Zamknij

Nawierzchnie poliuretanowe - czym są i jak się je wykorzystuje?

14:21, 29.09.2021 ok. 2 min. czytania
Skomentuj

Poliuretan ma wiele różnego rodzaju zastosowań. To specjalne tworzywo sztuczne, przygotowywane z poliolu, w wyniku wielu reakcji chemicznych i procesów obróbki. Poza wykorzystywaniem w produkcji ubrań, akcesoriów do kuchni, rowerowych czy toreb i plecaków, służy do tworzenia specjalnych nawierzchni sportowych. Czym dokładnie są nawierzchnie poliuretanowe oraz gdzie możesz się na nie natknąć?

 

Być może spotkałeś się kiedyś z określeniem "sztuczne boisko". To właśnie w dużym uproszczeniu nawierzchnia stworzona z poliuretanu. Każdy typ takiego boiska w praktyce znacznie się od siebie różni. Z tego względu powinieneś dokładnie poznać ich charakterystykę, zanim zdecydujesz się na położenie jednego z nich.

Czym jest nawierzchnia poliuretanowa?

Nawierzchnie tego typu to przede wszystkim sportowe powłoki wykonane z materiałów syntetycznych opartych na poliuretanie, mające bardzo dużą odporność na uszkodzenia, a także właściwości użytkowe - są miękkie, amortyzują ruch i dodatkowo pomagają w wykonywaniu nawet trudniejszych ćwiczeń czy gier.

Są kładzione bezpośrednio na wygładzoną i wypoziomowaną powierzchnię płaską. Wyróżnia się następujące typy nawierzchni z poliuretanu:

  1. natryskowe - stosowane w boiskach wielofunkcyjnych czy na bieżniach lekkoatletycznych;
  2. 2S - głównie stosowane przy boiskach, a także obiektach rekreacyjnych (np. placach zabaw);
  3. EPDM - spotykane przy kortach tenisowych;
  4. Sandwich - nawierzchnie do zastosowania np. w konkurencjach siłowych, lekkoatletycznych;
  5. Full Pur - wszędzie tam, gdzie eksploatacja jest ponad standardową normę (wymagana jest wysoka wytrzymałość).

Gdzie stosowane są tego typu nawierzchnie?

Najczęściej nawierzchnie z poliuretanu spotkasz na kortach tenisowych (np. w halach), boiskach do piłki nożnej (w wersji streetball), koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej - głównie użytkowane w wydaniu amatorskim, na zewnątrz. Poza tym możesz natknąć się na nie również na placach zabaw (akcesoria dla dzieci umieszczone są na nawierzchni, a nie na piasku), a także pozostałych terenach rekreacyjnych.

Pamiętaj, żeby dokładnie przeanalizować do czego wykorzystywana będzie nawierzchnia. Jeżeli eksploatacja będzie intensywna, musisz wybrać mocniejszą i bardziej zwartą konstrukcję. Z kolei w przypadku zabaw dziecięcych najlepiej zainwestować w nawierzchnie poliuretanowe, które mają miękką strukturę i zagwarantują bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zabaw.

Komu powierzyć położenie tego typu nawierzchni?

Zwróć uwagę na wybór firmy, która profesjonalnie zajmuje się instalowaniem tego typu boisk czy powierzchni. Ta w sposób fachowy przygotuje podłoże pod nawierzchnię, dokładnie wypoziomuje całość, a następnie - wykorzystując wyłącznie skuteczne i nowoczesne techniki - położy wybraną i trwałą powłokę.

Sprawdź pełną ofertę Alpinka

Artykuł sponsorowany 

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%