W wojnie polsko - bolszewickiej 1920 roku walczyło wielu mieszkańców Baranowa Sandomierskiego i okolicy. W setną rocznicę zwycięstwa i bitwy warszawskiej, na baranowskim cmentarzu parafialnym oddano im cześć. Z tej też okazji, dzięki inicjatywie społeczników z Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej "Mały Wawel" i rady osiedla, odrestaurowano żołnierską mogiłę, w której pochowani są trzej żołnierze, którzy stracili życie w 1920 roku.
W niedzielę, 16 sierpnia, w Baranowie Sandomierskim, zorganizowano uroczystość upamiętniającą tych, którzy w pamiętnym 1920 roku ruszyli ratować zagrożoną bolszewicką ofensywą ojczyznę. Rozpoczęła ją msza św. w kościele parafialnym. Potem wykład wygłosił Tomasz Sudoł z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
- W wojnie 1920 roku walczyło ponad 100 tysięcy ochotników, a u boku polskich żołnierzy stanęli przedstawiciele innych nacji, choćby Francuzi i Ukraińcy. Bitwa Warszawska, 15 sierpnia 1920 roku, była jedną z najważniejszych bitew w historii świata, bo zatrzymała pochód bolszewików, którzy chcieli "zanieść pochodnię rewolucji Europie". Dziś jednak pamiętajmy przede wszystkim o mieszkańcach ziemi tarnobrzeskiej walczących z bolszewikami, pamiętajmy o mieszkańcach Baranowa, którzy w latach 1919 - 1921, w szeregach Wojska Polskiego, walczyli na froncie. Wielu z nich pochowanych zostało na cmentarzach parafialnych. Stulecie Bitwy Warszawskiej to dobry moment, by przywrócić o nich pamięć i utrwalić ich nazwiska - powiedział Tomasz Sudoł.
Potwierdzeniem słów historyka jest nagrobek na cmentarzu w Baranowie Sandomierskim. Spoczywa w nim trzech żołnierzy, którzy stracili życie w czasie wojny 1920 roku.: porucznik doktor Witold Tor, sierżant sztabowy Kazimierz Homiakiewicz i szeregowy Adam Sowiński. Mocno ugryziona zębem czasu mogiła została odrestaurowana dzięki inicjatywie członków baranowskiego Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej "Mały Wawel" i rady osiedla. Społecznicy zdobyli na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Sztuki i od Wojewody Podkarpackiego.
Zobacz także: - Były wokalista Dżemu porwał publiczność w Tarnobrzegu - Fotorelacja ze spotkania Siarka Tarnobrzeg - Wisła Sandomierz |
Po zakończeniu wykładu historycznego T. Sudoła, uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł i wicestarostwa Jacek Rożek, przeszli na cmentarz parafialny w Baranowie Sandomierskim, gdzie nowa kwatera żołnierzy 1920 roku została poświęcona, a obok niej złożono wieńce.
W uroczystości w Baranowie Sandomierskim uczestniczyli również członkowie grupy rekonstrukcyjnej ze Staszowa, którzy w historycznych mundurach zaciągnęli wartę przy odrestaurowanej mogile.
Fot. Materiały Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu
100. rocznica Bitwy Warszawskiej w Baranowie Sandomierskim - 8 zdjęć
0 0
my w baranowie sandomierskim chcemy nalezec pod sandomierz