[FOTORELACJA]9045[/FOTORELACJA]
Jak już informowaliśmy, muzeum otrzymało prawie 50 mln zł z unijnego programu FEnIKS, uzyskując wysoką ocenę komisji i drugą pozycję na liście rankingowej wniosków. Całkowita wartość projektu wyniesie 80 mln zł. Instytucja, jak zaznaczył jej dyrektor, nigdy wcześniej nie dysponowała takimi środkami, nigdy wcześniej nie realizowała projektów unijnych.
– Będzie to kamień milowy w rozwoju naszego muzeum, ale także – mam nadzieję – przedsięwzięcie ważne dla Sandomierza, ponieważ to miasto opiera się na dziedzictwie i historii. To jest najsilniejszy magnes, który przyciąga tutaj ludzi, a muzeum jest filarem opieki nad tym dziedzictwem i promowania go. Dlatego im silniejsze i atrakcyjniejsze będzie muzeum, im będzie nowocześniejsze, tym bardziej wzrastać będzie w świadomości ludzi atrakcyjność samego Sandomierza – mówił dyrektor.
Większa część pieniędzy zostanie przeznaczona remont i adaptację kompleksu budynków przy ul. 15 Sierpnia, kupionego przez instytucję dwa lata temu.
Jak poinformowała Kinga Kędziora, kierownik projektu, główny inwentaryzator, pełnomocnik dyrektora ds. zbiorów, w podziemiach i na parterze głównego budynku będzie się mieścił magazyn studyjny zbiorów, gdzie eksponaty będzie można również oglądać. Pierwsze piętro będzie przestrzenią biurową i administracyjną, natomiast na drugim piętrze powstanie sala konferencyjna w stylu industrialnym, która będzie pełnić także funkcje wystawiennicze. W nowej siedzibie będą znajdować się ponadto: studio do nagrywania lekcji i podcastów, które będą potem udostępniane online, dwie pracowanie konserwatorskie, pracownia digitalizacji, pokój wyciszeń oraz pokój dla rodzica z dzieckiem. Część bazy będzie służyć również jako zaplecze techniczne.
Przeniesienie magazynów i biur do nowej siedziby oznaczać będzie więcej przestrzeni na wystawy stałe i czasowe w zamku. Powstaną nowe ekspozycje stałe, między innymi archeologiczna, gabinet numizmatyczny, gdzie będzie można pokazać cenną muzealną kolekcję, galeria sztuki polskiej i galeria sreber. Muzeum nie zapomni także o klejnocie Sandomierza – krzemieniu pasiatym.
Zagospodarowane zostaną zamkowe piwnice, które teraz służą jako magazyn. Powstanie tam wystawa poświęcona historii Sandomierza oraz Zamku Królewskiego, również tej związanej z funkcjonowaniem tam więzienia.
Kinga Kędziora dodała, że zmieni się sam sposób prezentowania zbiorów Muzeum Zamkowego – gabloty będą nowoczesne, przestronne i dobrze oświetlone.
W ramach projektu ponad 800 muzealiów zostanie poddanych konserwacji. Przedmioty te będą potem prezentowane na nowych wystawach stałych.
Dostępność, w różnych wymiarach, jest bardzo ważnym aspektem muzealnego przedsięwzięcia. Dotyczy ono samych muzealiów – wiele z nich, przede wszystkim archeologicznych, zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych w internetowym katalogu zbiorów. Obie siedziby mają być otwarte na wszystkie grupy wiekowe pod kątem oferty. Będą także dostępne dla osób niepełnosprawnych, w zamku zamontowana zostanie platforma schodowa, zaś w głównym budynku przy ul. 15 Sierpnia – winda.
Dr hab. Mikołaj Getka-Kenig podkreślił, że nieruchomość przy ul. 15 Sierpnia została wybrana pod kątem otwarcia muzeum na jak najszczersze grono mieszkańców. – Ta siedziba pozwoli na działania lokalne, na to, aby muzeum było jeszcze bardziej bliskie sandomierzanom, także geograficznie. Będziemy rozwijać się również na tym polu – stwierdził dyrektor.
Grzegorz Lipiec, kierownik Działu Edukacyjno-Promocyjnego zaznaczył, że sandomierska instytucja będzie współpracować z czterema muzeami, które będą partnerami projektu. Są to: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Instytut Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach.
– Realizacja projektu pozwoli także na stworzenie nowych miejsc pracy. To sukces nie tylko muzeum, ale całego Sandomierza i regionu, ponieważ przyznane środki tutaj zostaną – powiedziała Kinga Kędziora.
Projekt, jak dodała, uwzględnia kwestie ekologii. Zawierają się w nim także szkolenia dla pracowników.
Prace remontowe rozpoczną się wiosną 2026 roku. Projekt ma być zrealizowany do 2029 roku.
[ZT]219994[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz