Zamknij

To będzie wielkie widowisko! Tak Sandomierz zainauguruje sezon turystyczny i uczci tysiąclecie koronacji Chrobrego

09:36, 03.04.2025 Aktualizacja: 10:01, 03.04.2025
Skomentuj Konferencja prasowa na temat inauguracji sezonu turystycznego w Sandomierzu     Konferencja prasowa na temat inauguracji sezonu turystycznego w Sandomierzu

Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego zainauguruje tegoroczny sezon turystyczny w Sandomierzu. – Będzie to wielkie wydarzenie z taką oprawą, jakiej w naszym mieście jeszcze nie widziano – powiedział Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. 

 Sandomierskie obchody tysiąclecia koronacji pierwszego władcy Polski odbędą 26 i 27 kwietnia. Będzie to wydarzenie o randze wojewódzkiej.

Jest kilka powodów, dla których takie uroczystości odbędą się w Sandomierzu. Jednym z nich jest fakt, że był on dla Bolesława Chrobrego miastem niezwykle ważnym. Od czasów potęgi Sandomierza, wybudowanego jako gród obronny przez Mieszka I, rozpoczęła się ekspansja państwa Polan na wschód i południe, w kierunku osiągnięcia genialnego planu pierwszych polskich władców, to znaczy oparcia granic ojczyzny o tereny od gór aż do morza i od Odry aż po Bug. Zaczęło się to między innymi dzięki Sandomierzowi – mówił Karol Bury.

Mieszkańcy miasta i turyści będą mogli przenieść się o tysiąc lat wstecz. Rekonstruktorzy przygotowali, jak powiedział kasztelan, opowieść o początkach państwa Polan, o zjeździe gnieźnieńskim i koronacji Bolesława Chrobrego. Będzie ona oparta na kronice związanego z Sandomierzem mistrza Wincentego Kadłubka.  

W sobotę, pierwszego dnia obchodów, pokazane zostaną początki państwa Polan – do Sandomierza przybędzie wtedy Mieszko I, który będzie przekonywał miejscową ludność do przyjęcia wiary chrześcijańskiej, nie obędzie się bez brutalnych sytuacji. Rekonstruktorzy przybliżą także misję św. Wojciecha, który zginął w pogańskich Prusach, a Bolesław Chrobry polecił wykupić jego zwłoki i przekazać relikwie cesarzowi Ottonowi III. Jak przypomniał Karol Bury, cesarz przyjedzie na zjazd w Gnieźnie właśnie po to, żeby prosić o relikwie św. Wojciecha, w zamian zostanie utworzone w Polsce arcybiskupstwo. Wtedy Otton III wyrazi zgodę na koronację Bolesława Chrobrego, a także przekaże mu kopię włóczni św. Maurycego i diadem.

W niedzielę, po uroczystej mszy św., którą będzie celebrował w katedrze biskup Krzysztof Nitkiewicz, odbędzie się inscenizacja koronacji Chrobrego. Jak podkreślił kasztelan, postaci zostaną perfekcyjnie odwzorowane, przede wszystkim na podstawie wizerunków Jana Matejki. Widzowie będą mogli podziwiać kawalerię Bolesława Chrobrego, rekonstruktorzy zadbali o najdrobniejsze szczegóły wyglądu wojów, choćby o kulbaki wzorowane na tych z XI wieku. Organizatorzy spodziewają się około 80 rekonstruktorów.

Obchody poprzedzi, zaplanowany na 15 kwietnia, wykład przygotowany przez Muzeum Zamkowe. Dr hab. Tomisław Giergiel, kierownik Działu Historycznego będzie mówił o koronach polskich królów.

Burmistrz Paweł Niedźwiedź zaznaczył, powiedział, że za taką inauguracją sezonu turystycznego przemawia historia Sandomierza i to, jaką rolę odegrał w przeszłości. – Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, które według kronikarzy było jedną z siedzib królestwa polskiego. Korzystając ze wspaniałych zabytków pamiętających czasy pierwszych Piastów i z tego, że mamy najwspanialszą grupę rekonstrukcyjną na świecie, czyli Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, chcemy zrobić inaugurację, która nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z okresu początków państwa polskiego – powiedział burmistrz.

W przygotowanie obchodów włączył się także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. 

Szczegółowy program wydarzenia pod linkiem:   

/upload/487781635_649759744441288_682050.jpg

  

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%