[FOTORELACJA]7839[/FOTORELACJA]
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Jest to więc okazja do porozmawiania o chorobach onkologicznych. Tę kwestię postanowiła poruszyć Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu, dlatego we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej zorganizowałą I Tarnobrzeską Konferencję Onkologiczną.
– Tematyka i problematyka poruszana na konferencji jest bardzo istotna, ponieważ chodzi o pacjenta onkologicznego. O kwestie związane z tym jak można wspierać pacjenta onkologicznego, jakie działania podejmować, jeśli chodzi o kwestię związaną z leczeniem i wyjściem z choroby, a więc i o kwestie medyczne, i o kwestie związane z takim dobrostanem psychicznym. Świetnie się nam to wpisuje w prowadzone kierunki kształcenia, ponieważ nasi studenci odbywają praktyki zawodowe zarówno z kierunku pielęgniarstwo, jak i ratownictwo, ale również mamy psychologów, którzy może również w przyszłości wybiorą psychologię onkologiczną jako swoją specjalizację – mówiła prorektor PANS dr hab. Anna Szylar.
W programie znalazły się takie zagadnienia jak profilaktyka nowotworowa i zdrowego stylu życia, wsparcie psychoonkologiczne i komunikacja z pacjentami, pielęgnacja ran onkologicznych oraz żywienie specjalnego przeznaczenia medycznego, prehabilitacja onkologiczna oraz nowoczesne metody leczenia, takie jak brachyterapia.
– Widzimy potrzebę wśród pacjentów i ich rodzin, żeby przekazać informację jak takiego pacjenta przygotować, jak pacjent będzie leczony i jak znieść leczenie, żeby jak najszybciej wrócił do zdrowia po leczeniu. Cały czas jako szpital w Tarnobrzegu rozszerzamy metody leczenia pacjentów onkologicznych. W powiecie tarnobrzeskim profilaktyka jest jeszcze bardzo daleko za czołówką. Staramy się wychodzić z badaniami profilaktycznymi do pacjentów, żeby zwracali uwagę na symptomy choroby – powiedział dr n. med. Marcin Sawicki, p.o. Kierownika Zakładu Radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.
Wśród prelegentów znaleźli się lekarze specjaliści z dziedziny onkologii. O swojej pracy z pacjentami onkologicznymi opowiedziały także m.in. pielęgniarki, psychologowie. Na konferencji o tematyce onkologicznej nie mogło także zabraknąć amazonek (czyli kobiet dotkniętych rakiem piersi). Jedną z nich była Krystyna Popławska, która wiele lat temu zmagała się z choroba onkologiczną.
– Staramy się jako stowarzyszenie w różny sposób te kobiety w pierwszym momencie po wyjściu ze szpitala informować o możliwościach działania. Mamy telefony zaufania, z których korzystają pacjentki, bo niejednokrotnie w dalszym ciągu kobiety wstydzą się swojej choroby, więc telefoniczny kontakt jest dla nich ułatwieniem. Pomagamy na przykład wypełniać wnioski o grupę niepełnosprawności. Doradzamy z własnego doświadczenia, gdzie się udać, jak sobie dobrać dobrą protezę piersi, perukę czy gorset rehabilitacyjny. Bardzo ważna jest też edukacja kobiet, których ta choroba jeszcze nie dotknęła. Takie akcje organizujemy często. Przeważnie jesteśmy my, mamy fantom piersi. Pokazujemy, namawiamy kobiety do tego, aby podeszły i same zobaczyły na czym to polega. Pokazujemy jak same mogą się zbadać – informowała Krystyna Popławska, prezes Stowarzyszenia Amazonek „Pomocna Dłoń” w Tarnobrzegu.
Równolegle Państwowa Akademia Nauk Stosowany zorganizowała po raz drugi akcję "Wampiriada", czyli akcję krwiodawczą. Ma ona na celu promowanie profilaktyki zdrowotnej.
[ZT]216346[/ZT]
...13:22, 18.10.2024
Może czasem warto zweryfikować nazwiska osób o których się pisze bo Pani Prezes Amazonek tarnobrzeskich to ma chyba inne nazwisko.
A przy okazji takie konferencje to mogłyby być organizowane albo w godzinach popołudniowych albo w sobotę, żeby więcej zainteresowanych osób mogło skorzystać a nie tylko naganiać młodzież studiującą.
1 1
A w sobotę albo po południu to byś powiedziała, że nie masz czasu, bo masz inne zajęcia, których nie możesz wykonać w innym czasie. Złej baletnicy... Może trudno Ci uwierzyć też w to, że studentki i studenci mogli też przyjdź własnej woli, a nie być "nagonieni"? To nasi pryszli ratownicy medyczni, pielęgniarki a więc osoby, które będę ściśle zaangażowane w ochronę zdrowia. A przede wszystkim to dorośli młodzi ludzie, którzy też potrzebują wiedzieć, jak dbać o swoje życie. Może wśród nich są osoby wspierające bliskich w procesie leczenia onko? Pomysl o tym.
Swoją drogą, jutro (czyli w sobotę) ciąg dalszy promocji zdrowia w ramach akcji profilaktycznych w szpitalu.
Co do weryfikacji nazwiska p. Prezes - pełna zgoda, redaktor nie odrobił lekcji.