Zamknij

Minister Przemysław Czarnek z wizytą we wzorowej szkole prowadzonej przez stowarzyszenie [zdjęcia]

17:26, 21.09.2022 MPlaza Aktualizacja: 17:27, 21.09.2022
Skomentuj

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odwiedził dzisiaj (w środę, 21 września) Szkołę Podstawową imienia Armii Krajowej w Zawierzbiu. Przedstawiciel rządu chwalił placówkę za to, jak prężnie się rozwija. Zapowiedział również wsparcie państwa dla szkół prowadzonych - tak, jak ta w gminie Samborzec - przez stowarzyszenia.

Minister Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystym ślubowaniu pierwszoklasistów. Wręczył uczniom dyplomy, a wcześniej obejrzał zaprezentowany przez nich program artystyczny. Pogratulował rodzicom, że wybrali dla swoich pociech szkołę w Zawierzbiu, a jej dyrekcji i nauczycielom oraz osobom prowadzącym stowarzyszenie tego, jak placówka funkcjonuje.

- Stowarzyszenie, które postanowiło utrzymać tę szkołę i rozwijać ją jako ważny ośrodek kultury w swojej miejscowości, podjęło się ciężkiej pracy. Do tej pory bowiem placówki niesamorządowe nie miały szczególnej pomocy ze strony państwa. W tym roku po raz pierwszy ogłosiliśmy z myślą o nich program inwestycyjny. Przeznaczyliśmy na niego 100 milionów złotych. Do szkół niesamorządowych chodzi w Polsce około 100 tysięcy uczniów. To są nasze dzieci, które również potrzebują sal gimnastycznych, nowoczesnego wyposażenia czy ładnego otoczenia - powiedział minister.

Program nosi nazwę "Inwestycje w oświacie", a pierwsze wnioski rozpatrywane będą już od przyszłego tygodnia. Przemysław Czarnek zaznaczył, że wniosek złożony przez szkołę w Zawierzbiu na budowę tzw. namiotowej sali gimnastycznej ma duże szanse na pozytywne rozpatrzenie, gdyż taki obiekt jest tutaj bardzo potrzebny.

- Życzę, aby wszystkie stowarzyszenia w Polsce, które podejmują się prowadzenia szkół, odnosiły takie sukcesy, jak to z Zawierzbia - dodał szef resortu edukacji.

Podstawówka w podsandomierskiej miejscowości prowadzona jest przez stowarzyszenie od 10 lat. Dekadę temu, gdy zagrożona była likwidacją, uczęszczało do niej 60 uczniów, dziś uczy się tam 170 dzieci, w tym 24 ze specjalnymi potrzebami. - Zatrudniamy również psychologa, pedagoga, logopedę, tyflopedagoga, surdopedagoga i fizjoterapeutę. Uczęszczają do naszej szkoły dzieci między innymi z autyzmem i afazją ruchową. Mamy także uczniów niepełnosprawnych fizycznie - podkreślił Jan Wiatr, dyrektor placówki.

W szkole działa centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju "Enigma" między innymi ze znakomicie wyposażoną pracownią integracji sensorycznej i fizjoterapii. Budynek ma windę zewnętrzną, dzięki której bez przeszkód mogą korzystać z niego uczniowie niepełnosprawni ruchowo. Placówka jest wyposażona w nowoczesne pomoce. Niebawem ruszy tu "Laboratorium przyszłości" z drukarkami 3D, mikroskopami, kamerami oraz innym sprzętem, który będzie służyć uatrakcyjnieniu zajęć. Dzięki realizowanym projektom dzieci mogą rozwijać różnorodne zainteresowania, poznają Polskę i Europę.

Jaki jest przepis na taki sukces? - Trzeba mieć dużo szczęścia, dobrą kadrę i dużo samozaparcia. Trzeba również cały czas myśleć nad nowymi rozwiązaniami i ciężko, uczciwie pracować - odpowiedział Jan Wiatr.

Przyznał on, że sala gimnastyczna jest marzeniem nauczycieli i uczniów. Teraz dzieci korzystają z niewielkiej sali zastępczej, a w okresie wiosenno-letnim dodatkowo z boiska wielofunkcyjnego.

Poseł Marek Kwitek stwierdził, że podstawówka w Zawierzbiu pokazuje, jak znakomite efekty może przynieść zaangażowanie stowarzyszenia, dobre zarządzanie, a także codzienna praca świetnej kadry. - Panuje tu również rodzinna atmosfera. Uczniowie bardzo dobrze się czują. Jest wysoki poziom nauczania. Szkoła, wobec której były plany likwidacji, teraz staje się wizytówką powiatu - dodał parlamentarzysta.

Poseł przypomniał także, że 50 procent szkół podstawowych w powiecie sandomierskim to placówki stowarzyszeniowe, dlatego tak ważne jest wdrożenie nowego, rządowego programu.

Pochwał placówce w Zawierzbiu nie szczędził również Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. - Często zdarza się tak, że stowarzyszenie czy osoba fizyczna, która przejmuje szkołę do prowadzenia, po kilku latach z tego rezygnuje. W Zawierzbiu mamy przykład wyjątkowy - szkoły, która znakomicie się rozwija i jest bardzo dobrze wyposażona. Gdy w większości szkół wiejskich dzieci ubywa, tutaj jest odwrotnie - mówił kurator Mądzik.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%