Staszów: wiadomości, informacje - Tygodnik Nadwiślański

Zamknij

Dodaj komentarz

Wspaniałe historyczne widowisko w Szydłowie. Przyjechali rycerze z całej Polski [wideo][zdjęcia]

StaszewskiR 17:18, 03.07.2022 Aktualizacja: 09:58, 22.10.2025
4 Wspaniałe historyczne widowisko w Szydłowie. Przyjechali rycerze z całej Polski [w

::video{"type":"single","item":"597"}

&ab_channel=TygodnikNadwi%C5%9Bla%C5%84skiTV

W Szydłowie odbywa się dziś wyjątkowa impreza, Turniej Rycerski o Złotą Ostrogę Jagiellonów. Na zamkowym dziedzińcu od wczesnych godzin popołudniowych rozgrywane są widowiskowe konkurencje, w których uczestniczą rekonstruktorzy z różnych zakątków kraju.

Impreza rozpoczęła  się mszą świętą w kościele parafialnym, po zakończeniu której przybyłe do Szydłowa rycerstwo przemaszerowało ulicami miasta na dziedziniec zamkowy. Gości powitali namiestnik Bractw Rycerskiego Zamku Szydłów Paweł Krakowiak oraz burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz. W mury polskiego Carcassonne zawitało w niedzielę aż dwóch monarchów - król Władysław Jagiełło, w rolę którego wcielił się Karol Bury oraz Stefan Batory. Pierwszy władca z dynastii Jagiellonów w Szydłowie bywał aż 17 razy, w tym 9 czerwca 1410 r. kiedy ruszał na ostateczną rozprawę z Krzyżakami pod Grunwaldem, co przypomniał w swoim wystąpieniu starosta staszowski Józef Żółciak. Jako Stefa Batory wystąpił w Szydłowie Damian Bilski z Wrocławia, który perfekcyjnie odtworzył strój monarchy wzorując się na obrazie Jana Matejki "Batory pod Pskowem".

Jak podkreślił Paweł Krakowiak, główny organizator turnieju, główne jego trofeum - Ostrogi Jagiellonów - to nawiązanie do niedawnego odkrycia archeologicznego. Podczas  prac w Szydłowie badacze natknęli się na ostrogę datowaną na czasy Władysława Jagiełły.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu TN

Fot. R. Staszewski

(StaszewskiR)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (4)

InternautaInternauta

0 0

Jak zwykle człowiek dowiaduje się po imprezie.
Takie imprezy są widowiskowe i fotogeniczne, co widać na załączonych obrazkach.

08:20, 04.07.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

rycerrzrycerrz

0 0

a rycerze tarnobrzescy tez byli?

13:19, 04.07.2022
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

PniakPniak

0 0

W Tarnobrzegu są samuraje. Jak ktoś niegrzeczny to głowy na pniaku ścinają.

18:50, 04.07.2022


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już

Ten informacje o remoncie to stale w kółko powielane informacje a konkretów brakuje. Gdzie niby ma byźć ta krawędź przyperonowa? Czy będzie drugi tor (nr1) przy już wybudowanym peronie? Jeśli będzie taki tor, to nie będzie już miejsca dla toru przy krawędzi przydworcowej. Nie ma na to miejsca i jest wmontowany słup kratownicowy przed budynkiem dworca po jego prawej stronie (stojąc plecami do budynku dworca).. Nie sądze by ten słup był usuwany dla dodatkowej krawędzi (toru).

Klituś Bajduś

19:29, 2026-06-26

Lody za czerwony pasek w tarnobrzeskiej „Dziesiątce”

Czerwony pasek jest już nagrodą. Pozostałe nagrody powinni według uznania dawać rodzice lub opiekunowie. Szkoła i jej system oceniania niech pozostanie niezmienny. Zakończmy te bezowocnedyskusje. Udanych wakacji wszystkim!

Maja

18:21, 2026-06-26

Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu

MOŻNA TROMBIĆ ŻE MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE ALE TAKI PANIUŚ W CORVETCIE TO NAWET NIE SPOJRZY BO ON ZAROBIONY I GO STAĆ A JAK KOGOŚ ZABIJE TO NIEWINIONTKO UDAJE, PROKURATURĘ PEWNIE ZNA, MAKOWCA Z NACZELNIKIEM JE A DOBRE CHŁOPAKI BOJĄ SIĘ WYJŚĆ I ROZGRZAĆ SWOJE MASZYNY

Junak89

18:13, 2026-06-26

Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu

*%#)!& boskie z tymi hulajnogami elektrycznymi. Za moich czasów, jak my we wojsku byliśmy, to jakby taki młokos coś próbował nie tak, to łeb do kibla i płuczemy aż się nie nauczy zachowywać. Bezstresowe wychowanie tak się kończy.

Działkarz Ogrodnik E

18:10, 2026-06-26

0%