[FOTORELACJA]9882[/FOTORELACJA]
– To jedna z największych inwestycji, jakie będziemy realizować w ramach funduszy europejskich, i jedno z największych dofinansowań, jakie przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ze środków europejskich na ten konkretny projekt przeznaczamy ponad 49 milionów złotych. W ten sposób wspieramy nie tylko ochronę dziedzictwa kulturowego, ale także tworzymy warunki infrastrukturalne do aktywnego uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym – powiedziała wiceminister Marta Cienkowska.
Jak podkreśliła, jednym z warunków przyznania dofinansowania z programu FEnIKS jest poszerzenie oferty. – Myślę, że to bardzo mocno powinno wybrzmieć: jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest to, aby inwestycje zakończyły się dodatkową ofertą edukacyjną, kulturalną i społeczną. Wyrażam ogromną radość, że muzeum stanie się centrum edukacyjnym otwartym dla mieszkańców. Zwiększy się nie tylko oferta, ale i dostępność. Chodzi nie tylko o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, ale także o to, aby oferta była dostosowana do każdej z grup społecznych: od najmłodszych do seniorów – dodała Marta Cienkowska.
— Tak dużych pieniędzy nigdy wcześniej w historii muzeum nie było. Do tej pory instytucja borykała się z brakiem środków na różne działania. Ten projekt to ogromna szansa, ale i poważne wyzwanie — powiedział dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego. — Będziemy mogli się pochwalić zupełnie nową przestrzenią, zarówno edukacyjną, wystawienniczą, jak i pracowniczą. To otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości.
Kinga Kędziora, kierowniczka projektu, główna inwentaryzatorka w Muzeum Zamkowym, podkreśliła, że niezwykle ważnym celem inwestycji jest likwidacja barier architektonicznych.
— Jest to ogromna szansa na coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe: dostosowanie przestrzeni muzeum do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bardzo chcieliśmy realizować zadania skierowane do osób ze szczególnymi potrzebami, ale niestety ze względu na bariery architektoniczne było to po prostu niemożliwe — zaznaczyła Kinga Kędziora.
W ramach prac remontowo-konserwatorskich w Zamku Królewskim powstaną m.in.: sześć nowych wystaw stałych, sala edukacyjna, pokój wyciszeń, winda oraz platforma schodowa umożliwiająca dostęp osobom z ograniczeniami ruchowymi. Planowana jest również częściowa przebudowa poddasza oraz izolacja i docieplenie dachu. – Tak jak już sama nazwa naszego projektu wskazuje – „Zamek otwarty” – zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby faktycznie jak najszerzej otworzyć zamek dla zwiedzających i udostępnić przestrzenie, które dotychczas były po prostu niedostępne – podkreśliła Kinga Kędziora.
W budynku dawnej piekarni przy ul. 15 Sierpnia, kupionym przez muzeum dwa lata temu, powstaną magazyny studyjne, w których będzie można oglądać zbiory i zobaczyć, jak na co dzień wygląda opieka nad zbiorami, dwie pracownie konserwatorskie, pracownia digitalizacji, sala konferencyjno-wystawiennicza, duża sala edukacyjna, sala dla matki z dzieckiem oraz pokój wyciszeń.
Projekt obejmuje również zakup sprzętu, wyposażenia i oprogramowania, które umożliwią transformację cyfrową muzeum. Powstanie platforma edukacyjna online, pokój do nagrywania podcastów i lekcji internetowych. Zakonserwowanych zostanie 805 muzealiów, a 1083 obiekty zostaną zdigitalizowane i udostępnione w internetowym katalogu zbiorów.
W ramach projektu 42 pracowników muzeum zostanie objętych programem szkoleń i kursów. Nowej ofercie programowej towarzyszyć będzie współpraca z innymi instytucjami. Muzeum Zamkowe podpisało listy intencyjne z czterema partnerami: Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Muzeum Wschodniosłowackim w Koszycach.
— Cieszymy się, że powstanie dodatkowe miejsce dla zajęć kulturalno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – w nowej części miasta, w pobliżu szkół i przedszkoli — powiedział wicemarszałek Grzegorz Socha.
Obecnie trwają prace projektowe. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na koniec 2029 roku.
Pieniądze na wkład własny do projektu zapewnili organizatorzy, czyli resort kultury i samorząd województwa świętokrzyskiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz