MARIA JACEK (l. 76) – historyk sztuki, związana z placówkami kulturalnymi w Opatowie, Sandomierzu, Stalowej Woli i Nisku. Przez wiele lat związana była z BWA w Sandomierzu, kierowała też Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w Nisku. W Stalowej Woli, gdzie mieszkała, przy SDK założyła Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Przez dwa lata prowadziła Antykwariat „Galicja” przy Al. Jana Pawła II w Stalowej Woli.
WŁADYSŁAW GOSECKI (l. 99) – długoletni pracownik Huty Stalowa Wola, nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Stalowej Woli (obecnie Zespół Szkół nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego). Żołnierz AK ps. Iskra w placówce Żabno, aresztowany przez UB, przez lata inwigilowany, najstarszy członek Koła Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Nisko-Stalowa.
GIZELA KRAJEWSKA (l. 102) – animatorka kultury z Radomyśla nad Sanem. Działaczka społeczna, od lat 60. organizatorka słynnych, radomyskich Zapustów, w których osobiście uczestniczyła jeszcze w latach 30. XX wieku. W 2003 r. wpisana do Księgi Zasłużonych dla Gminy Radomyśl nad Sanem, w 2005 r. laureatka Nagrody Starosty Stalowowolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W ostatnich latach mieszkała u rodziny w Legnicy.
JÓZEF PODSIADŁO (l. 84) – społecznik i działacz niepodległościowy ze Stalowej Woli, niezłomny propagator wysiłku zbrojnego II Korpusu gen. Andersa oraz działań partyzanckich zgrupowania AK Antoniego Hedy „Szarego”, organizator pięknych uroczystości rocznicowych związanych z bitwą o Monte Casino. Zaangażowany w działalność stalowowolskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz ŚZŻAK Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola.
JÓZEF WĄTROBSKI (l. 93) – prawnik, żołnierz AK ps. Strzała, długoletni radca prawny w Hucie Stalowa Wola, a także w Tymczasowym Zarządzie Regionu Stalowa Wola NSZZ Solidarność (1989 r.) i Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Sandomierska w Stalowej Woli. Na przełomie lat 80. i 90. członek władz Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i KO Województwa Tarnobrzeskiego, członek ŚZŻAK Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola.
ANTONI ŻAK (l. 77) – długoletni radny i działacz społeczny w gminie Bojanów. W Radzie Gminy pełnił mandat radnego w kadencjach: 1998-2002, 2002-2006, 2006-2010, był członkiem Zarządu Gminy w latach 1998-2002, a także przewodniczącym Leśnej Wspólnoty Gruntowej Przyszów Zapuście.
EWA KOSAK (l. 65) – radna Rady Miejskiej Stalowej Woli kilku kadencji, doktor psychologii, wykładowca i administrator wyższych uczelni w Stalowej Woli, była m.in. dziekanem Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej im. Romualda Kudlińskiego „Olympus” w Warszawie oraz rektorem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli.
WŁADYSŁAWA URBANIK (l. 101) – najstarsza mieszkanka Bielin i całej gminy Ulanów. Przez całe życie kierowała się takimi wartościami jak uczciwość, tolerancja i empatia. Jako właścicielka wiejskiego sklepu niejednokrotnie pomagała osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Dzięki swojej postawie życiowej zdobyła szacunek i życzliwość rodziny, sąsiadów i mieszkańców Bielin.
ZYGMUNT KUNIKOWSKI (l. 76) – muzyk i działacz kultury z Niska. Pasjonat muzyki akordeonowej, uatrakcyjniał swoimi występami wiele wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie. Jego wiedza muzyczna sprawiała, że każdy występ stanowił podróż po muzyce zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Był członkiem Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, publikował w Rocznikach TZN. W 2016 r. dołączył do grona Działaczy Kultury Gminy i Miasta Nisko.
MARIA SIEPRAWSKA (l. 82) – regionalistka i poetka z Rudnika nad Sanem. Wieloletnia członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Rudnickiej. Przez wiele lat tworzyła i współredagowała miejscowy periodyk „Przegląd Rudnicki”.
ANDRZEJ SZOJA (l. 67) – stomatolog, były cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary w Ulanowie. Pasowany na flisaka podczas Międzynarodowego Zjazdu Flisaków w 2009 r., szyper Flisu Szlakiem Błękitnego Sanu w 2012 r., cechmistrz Bractwa w latach 2013-2016. Posiadał patent stermotorzysty żeglugi śródlądowej. Za całokształt działalności na rzecz Bractwa Flisackiego otrzymał Krzyż Pro Mari Nostro.
MIROSŁAW SIEK (l. 64) – nauczyciel, społecznik i samorządowiec z Krzeszowa. Pracował m.in. w Zespole Szkół Mechanicznych w Biłgoraju i PSP w Krzeszowie Górnym, od 1999 r. do przejścia na emeryturę pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Krzeszowie. Był członkiem Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowskiej oraz radnym Rady Powiatu Niżańskiego II, III oraz IV kadencji. W II i IV kadencji RPN piastował funkcję jej wiceprzewodniczącego.
KAZIMIERZ ROGALSKI (l. 84) – nauczyciel z Niska. Od 1959 r. w Szkole Zasadniczej i Technikum Elektrycznym w Nisku, a później w Zespole Szkół Elektrycznych. Organizator Ogólnopolskich Olimpiad Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, współautor projektu oświetlenia ulicznego Niska i sterowania nim. Odznaczony odznaką honorową „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko”.
WIESŁAW PUZIO (l. 52) – strażak i działacz społeczny z Cholewianej Góry w gm. Jeżowe. Członek komitetu budowy kościoła parafialnego w Cholewianej Górze, aktywny uczestnik rady parafialnej oraz rady sołeckiej, wieloletni członek zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Jeżowem oraz Naczelnik OSP w Cholewianej Górze. Pozostawił po sobie piękne dziedzictwo zaangażowania i oddania dla dobra społeczności.
KS. JAN MIERZWA (l. 95) – rudniczanin, kanonik, długoletni proboszcz parafii w Końskiem. W 1971 r. odznaczony godnością Expositorium Canonicale, zaś w 1978 r. przywilejem noszenia Rokiety i Mantoletu. W 2002 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w rodzinnym Rudniku nad Sanem.
JOANNA KUZIORA – nauczycielka i wychowawczyni kilku pokoleń uczniów w gminie Jarocin, od 2016 r. dyrektorka Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” im. św. Stanisława Kostki w Golcach.
[FOTORELACJA]5073[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz