W pierwszych dniach listopada, jak co roku, wspominamy osoby, które odeszły. Wśród nich jest wiele osób znanych i zasłużonych w naszym regionie. Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powiatów: sandomierskiego, staszowskiego oraz opatowskiego.
[FOTORELACJA]7932[/FOTORELACJA]
GEN. ZBIGNIEW MERES (l. 71) – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w latach 1997-2002, senator VII i VIII kadencji, a później, do 2007 roku, wiceprezydent Piekar Śląskich. W czasie powodzi w 2001 roku kierował akcją ratowniczą w Sandomierzu. Dzięki jego decyzjom o sprowadzeniu specjalistycznych jednostek ratownictwa oraz skutecznemu osobistemu dowodzeniu sztabem kryzysowym miasto udało się uratować przed zalaniem. Rada miasta 6 września 2001 roku nadała gen. Meresowi honorowe obywatelstwo Sandomierza. Był on wielokrotnie odznaczany. Zmarł 14 listopada 2023 roku.
PROF. HANNA PATKOWSKA (l. 85 ) – matematyczka, wykładowczyni w Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Matematycznego, córka Aleksandra Patkowskiego, związanego z Sandomierzem współtwórcy regionalizmu polskiego i spadkobierczyni jego idei. Pani profesor przez lata zasiadała w jury Bonum Publicum Nagrody Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego. 20 października 2019 roku odebrała w czasie uroczystości w Zamku Królewskim Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza, nadany jej ojcu. Została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie. Zmarła 13 grudnia 2023 roku.
JAN ADAM BORZĘCKI (l. 71 ) – sandomierzanin, prozaik, poeta, krytyk literacki i dziennikarz; autor między innymi „Świętości z obrazka”, „Mniszki” i „Mężczyzny, który milczy”. Przez wiele lat zawodowo związany był z „Tygodnikiem Nadwiślańskim”. Prawnicze doświadczenie wykorzystywał często pisząc o trudnych ludzkich sprawach, pomagając swoim piórem tym, którzy nie potrafili wybrnąć z wyjątkowo kłopotliwych sytuacji, w jakich postawiło ich życie. Pasją Jana Adama Borzęckiego była również historia regionu, której karty odkrywał z zaangażowaniem i literackim polotem. Został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotym Krzyżem Zasługi. Odszedł tuż przed spotkaniem autorskim w sandomierskiej bibliotece, które miało promować jego najnowszą książkę „Okruchy ze stołu historii. Gawędy sandomierskie”. Zmarł 31 stycznia 2024 roku.
ANDRZEJ LEBIDA (l.73 ) – radny Sandomierza dwóch kadencji, a wcześniej radny powiatu. Przez wiele lat prowadził firmę remontowo-konserwatorską. Związany był z Prawem i Sprawiedliwością. Zmarł 31 stycznia 2024 roku..
WITOLD GARNUSZEK (l.72 ) – wieloletni wójt gminy Samborzec, a wcześniej jej naczelnik. Kierował gminą w latach 1982-2014. Zmarł 6 maja 2024 roku
AGNIESZKA GUZ (l. 49) – pochodząca z Sandomierza uznana projektantka mody. Prowadziła własne atelier w Warszawie. Projektowała między innymi dla Anity Lipnickiej, Natalii Kukulskiej, Edyty Górniak, Beaty Sadowskiej i Kingi Rusin. Jej kolekcje wykorzystywane były w sesjach zdjęciowych prasy kobiecej, a także przy realizacji programów telewizyjnych i teledysków. Była również laureatką nagrody Elle Style Awards w kategorii „najlepszy polski projektant”. Zginęła tragicznie razem ze swoim 15-letnim synem Tytusem 18 września 2024 roku w wypadku samochodowym niedaleko Olsztyna.
ROMAN KARAŚ (l. 80) – wieloletni prezes Miejsko-Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Staszowie, był także przewodniczącym Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS. Zasłużył się jako organizator i pomysłodawca licznych sportowych wydarzeń dla dzieci i młodzieży, takich jak Uliczny Bieg Niepodległości, Uliczny Bieg Barbórkowy, turnieje tenisa stołowego oraz Memoriał im. Henryka Miśkiewicza w lekkiej atletyce. Pełnił również funkcję animatora sportu na terenach wiejskich, czynnie uczestniczył w sołeckich piknikach, organizując sportowe zmagania dla najmłodszych. Został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Miasta” Staszowa w 2015 roku. Zmarł w listopadzie 2023 roku.
STANISŁAW ZECER (l. 88) – zesłaniec, autor wstrząsających wspomnień z "nieludzkiej ziemi". Stanisław Zecer jako dziecko, wraz z rodziną zesłany został do Kazachstanu. W trakcie podróży na wschód w bydlęcych wagonach zmarła dwójka jego rodzeństwa. On przeżył trwającą pięć lat gehennę. Fragmenty jego wspomnień z zesłania opublikowaliśmy na łamach "Tygodnika Nadwiślańskiego". Zmarł w grudniu 2023 roku.
KAZIMIERZ SZTABA (l. 75) – Był nauczycielem akademickim i samorządowcem, radnym kilku kadencji staszowskiej Rady Miasta. Został odznaczony odznaką "Zasłużony dla Miasta Staszowa", a także Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi. Kazimierz Sztaba przez wiele lat kierował Zamiejscowym Ośrodkiem Dydaktycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Staszowie.
MAŁGORZATA WINIARCZYK-KOSSAKOWSKA (l. 63) – politolog, nauczycielka akademicka, pochodząca z gm. Staszów. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce uzyskała na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładała m.in. w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie, na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, w Akademii Obrony Narodowej oraz na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, gdzie była profesorem nadzwyczajnym. W 1997 r. pełniła funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, w latach 1998–2001 była radną sejmiku woj. pomorskiego. W 2004 r. zasiadała w Parlamencie Europejskim. W Sejmie IV kadencji była przewodniczącą Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, pracowała też w Komisji Ustawodawczej (była jej wiceprzewodniczącą) i w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W latach 1996-97 zasiadała w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Zmarła 22 sierpnia.
EWELINA BIEŃ (l. 41) – była radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, działaczka społeczna. Mandat radnej sejmiku Ewelina Bień sprawowała w kadencji 2014-2018. Uzyskała go, startując z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego z Okręgu Wyborczego nr 1, obejmującego powiaty ostrowiecki, opatowski, sandomierski i staszowski. Zanim zajęła się działalnością samorządową, w swojej rodzinnej miejscowości, Zielonce w gminie Iwaniska, założyła wioskę indiańską "Bonanza". Ewelina Bień prowadziła również Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Lokalnej "Zielonka", a także była założycielka Zespołu Ludowego "Zieleńczanie". Zmarła 17 lutego 2024 roku.
PIOTR KUBICZ (l. 74) – ksiądz, wieloletni proboszcz parafii w Słupi Nadbrzeżnej. Urodził się 27 czerwca 1949 roku w Starachowicach. Pochodził z parafii Wąchock. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu w latach 1967-1974. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1974 roku. Jako wikariusz pracował w parafii: Sławno (1974-1976), Miedzierza (1976-1978), Odrzywół (1978-1980), Koniemłoty (1980-1982), Iłża (1982-1983), Kozienice (1983-1985), Wsola (1985-1987), Opatów (1987-1990). Zmarł 5 grudnia 2023 roku.
JAN TOŚ (l. 65) – ksiądz, wikariusz m.in. w parafiach Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, św. Bartłomieja w Staszowie, w Wiązownicy i w Radomyślu nad Sanem, proboszcz parafii Janików w powiecie opatowskim. Sandomierzanin z urodzenia, absolwent sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego, święcenia kapłańskie przyjął w 1986 roku. Zmarł 7 czerwca.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz