[FOTORELACJA]7430[/FOTORELACJA]
Gminne Święto Plonów rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja. Po niej korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą z Tarnobrzega, przeszedł na plac za urzędem. Tam można było podziwiać wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa gminy.
– Wykorzystałyśmy żyto, pszenicę, owies i proso. Ponieważ nasza gmina stanowi zagłębie ogrodnicze, dołożyłyśmy do zboża owoce – jabłko, winogrona, śliwki, a także dynie. Całość ozdobiłyśmy kwiatami, kaliną i jarzębiną, a także nawiązującymi do tradycji ludowej kolorowymi wstążkami – opisywała wieniec Zdzisława Kwiecień z Koła Gospodyń Wiejskich „Herbaciarki” z Sulisławic.
Monika Tomczyk przyznała, że uwicie wieńca wymagało wielu godzin pracy i dużej staranności. Dziełu nadano kształt korony. – Jesteśmy z Sulisławic. Nasza Matka Boża z cudownego wizerunku ma na głowie koronę. Musiałyśmy zatem również z tej racji dochować tradycji – dodały panie.
Ostatecznie komisja konkursowa uznała, że to wieniec sołectwa Łoniów jest najpiękniejszy i będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych, które w następną niedzielę, 1 września, odbędą się w Sandomierzu.
Zgodnie z tradycją starostowie dożynek – Patrycja Mazgaj z Jezior i Ferenc Pincz z Przewłoki przekazali bochen chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbóż na ręce gospodarzy gminy – wójt Martyny Pawłowskiej i przewodniczącego rady Patryka Szarańca. Pani wójt podkreśliła, że przyjmuje go z szacunkiem i miłością, obiecała dzielić chleb w taki sposób, aby nikomu go nie brakowało i aby się nie marnował.
Patrycja Mazgaj przyznała, że ten rok nie jest dla rolników łatwy. Uprawy zostały zniszczone najpierw przez przymrozki, a następnie przez gradobicia. – Trzeba jednak myśleć pozytywnie i nigdy się nie poddawać. Jesteśmy przekonani, że wszystko będzie dobrze – mówiła starościna dożynek.
Za trudy pracy podziękowali rolnikom między innymi włodarze powiatu na czele ze starostą Marcinem Piwnikiem.
W czasie dożynek rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy chleb upieczony w tradycyjny sposób, a także gminny etap rywalizacji „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”. Później na scenie rozpoczęły się występy artystyczne.
Dożynkom towarzyszą stoiska z przysmakami, przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich.
Imprezę zakończy występ zespołu Obsesja oraz zabawa taneczna.
city21:20, 25.08.2024
4 0
brawo loniow stolica czterech miast 21:20, 25.08.2024
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz