Zamknij

Uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu. "Żywe witryny i obrazy historii"[ZDJĘCIA]

14:58, 13.10.2024 Aktualizacja: 12:05, 14.10.2024
Skomentuj "Żywe witryny i obraz historii" - siostry Chodakowskie" Wincentyna, Jadwiga i Helena      "Żywe witryny i obraz historii" - siostry Chodakowskie" Wincentyna, Jadwiga i Helena

Odpustowi bł. Wincentego Kadłubka, tradycyjnie już, towarzyszyły „Żywe witryny i obrazy historii”. Prezentowane były w ponad 20 miejscach na starówce – w witrynach sklepów i lokali, w budynkach, między innymi Collegium Gostomianum i Domu Długosza, oraz w plenerze. 

[FOTORELACJA]7799[/FOTORELACJA]

135 osób, głównie uczniów miejscowych szkół, wcieliło się w postacie z różnych epok – legendarne i historyczne. Byli wśród nich: św. Jacek Odrowąż, książę Leszek Biały, bł. Wincenty Kadłubek, prymas Mikołaj Trąba, król Kazimierz Wielki, Teresa Izabella Morsztynówna, Barbara Jagiellonka, Aleksander Patkowski, rodzina Schinzlów i członkowie Teatru Amatorskiego Marii Cybulskiej.

Sandomierzanie i turyści, odbywając spacer śladami bohaterów z przeszłości, mogli przekonać się, jak bogate są dzieje miasta.

 – Do udziału w tegorocznych „Żywych witrynach i obrazach historii” zgłosiło się ponad 300 osób. Liczba została jednak ograniczona ze względu na prognozy pogody – zapowiedzi deszczu i zimna. Ponieważ nie mogłam znaleźć tak wielu postaci, postanowiłam włączyć do prezentacji różne bractwa. Jedno z nich się pojawiło –  21 osób reprezentuje Bractwo Kurkowe broniące murów miasta – mówiła Grażyna Milarska,

Pomysłodawczyni i koordynatorka przedsięwzięcia dodała, iż najważniejszym jego aspektem jest dla niej ogromne zaangażowanie młodzieży – w poznanie, a potem odtworzenie danej postaci, młodzi ludzie, jak podkreśliła  sandomierzanka, odkrywają wtedy swoje emocje. Mottem tegorocznej prezentacji Grażyna Milarska uczyniła słowa bł. Wincentego Kadłubka: „Wiedz, iż Polaków ocenia się podług dzielności ducha, hartu ciała, a nie podług bogactw”.     

Uczestnicy prezentacji wspólnie z lokalnymi władzami posadzili na placu Rawelin orzechy o imionach Wicek i Jacek, upamiętniając w ten sposób patrona miasta i św. Jacka Odrowąża.    

Novum tegorocznych uroczystości odpustowych był „głośny trąbą i bębnami” przemarsz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej sprzed bazyliki katedralnej pod Ratusz. Tam odbył się koncert Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Mistrzowi Wincentemu w hołdzie”.

[ZT]216225[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%