Sandomierz został zakwalifikowany przez Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do 139 średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Dało mu to szanse ubiegania się o fundusze szwajcarskie. W czwartek, 16 stycznia, został złożony wniosek.
– Minimalna kwota, o jaką miasta mogą się ubiegać, wynosi około 45 mln zł, a maksymalna ponad 80 mln zł. My staramy się oczywiście o maksimum – poinformował Paweł Niedźwiedź.
– Mamy większy odsetek przedsiębiorców niż wynosi średnia krajowa. Chcemy zatem ich wesprzeć – zaznaczył burmistrz.
Ma temu służyć organizowanie forów i targów turystycznych oraz fundowanie stypendiów dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Główną inwestycją w tej grupie przedsięwzięć ma być budowa obok klasztoru Dominikanów Centrum Produktu Lokalnego. Zadanie to ma być realizowane we współpracy z powiatem sandomierskim.
Miasto zamierza kupić także autobusy elektryczne – sześć dużych i jeden mały, a także stacje ładowania "elektryków".
Sandomierz ma być bezpieczniejszy dzięki zamontowaniu dodatkowych kamer. Monitoringiem mają być objęte wszystkie ulice wylotowe z miasta. Zaplanowany jest także zakup samochodu dla straży miejskiej.
Część funduszy szwajcarskich ma być przeznaczona na budowę nowych odcinków kanalizacji, między innymi na ulicach: Eugeniusza Kwiatkowskiego, Panoramicznej, Młyńskiej, Brzoskwiniowej, Wincentego Burka i Księcia Henryka Sandomierskiego.
Mają powstać nowe kluby seniora. Przestrzeń miasta ma być w większym niż obecnie stopniu dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wniosek uwzględnia również remont poradni specjalistycznych w szpitalu.
Magistrat zamierza zainwestować w miejsca sportu, rekreacji i wypoczynku. Planowana jest rewitalizacja Parku Piszczele oraz odbudowa basenu letniego przy ulicy Baczyńskiego. Sandomierz ma zyskać pięć parków „kieszonkowych” przy ulicach Czachowskiego, Słowackiego – w sąsiedztwie wejścia do Piszczeli, Armii Krajowej – obok przychodni, Schinzla i Mokrej.
Na liście jest także remont czterech kamienic na Starym Mieście oraz przebudowa fontanny na Małym Rynku i zakup straganów wystawienniczych dla handlujących w tym miejscu.
Konkurencja w staraniach o środki, przyznał burmistrz, jest duża. Najprawdopodobniej każde ze 139 miast złoży wniosek, wiele z nich, tak jak Sandomierz, na maksymalną sumę.
Pierwsze przetargi, zdaniem Pawła Niedźwiedzia, będzie można ogłaszać pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Dofinansowanie w przypadku funduszy szwajcarskich wynosi 100 procent kosztów kwalifikowanych.
2 0
Pochwalić się to będzie pora , jak środki będą przyznane , a my jako mieszkańcy podziękujemy jak te zamierzenia zostaną zrealizowane . Na razie jest to „ dzielenie skóry na Niedźwiedziu „
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz