Zamknij

Powstanie cyfrowe archiwum fotograficzne Sandomierza. SCK będzie tworzyć je wspólnie z mieszkańcami

15:01, 20.09.2024 mp Aktualizacja: 15:32, 20.09.2024
Skomentuj Otwarcie wystawy "Czarno-biała fotografia Sandomierza" Otwarcie wystawy "Czarno-biała fotografia Sandomierza"

Sandomierz i jego mieszkańcy będą mieli swoje cyfrowe archiwum. W tworzeniu jego zasobów udział może mieć każdy, kto zechce podzielić się ciekawymi fotografiami i opowieściami dotyczącymi miasta.  

Planowane jest utworzenie Cyfrowego Archiwum Historycznej Fotografii, Filmu i Historii Mówionej Miasta Sandomierza. Na ten cel Sandomierskie Centrum Kultury otrzymało pieniądze, kwotę prawie 80 tys. zł, z Krajowego Planu Odbudowy.

Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia będzie pozyskiwanie zbiorów. SCK planuje w tym celu zorganizowanie spotkań z instytucjami posiadającymi archiwa, między innymi z miejscowymi muzeami i biblioteką. Odbędą również spotkania z mieszkańcami, także indywidualne – z tymi, którzy będą chcieli podzielić się swoimi prywatnymi zdjęciami i opowieściami.  

Przeprowadzone zostaną warsztaty „Techniki szlachetne w dawnej fotografii”, z których będą mogli skorzystać zainteresowani. Zaplanowane zostały także szkolenia dla pracowników miejskiej instytucji dotyczące digitalizacji i obróbki zdjęć oraz projektowania wystaw multimedialnych.

– Najważniejszym elementem tego projektu będzie stworzenie platformy cyfrowej, stanowiącej multimedialne archiwum Sandomierza. Takiej platformy teraz nie ma. Są strony na Facebooku, na których umieszczane są fotografie, natomiast brakuje platformy, na którą można byłoby wejść i znaleźć interesujące nas zdjęcie, kategorię zdjęć czy filmy z opowieściami. Zależy nam na tym, żeby takie źródło powstało. Myślę, że będzie ono służyć sandomierzanom, którzy będą szukać w bazie na przykład swoich rodzin, ale także turystom zainteresowanym tą bardziej społeczną stroną historii miasta – powiedziała Kamila Kremiec-Panek, dyrektorka SCK.

Do bazy zostaną włączone materiały zgromadzone w czasie prac nad społecznym archiwum prawobrzeżnego Sandomierza. To źródło będzie mogło być sukcesywnie uzupełniane i budowane przez lata. Jak zaznaczyła Kamila Kremiec-Panek, w ramach projektu zasiane zostanie ziarno, które później będzie kiełkować.  

Platforma cyfrowa, w dwóch wersjach językowych, ma być dostępna również z telefonów poprzez aplikację.

Finałem projektu, którego realizacja potrwa do grudnia, będzie otwarcie stałej wystawy multimedialnej, wzbogacającej ekspozycję ”Czarno-biała fotografia Sandomierza”. Ponadto instytucja zyska dwa monitory, dodatkowe eksponaty oraz licencję na korzystanie z zasobów kronik filmowych. Dzięki przedsięwzięciu oferta SCK ma być bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, ekrany dotykowe umożliwią osobom niewidomym wysłuchanie informacji o wystawach.

Pomysłodawcą, autorem i koordynatorem projektu zatytułowanego „Archiwum fotograficzne Sandomierza” jest Piotr Kusal, pracownik SCK, twórca wystawy prezentowanej w Ratuszu. Oprócz niego wniosek przygotowywali Marta Szpyra-Wrona i Krzysztof Kwiecień, również z SCK.

[ZT]209212[/ZT]

   

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%