W najbliższą sobotę, 26 lipca, muzeum zaprasza na VII spotkanie popularnonaukowe z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”, współorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Sandomierzu, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegaturę w Kielcach. Podczas spotkania historyczny zarys bitwy pod Pielaszowem w wystąpieniu zatytułowanym „Pielaszów 44’ - 81 lat od zbrodni niemieckiej” przedstawi dr Robert Piwko – naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. Natomiast sylwetkę Bolesława Rewery, zaginionego uczestnika bitwy – przybliży uczestnikom spotkania Zbigniew Rewera.
Miejscem spotkania będzie Sala Rycerska Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Początek o godzinie 17.
Natomiast w niedzielę, 27 lipca, na dziedzińcu zamkowym odbędzie się plenerowe wydarzenie zatytułowane „Wolne Śpiewanie”. Celem tego przedsięwzięcia jest uczczenie 81. rocznicy akcji „Burza”, wybuchu powstania warszawskiego, a przede wszystkim pamięci bohaterów bitwy stoczonej pod Pielaszowem i Wesołówką 30 lipca 1944 roku. Do wspólnego śpiewania zapraszają Anna Przybysz z zespołem Triodeon w składzie: Karol Podkul – akordeon i Jacek Przybysz – gitara, a także wokaliści z grupy „SAN-do-MIR”. W programie znajdą się przede wszystkim „zakazane piosenki”, pieśni z powstania warszawskiego oraz znane pieśni partyzanckie. Uczestnicy wspólnie zaśpiewają m.in.: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Warszawiankę”, „O mój rozmarynie”, „Dnia pierwszego września”, „Warszawo ma”, „Gdy w noc wrześniową”, „Pierwszy sierpnia dzień krwawy”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Serce w plecaku”, „Tam gdzieś pod Sandomierzem”. Współorganizatorami odbywającego się już po raz 10. „Wolnego Śpiewania” są: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Fundacja Świętokrzyski Ogród Inspiracji.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik patriotyczny.
W bitwie stoczonej 30 lipca 1944 roku w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka z niemieckimi żołnierzami z 18 Dywizji Artylerii, zginęło ponad 60 żołnierzy 1. Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej, dokonanej w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 roku. Symbolem męczeństwa Sandomierskich Kolumbów pozostaje mord popełniony na czterech łączniczkach i sanitariuszkach batalionu, którego dokonano 3 sierpnia 1944 roku. Jest to jedna z najtragiczniejszych kart czasu okupacji niemieckiej na ziemi sandomierskiej podczas II wojny światowej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz