Zamknij

Wyjątkowe wyróżnienie dla Marcina Stręciwilka-Kowala z Tarnobrzega. Został uhonorowany tytyłem "Genealog Roku"

07:44, 24.09.2023 Aktualizacja: 07:51, 24.09.2023
Skomentuj

Tarnobrzeżanin, Marcin Stręciwilk-Kowal otrzymał tytuł Genealoga Roku 2022. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane od kilkunastu lat przez środowisko genealogów polskich. Tarnobrzeżanina uhonorowano za zdigitalizowanie i udostępnienie badaczom staropolskich ksiąg sądowych i metrykalnych przechowywanych w ukraińskich archiwach.

– Dzięki Jego działaniom, determinacji, umiejętności zjednywania ludzi, środowisko genealogiczne uzyskało dostęp do zasobów metrykalnych, jak i innych źródeł niezbędnych nam genealogom, z takich archiwów, które do tej pory były poza naszym zasięgiem. To on podjął się realizacji projektu digitalizacji Archiwum Kaczanowskiego, staropolskich Ksiąg Sądowych z zasobu CDIAK w Kijowie. Jego współpraca z archiwami ukraińskimi doprowadziła do udostępnienia genealogom w Polsce setek skanów metrykaliów z zasobów Archiwum w Chmielnickim oraz Winnicy. Zaangażowanie Laureata zyskało uznanie w środowisku genealogicznym, dlatego wielu z nas wspiera jego projekty poprzez „zrzutki” pieniężne, jakie organizuje. Zebrane kwoty przeznacza na zakup sprzętu do digitalizacji oraz pomoc archiwom ukraińskim w ochronie swoich zasobów, co jest szczególnie ważne wobec toczącej się w tym kraju wojny. Poza swoimi wielkimi projektami, Marcin stara się pomagać indywidualnym genealogom w poszukiwaniach ich przodków. Nigdy nie odmawia pomocy. Mamy nadzieję, że – wsparty naszą pomocą – zrealizuje jeszcze niejeden projekt genealogiczny, umożliwiając dostęp do zdigitalizowanych zasobów kolejnych dotąd „niezdobytych” archiwów, a tym samym przyczyni się zarówno do ochrony tych zasobów jak i ich popularyzacji – powiedziała Jolanta Ilnicka, prezes stowarzyszenia Genealodzy Opolscy i przewodnicząca kapituły tytułu Genealog Roku.

Laudacja J. Ilnickiej jest w pełni uzasadniona. Na jaką skalę Marcin Stręciwilk – Kowal udostępnił polskim (i nie tylko) badaczom zasoby ukraińskich archiwów świadczą liczby. Tarnobrzeżanin sam wykonał na Ukrainie, mimo toczącej się tam wojny, ponad milion skanów, a dzięki jego działaniom, do domeny publicznej trafiło kilka kolejnych milionów zeskanowanych dokumentów i archiwaliów, bezcennych z punktu widzenia tak badań genealogicznych, jak i, pośrednio, historycznych.

– Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, to dla mnie lekki szok. Raczej nie udzielam się, staram się koncentrować na pracy, robieniu i zdobywaniu skanów, a potem udostępnianiu ich. W miarę możliwości pomagam też osobom szukającym swoich korzeni genealogicznych. Jestem zaskoczony, ale i dumny, że ta praca została zauważona i w taki sposób doceniona – powiedział „Tygodnikowi Nadwiślańskiemu” Marcin Stręciwilk-Kowal.

Ponieważ tarnobrzeżanin nie mógł być osobiście na Konferencji Genealogicznej w Brzegu, największej tego typu imprezie w Polsce, w której w 2023 roku uczestniczy 240 badaczy, gdzie wręczano tytuł, organizatorzy nagrali dla niego specjalny film gratulacyjny, który został opublikowany w serwisie youtube.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%