Przy wejściu do szpitala oraz na oddziałach neonatologicznym i położniczo-ginekologicznym oprócz fioletowych balonów trafić można było na inny symbol wcześniaków – sznur z powieszonymi skarpetkami, gdzie spośród dziesięciu, jedna jest wyraźnie mniejsza, bo co dziesiąte dziecko rodzi się wcześniakiem.
– Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony 17 listopada. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Fundację „Wcześniak” w 2011 roku i z roku na rok obchody zataczają coraz szersze kręgi. Ideą obchodów jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Każdemu z najmniejszych, którzy dziś obchodzą swoje święto, a także ich rodzicom, życzymy, aby etap, który właśnie rozpoczęli, był spokojnym czasem w poczuciu nadziei na lepszą przyszłość – mówiła podczas konferencji prasowej lek. med. Jolanta Bąk, kierownik oddziału neonatologii w sandomierskiej lecznicy.
Wśród personelu medycznego świętującego Dzień Wcześniaka była Agnieszka Wąski, pielęgniarka na oddziale neurochirurgii, która przyszła na świat właśnie w sandomierskim szpitalu w 28. tygodniu ciąży. Gdy zabrała głos podczas konferencji, niejednemu z obecnych zakręciła się w oku łza wzruszenia. Zwłaszcza że część kadry, która opiekowała się panią Agnieszką, wciąż pracuje w sandomierskiej lecznicy.
– Z opowieści moich rodziców wiem, że moje przyjście na świat i to że przeżyłam to był cud. Jestem wdzięczna personelowi oddziału neonatologicznemu oraz doktorowi Leszkowi Wroczkowi, który się do tego przyczynił – mówiła A. Wąsik.
W obchodach Światowego Dnia Wcześniaka uczestniczyli starosta sandomierski Marcin Piwnik i dyrektor szpitala dr Marek Tombarkiewicz, którzy wręczyli mamom nowo narodzonych dzieci symboliczne prezenty. Prezenty przygotował także personel oddziału.
W niedzielę z okazji Dnia Wcześniaka budynek sandomierskiego Ratusza będzie oświetlony na fioletowo.
[FOTORELACJA]8052[/FOTORELACJA]
Oddział neonatologiczny sandomierskiego szpitala jest oddziałem drugiego stopnia referencji, co oznacza, że przyjmuje noworodki powyżej 32. tygodnia ciąży oraz powyżej 1500 g wagi urodzeniowej. Odział pozostaje również w stałej gotowości do przyjęcia porodów dzieci z ekstremalnie nawet niską masą ciała, które trzeba ustabilizować i zaopatrzyć, zanim zostaną przekazane pod opiekę placówki o trzecim stopniu referencyjności.
W tym roku w sandomierskiej lecznicy do 15 listopada na świat przyszło 385 noworodków, z czego 58 to wcześniaki o różnym stopniu dojrzałości.
[ZT]217168[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz