Pochodzący z 1888 roku, jeden z najstarszych dworców kolejowych na Podkarpaciu, przeszedł, kosztem 12 mln zł, gruntowną modernizację w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023.
Na zewnątrz odnowiono elewację, wraz z zachowaniem elementów architektonicznych i odtworzeniem historycznych napisów. Jednak największe zmiany zaszły w budynku dworca. Zachowując historyczne elementy, hol dworca zamienił się w nowoczesną, przyjazną podróżnym przestrzeń, dostępną do tego w pełni dla osób niepełnosprawnych. Na „nowy” wystrój dworca składają się wygodne ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice, oznaczenia w alfabecie Braille’a i mapy dotykowe dworca, monitoring i energooszczędne oświetlenie. Na parterze znalazły się również kasy biletowe i toalety, zaś na piętrze posterunek Straży Ochrony Kolei i pomieszczenia spółek kolejowych.
W budynku znalazło się też miejsce dla historycznej ekspozycji dokumentującej historię rozwadowskiego węzła kolejowego, przygotowanej przez tarnobrzeżanina, Andrzeja Tomczyka, a także dla jego wielkiej, ruchomej makiety dawnego dworca kolejowego, która już podczas otwarcia była jednym z najbardziej obleganych miejsc.
Projektując wnętrza dworca zaplanowano tu także pomieszczenia pod wynajem. Niebawem m.in. zacznie tu działać punkt paszportowy i miejski punkt obsługi mieszkańców.
Otwarciu dworca w Stalowej Woli – Rozwadowie towarzyszył Piknik Kolejarski. Były m.in. pokazy tresury psów służących w SOK, warsztaty kolejowe dla dzieci, liczne konkursy i quizy, a także zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc na dworcu , w tym centrali sterowania ruchem kolejowym.
Swoje stoiska i zajęcia dla dzieci przygotowali też żołnierze z 18 Pułku Saperów w Nisku i niżańskiego 3 Batalionu Inżynieryjnego. Nie zabrakło także strażaków z OSP w Stalowej Woli, którzy uczyli jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy.
[FOTORELACJA]4762[/FOTORELACJA]
Oprawę muzyczną pikniku i otwarcia dworca zapewniła Orkiestra Dęta MDK, oraz chór i kapela „Lasowianki”. Na koniec dnia, imprezę zwieńczyła Miejska Potańcówka.
Fot. Andrzej Tomczyk
marzyciel13:49, 11.09.2023
0 0
Teraz pora na tarnobrzeski dworzec i okolice. Panie Andrzeju prosze przygotować makietę stacji w Tbg z dawnych czasów, np. początku jej działalności.
Oczekuję, że będzie w budynku dworca podobna makieta kolejowa w skali H0, kasa biletowa czynna przynajmniej od 7-15, kiosk z czasopismami, sklep spożywczy, kawiarnia/ bar ze zdrowym jadłem...
Pomarzyć sobie można :-). Marzenia nic nie kosztują. 13:49, 11.09.2023