Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisane zostały bziuki, wielkanocny zwyczaj dmuchania ognia w Koprzywnicy (pow. sandomierski). Gala, podczas której wręczono decyzję ministra i pamiątkowe grawertony odbyła się we wtorek, 19 października, w Nowym Sączu.
W miniony wtorek, podczas VII Kongresu Kultury Regionów w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu miała miejsce Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, podczas której docenione zostały do dziś kultywowane tradycje z całej Polski. Wśród 20 ludowych obyczajów wpisanych na listę przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, znalazły się m.in. bziuki, wielkanocny zwyczaj dmuchania ognia pochodzący z Koprzywnicy.
| Zobacz także: |
Podczas gali Koprzywnicę reprezentowali: burmistrz Aleksandra Klubińska, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Krzysztof Pitra, prezes Miejsko-Gminnego Oddziału ZOSP RP Koprzywnica i miejscowej jednostki OSP Zdzisław Cebuchowski oraz dwóch druhów najstarszy i najmłodszy bziukacz - Krzysztof i Aleksander Beksińscy.
Burmistrz Koprzywnicy podkreśliła, że wiedza o zwyczaju bziukania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie od ponad 100 lat, zaznaczając że dodanie bziuków na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest wspaniałą promocją miasta, gminy, wszystkich mieszkańców, a w szczególności strażaków ochotników z Koprzywnicy, samych bziukaczy.
| Zobacz także: |
Na listę zostało wpisane także wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, zwyczaj ostatkowy - babski comber na Śląsku Opolskim, wysiewanie serc i krzyży na polach w okolicach Strzelec Opolskich, kroszonkarstwo opolskie - zdobienie wielkanocnych jaj techniką batikową, zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim, obrzęd chodzenia z kozą na Kujawach czy taniec polski polonez.
Fot. FB Gmina Koprzywnica
mariusz swietokrzysk19:30, 21.10.2021
tygodniku nadwislanski kopzrywnica to region sandomierski
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Trwa kwesta na sandomierskich nekropoliach
Słuszna inicjatywa o niebo lepsza niż ,,owsik" ale po co te zdjęcia z tym tzw. burmistrzem. Wstyd za takie prostactwo w promowaniu ,,wiejskiej elyty" .
Iza
08:50, 2025-11-02
Pasaż Dominikański w Tarnobrzegu w zieleni
ta trawa uschnie nawet gdy będzie nawadniana, szczególnie jak przyjdą upalne dni, budynek wygląda jakby był budowany 50 lat temu wystarczy popatrzeć na budynki Merkurego i Wisanu to ten styl. Szkaradek w centrum jeszcze te podświetlane tablice będą oślepiać kierowców szczególnie zimą jak lampy uliczne się nie włącza. Pod względem architektonicznym i walorów architektonicznych budynek totalne dno.
TBG
06:50, 2025-11-02
Odeszli w minionym roku – pow. sandomierski
Niezastąpiony o. Tytus. Nikt nie potrafił tak barwnie zaprezentować historii Dominikanów w Sandomierzu. R. I. P.
Ada
10:45, 2025-11-01
Robot da Vici pomaga pacjentkom
Dlaczego nie ma zdjęcia sternika? Ostatnio promował nie swoje inwestycje np. niemiecki Lidl niszczący polski handel i rolnictwo czy przewidywany remont ul. Kwiatkowskiego która jest drogą krajową i sternik ma g...do gadania. Ludzie przecież to pslowski pasożytpromujący się za wasze pieniądze.
Ewa
08:54, 2025-11-01