Jest to największy, najbardziej różnorodny i kompleksowy zbiór zabytków z Zawichostu-Trójcy, jaki został do tej pory zaprezentowany.
Wśród eksponatów pokazywanych w Gnieźnie są: trzy skarby monet i srebra, militaria, odważniki typu skandynawskiego, biżuteria, dewocjonalia, a także bulla księcia piastowskiego – Bolesława Krzywoustego lub Bolesława Kędzierzawego – niezwykły zabytek z ołowiu, będący rzadkim śladem władzy i administracji, jeden z sześciu znalezionych dotąd w Polsce.
– To wszystko – znalezione podczas badań archeologicznych i poszukiwań za pomocą wykrywaczy metali w Zawichoście-Trójcy – układa się w fascynującą opowieść o miejscu, które w czasach Piastów było częścią potężnego emporium handlowego nad Wisłą. Wystawa doskonale pokazuje, że Zawichost-Trójca nie był „prowincją”, lecz tętniącym życiem ośrodkiem kontaktów, handlu i spotkania kultur. Zgromadzone zabytki wzbudziły ogromne uznanie wśród odwiedzających otwarcie wystawy. Wielu gości z zaskoczeniem odkryło, jak wiele skarbów i tajemnic kryje lokalna historia miejscowości takich jak Zawichost-Trójca – relacjonuje Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”.
To Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” dokonała wielu odkryć w Trójcy, a także w innych miejscach regionu.
Na wystawie można również podziwiać znaleziska m.in. z Sandomierza, Daromina, Strzyżowic i Opatowa.
Wystawa „ArcheoPeryferia” będzie czynna do 22 lutego 2026 roku.
Więcej na ten temat będzie można przeczytać w papierowym wydaniu "Tygodnika Nadwiślańskiego".
[ZT]163393[/ZT]
[ZT]216527[/ZT]
[ZT]220304[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz