W Zawichoście i okolicach noc z soboty na niedzielę była pełna historii, kultury, opowieści, legend, gawęd i baśni.
Atrakcji towarzyszących II Zawichojskiej Nocy Muzeów było mnóstwo. Były wśród nich, zorganizowane w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz wernisaż wystawy prezentującej kwiaty z bibuły i krepiny, a także - przygotowana w strażnicy - ekspozycja poświęcona historii początków Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Przed kościołem św. Jana Chrzciciela można było przenieść się do świata sprzed wieków, na zainteresowanych czekało tam bowiem spotkanie z rycerzem rodem ze średniowiecznych opowieści, pieśni i legend. Chętni mogli zobaczyć i przymierzyć elementy zbrojenia i ubioru. Spotkanie okraszone było konkursami. Można było zwiedzić wczesnogotyckie wnętrze świątyni klasztornej, w roli przewodnika wystąpił historyk dr Adam Wójcik, a z zielonego tarasu podziwiać widok na skarpę wiślaną i Wisłę. Otwarty był również kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Udostępnione zostały tam zamknięte na co dzień podziemia. Można było zobaczyć fragment absydy - pozostałości pierwotnego obiektu sakralnego - romańskiego - wzmiankowanego w bulli papieskiej w 1148 roku.
Po barokowym wnętrzu kościoła św. Trójcy oprowadzali przewodnicy z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej "SZANSA". Zaprezentowali oni także okrycie archeologiczne dekady w rankingu National Geographic Polska - "Skarb z Trójcy - Zawichostu".
Odważni mogli wybrać się na spacer "Aleją STRASZONÓW i rycerskich opowieści...". Przy zabytkowym wodowskazie oczekiwał ich rycerz nocy z zawichojskiego zamku.
Do Nocy Muzeów włączył się również Park Etnograficzny "Pod Kogutem" w Dąbiu. W świetle nocy na gości czekały między innymi: "Ognista kuźnia", ekspozycja plastyczna "Kukły i marzanny w blasku księżyca" oraz "Chochla magicznego naparu z bławatka", czyli degustacja w izbie babci Heleny połączona ze zwiedzaniem.
foto: UMiG Zawichost, MGOK Zawichost, Magdalena Rudziejewska-Rudziewicz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz