Jan Puk to w kręgach miłośników kultury ludowej postać kultowa. Od kilkudziesięciu lat dokumentuje życie dawnych lasowiaków, ich obyczaje, stroje, przedmioty codziennego użytku. Jednocześnie sam jest twórcą drewnianych zabawek, rzeźb, instrumentów muzycznych i modeli. Do tego poetą i bajarzem.
- Dzięki panu i pana darom, nasze Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych tętni życiem i dźwiękami, a radość, jaką mają dzieci mogące próbować same na nich grać jest niesamowita - komplementowała twórcę przedstawicielka szydłowieckiego muzeum.
O radości, jaką sprawiają zabawki Jana Puka mówili też inni goście. Także o tym, jak zachowana przez niego wiedza o minionych pokoleniach i obyczajach jest bezcenna dla przyszłych pokoleń (twórca stworzył m.in własne muzeum poświęcone kulturze lasowiackiej)..
Sam twórca, mimo ukończenia 81 lat, nadal pozostaje czynny artystycznie. W 2022 roku został uhonorowany najwyższym laurem w dziedzinie kultury ludowej, nagrodą im. Oskara Kolberga. Jest też laureatem nagrody im. Michała Marczaka, nadawanej najbardziej zasłużonym regionalistom.
[FOTORELACJA]4500[/FOTORELACJA]
Podczas uroczystego jubileuszu Jan Puk uraczył gości próbkami swojej poezji, każdy mógł też zobaczyć wykonane przez niego w drewnie zabawki. Nie zabrakło poczęstunku, o który zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.
O stronę artystyczną jubileuszu zadbał zespół "Sokolanki" z Sokolników który zaprezentował widowisko "Czary, mary i uroki lasowiackie" autorstwa Marii Kozłowej, legendarnej lasowiaczki z nieistniejącego już Machowa. Wystąpiła też "Kapela nad Łęgiem" z Gorzyc.
Podczas imprezy, Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach zaprezentował też pierwszy w dorobku Jana Puka album, dokumentujący jego twórczość.
Więcej w najbliższym, papierowym wydaniu "Tygodnika Nadwiślańskiego".
1 0
brawo gorzyce stara osada sandomierszczyzny