Tajniki sztuki tworzenia ikon zgłębiała grupa mieszkańców Sandomierza i okolic. Ich prace zostały później poświęcone.
Warsztaty ikonograficzne odbyły się w parafii prawosławnej pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu. Zostały zorganizowane już po raz trzeci. Ksiądz Marcin Chyl, proboszcz parafii podkreślił, że jest to odpowiedź na sugestie wiernych, również Kościoła rzymskokatolickiego.
- Mają one przynieść ich uczestnikom ukojenie duchowe, pomóc zagłębić się w swoje wnętrze, zapomnieć o świecie teraźniejszym, a skupić się na wartościach wyższych, duchowych - powiedział ksiądz Chyl.
W warsztatach wzięło udział 10 osób. Jedna grupa pracowała rano, natomiast druga w godzinach popołudniowych. Zajęcia były prowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i wytycznymi służb sanitarnych.
Uczestnicy uczyli się pod okiem mistrza Jana Grigoruka, ikonografa z monasteru w Supraślu. Jednak zanim wzięli do rąk pędzle i sięgnęli po pigmenty, dowiedzieli, jaką rolę odgrywa ikona w chrześcijańskiej tradycji, w czym kryje się jej wyjątkowość.
- Ta wyjątkowość i piękno polega przede wszystkim na tym, że niezmiennie od 2 tysięcy lat w taki sam sposób pokazuje wizerunek naszej największej świętości - Chrystusa i jego matki. W ikonę nigdy nikt nie ingerował, nie wpływały na nią zmieniające się trendy sztuki świeckiej. Ikona pozostaje niezmiennym symbolem Bożego piękna przez całe chrześcijaństwo, od jego początków do dzisiaj, i staje się ona nie tylko drogowskazem, ale także oknem, przez które każdy wierny może zajrzeć do Bożego świata - mówił ikonograf.
Jan Grigoruk podkreślił, że ikonografia stosuje najstarsze techniki malarstwa, te same od 2 tysięcy lat.
Więcej o warsztatach w "Tygodniku Nadwiślańskim".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz