezwykle ważne dla naszego powiatu, jest jedną z głównych gałęzi tutejszej gospodarki oraz źródłem utrzymania dla wielu tysięcy mieszkańców. Należy robić wszystko, aby rolnictwo było wspierane i doceniane, aby ta ciężka praca była opłacalna. Chcielibyśmy również, żeby sadowniczy powiat sandomierski stał się atrakcyjny dla naszych następców, aby widzieli oni tutaj swoją przyszłość – powiedział starosta Piwnik.
Rolnicy otrzymali podziękowania za trudy pracy i życzenia również między innymi od burmistrza Pawła Niedźwiedzia, wicewojewody Michała Skotnickiego i wicemarszałka województwa Grzegorza Sochy.
Chlebem zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy imprezy.
Wieńce dożynkowe, misternie uwite ze zbóż, pięknie ozdobione kwiatami, ziołami, owocami i warzywami, zaprezentowały wszystkie gminy powiatu.
– Zrobiony przez nas wieniec jest inspirowany bogactwem naszej ziemi. Są w nim uprawiane na naszych polach zboża, a poza tym zatrwian, chmiel i bukszpan. Krzyż wykonany jest z lawendy, a podstawa ozdobiona została słonecznikami. Różowe kokardy nawiązują do kolorów naszych strojów – opisywały swoje dzieło Sylwia Duda i Magdalena Cupisz z Pęchowa, reprezentujące miasto i gminę Klimontów.
Każdy z wieńców został ośpiewany. Niektórym reprezentacjom gminnym towarzyszyły kapele. Najpiękniejszy wieniec, w opinii komisji, uwity przez mieszkańców miasta i gminy Koprzywnica będzie reprezentował powiat sandomierski na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się 8 września w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Później rozpoczęły się koncerty. Organizatorzy zaprosili między innymi zespół Skrzypki i grupę Pozytywnie Nakręceni.
Podczas dożynek można poczęstować się rozmaitymi smakołykami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich. Na placu są również stoiska lokalnych stowarzyszeń oraz instytucji z branży okołorolniczej. Odbywają się konkursy i zabawy.
O godzinie 21 na scenę wyjdzie Tatiana Okupnik, niegdyś wokalistka zespołu Blue Cafe. Jej koncert zwieńczy wydarzenie.
maniek20:12, 01.09.2024
Super impreza na zakończenie wakacji 🤣 wyborcy zadowoleni? Potrzebujemy burmistrza na miarę prezydenta miasta, a nie wójta czy sołtysa.. oby tak dalej.
JAN08:58, 02.09.2024
Niech Ci sadownicy pokażą jakie samochody i sprzęt rolniczy mają w garażach!!!
esiok09:16, 02.09.2024
kto ma to ma reszta jezdzi na esiokach
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 0
ostatnia szansa sandomierza to rok 1975 kto jest odpowiedzialny za degradacje naszego miasta niech sandomierzanie odppwiedza sobie sami