16 i 17 września gmina Lipnik przygotowuje wystawę i sesję naukową dedykowaną profesorowi. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia”, realizowanego z inicjatywy wójta Lipnika Andrzeja Grządziela.
[ZT]204544[/ZT]
Józef Mikułowski-Pomorski urodził się 1 lipca 1868 r. w rodzinie ziemiańskiej w Malicach, w ówczesnym powiecie sandomierskim. Był synem Władysława i Julii z Horochów.
Zasłużył się w propagowaniu nowoczesnych metod uprawy ziemi oraz hodowli w gospodarstwach chłopskich. Postawił sobie za cel stworzenie w Warszawie Wyższej Szkoły Rolniczej, co w pełni mu się udało. W Polsce niepodległej piastował funkcje ministra rolnictwa, dwukrotnie ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego oraz wiceprezesa Rady Ministrów. Zmarł 4 maja 1935 roku. W 2022 roku grób profesora na Starych Powązkach został odrestaurowany z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego.
16 września o godz. 11 złożone zostaną kwiaty przed tablicą upamiętniającą prof. Mikułowskiego-Pomorskiego na budynku szkoły w Lipniku. O godz. 12 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy nastąpi otwarcie wystawy poświęconej wybitnemu naukowcowi. O godz. 13 rozpocznie się konferencja poświęcona profesorowi. Prelegentami będą: red. Rafał Staszewski z „Tygodnika Nadwiślańskiego”, dr hab. Tomasz Sosulski z SGGW oraz dr Karolina Grobelska, również reprezentująca Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na godz. 18 zaplanowany jest koncert muzyczny.
17 września o godz. 10 odprawiona zostanie msza święta w intencji prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego. Złożone zostaną również kwiaty na grobie spoczywającego w Klimontowie Felicjana Gołębiowskiego, pierwszego prezesa Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.
Patronat nad uroczystościami w Lipniku objął JM rektor SGGW, prof. Michał Zasada. Weźmie w nich udział delegacja SGGW na czele z rektorem.
1 0
sz anowny i wielce poczytny togodniku z rzeszowskiego od kiedy lipnik to jest twoj region?
1 0
prosze podac nazwe tego regionu