Zakaz dotyczy aż siedemnastu miejscowości: Adamczowice, Beradz, Goźlice, Góry Pęchowskie, Grabina, Konary, Konary-Kolonia, Kroblice Pęchowskie, Pęchowiec, Pęchów, Płaczkowice, Pokrzywianka, Przybysławice, Śniekozy, Ułanowice i Zakrzów.
Jak wynika z oficjalnego komunikatu, próbka wody pobrana w Szkole Podstawowej w Goźlicach wykazała poważne przekroczenia norm mikrobiologicznych. W badaniach odnotowano obecność bakterii grupy coli w ilości 33 j.t.k./100 ml (przy dopuszczalnej wartości 0), a także 5 j.t.k./100 ml enterokoków kałowych. Dodatkowo stwierdzono podwyższoną ogólną liczbę bakterii w temperaturze 22°C.
Sanepid ostrzega, że spożycie skażonej wody może wywołać objawy zatrucia pokarmowego, w tym nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunkę. Woda z kranu nie nadaje się do picia, gotowania, mycia owoców i warzyw, naczyń, prania, kąpieli, mycia zębów ani przemywania ran. Może być wykorzystywana wyłącznie do spłukiwania toalet.
– Sytuacja jest poważna i wymaga natychmiastowych działań. Administrator wodociągu został zobowiązany do przeprowadzenia procesu dezynfekcji oraz płukania sieci – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sandomierzu.
Mieszkańcy nie zostaną pozostawieni bez pomocy. Od czwartku, 24 lipca, rozpocznie się dystrybucja wody butelkowanej w opakowaniach 5-litrowych. Informacje o punktach i harmonogramie dostaw będą przekazywane lokalnie przez sołtysów.
Komunikat obowiązuje do odwołania, a kolejne informacje mają być przekazywane na bieżąco po wykonaniu powtórnych badań i zakończeniu prac naprawczych.
Podobna sytuacja dotyczy, jak informowaliśmy , wody pochodzącej z wodociągu Włostów.
[ZT]224130[/ZT]
1 0
Władze takich obiektów nie zdają sobie sprawy jaka krzywde wyrządzili takim błachym postępowaniem dotyczącym badania wody.
Wiele dzieci i osób dorosłych w tej chwili przechodzą powazne problemy zdrowotne.
Wymagają hospitalizacji.
Kto wezmie za to odpowiedzialność ?