Kwesta będzie prowadzona w te dni w godzinach od 8.30 do 16. TPZO poszukuje chętnych, którzy w tym czasie będą zbierać datki do puszek przy bramie cmentarza w Opatowie. Zainteresowani wolontariusze mogą zgłaszać się do przedstawiciela stowarzyszenia, Andrzeja Żychowskiego, w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie (ul. Szpitalna 4a). Aktualne informacje na temat zbiórki będą dostępne na profilu stowarzyszenia na FB (www.facebook.com/ziemia.opatowska).
W czasie ubiegłorocznej kwesty zebrano rekordową kwotę 13 tys. 164 zł i 82 gr oraz 10 dolarów i 9 euro. Pieniądze te częściowo uzupełniły koszt renowacji nagrobka zmarłego w 1855 roku Józefa Bartkiewicza i jego krewnych – prace te przeprowadzono w październiku 2023 roku. Pozostała suma została przeznaczona na uratowanie przed zniszczeniem jednego z mocno przechylonych pomników, znajdującego się w pobliżu cmentarnej kaplicy.
TPZO organizuje kwesty na opatowskiej nekropolii od 2009 roku, Od tej pory zbiórki odbyły się dwanaście razy. Darczyńcy, odwiedzający cmentarz w uroczystość Wszystkich Świętych i w dni sąsiadujące z tym świętem, wsparli akcję około 87 tys. zł. Dzięki tym funduszom oraz środkom finansowym m. in. samorządów, firm i instytucji, a także potomków pochowanych osób, udało się uratować przed zniszczeniem 15 cennych pomników i płyt nagrobnych, wykonanych głównie z piaskowca. To nagrobki zasłużonych dla Opatowa postaci oraz osób, o których niewiele wiadomo, ale pomniki na ich grobach maja wartość artystyczną, a były już bardzo zniszczone. Potrzeby w tym zakresie nadal są bardzo duże.
Najstarsze zachowane na cmentarzu parafialnym w Opatowie nagrobki pochodzą z początku XIX w. Wiele z nich wpisano do rejestru zabytków.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej powstało 55 lat temu. Skupia ono mieszkańców tego regionu i osoby z nim związane, a zajmuje się przede wszystkim propagowaniem lokalnej historii, dbaniem o miejsca pamięci, dokumentowaniem dziejów Opatowa i jego okolic. Od 1986 roku wydaje pismo „Ziemia Opatowska”, z publikacjami dotyczącymi różnych aspektów lokalnej historii.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz