„Równowartościowi” to projekt który ma szerzyć informacje dotyczące dyskryminacji. Dwie przedstawicielki inicjatywy są uczennicami tarnobrzeskiego „Hetmana”. Chcą edukować młodzież i dorosłych o sposobach zwalczania prześladowań.
W piątek 15 marca Martyna Piekarska z 2 klasy i Paula Nazar z 4 klasy I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu poprowadziły kolejny już wykład w ramach projektu „Równowartościowi”. Dotyczy on zagadnienia dyskryminacji, pokazuje uczniom różne sposoby na walkę z nią oraz metody pomocy osobom dotkniętym przez nierówności.
– Dyskryminacji nie widać. Jest ona bardzo ukryta, natomiast w wielu przypadkach może być zauważona, ale nic się z nią nie robi – mówi Paula Nazar.
Nazwa ich projektu ma pokazać przede wszystkim to, że każdy jest równy i wartościowy. Celem ich działań jest pomaganie młodym osobom. Grupa „Równowartościowi” chce uświadamiać i wspólnie zwalczać dyskryminację. Prowadzi je motto, które, jak przyznała Paula Nazar, jest długie, ale zależy im, żeby zapadło w pamięć odbiorcom: „Jesteśmy razem w walce przeciwko dyskryminacji. Razem możemy wprowadzić pozytywne zmiany i budować społeczeństwo oparte na szacunku i równości.”
Uczennice przedstawiają swój projekt w szkołach w formie wykładów, ale też na portalach społecznościowych. Tworzą treści edukacyjne na Facebooku, Instagramie i TikToku.
– Dziękuję uczniom za to, że chcą tej współpracy, że nam zaufali, że szkoły nie bały się nas wpuścić. I bardzo się cieszę z tego, że udało nam się dotrzeć dzięki temu do prawie 400 uczniów, a wykłady odbywały się zaledwie cztery dni – mówi Paula Nazar.
Chociaż liczba obszarów, w których można spotkać się z determinacją, jest długa, to uczestniczki projektu podzieliły się kolejnym pomysłem na materiały edukacyjne. Dziewczyny planują uczyć tego, jak wyglądała dyskryminacja w poprzednich epokach zaczynając od starożytności i średniowiecza.
Pomimo tego, że projekt jest realizowany w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych Zwolnieni z Teorii, to Paula zapowiada, że po maturze z jeszcze większą pasją poświęci się edukowaniu na temat dyskryminacji.
– Drodzy czytelnicy, jeżeli czujecie, że jesteście dyskryminowani, że potrzebujecie pomocy, chętnie wam pomożemy. Wystarczy zwrócić się do nas. Znajdziecie nas na pewno na kontach społecznościowych. Znajdziecie nas też w szkole w Hetmanie, wystarczy o nas podpytać. Jesteśmy wam gotowe pomóc. – Paula Nazar.
A czy one 08:58, 19.03.2024
0 0
były prześladowane czy tak już od najmłodszych lat wiedzą same z siebie co to prześladowanie? 08:58, 19.03.2024