Niezwykle ciekawe groby odsłonili archeolodzy podczas prac w Wilczycach. W jednym z nich złożono szczątki czterech zwierząt. Drugi natomiast zaskoczył badaczy wyjątkową konstrukcją i starannością wykonania. To kolejne cenne odkrycia na stanowisku, które zyskało już międzynarodowy rozgłos.
Archeolodzy badają kolejny fragment lessowego wzgórza w Wilczycach. Po niecałych dwóch tygodniach pracy udało im się odkryć interesujące obiekty.
Najciekawszym z nich jest grób pochodzący najprawdopodobniej z wczesnej epoki brązu, z około 2300 - 1700 roku p.n.e. Reprezentuje on kulturę mierzanowicką. Znajdowały się w nim trzy szkielety psów i szkielet owcy.
- Szczątki nie zostały tam bezładnie rzucone, a ułożone z pewną precyzją. Dwa szkielety starszych psów są złączone. Dlaczego? Tego nie wiemy. Z całą pewnością nie jest to jama gospodarcza, a obrzędowa, w której intencjonalnie złożono cztery zwierzęta - opowiada dr Tomasz Boroń, kierujący badaniami pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Archeolodzy spodziewają się, że w lessie poniżej szczątków zwierząt może znajdować się szkielet ludzki z darami grobowymi.
Unikatowy, w opinii badaczy, jest również odkryty obok grób niszowy kultury złockiej z późnego neolitu, czyli z przełomu IV i III tysiąclecia p.n.e. Jest on, jak wyjaśnia pracownik PAN, wyjątkowy pod względem konstrukcji. Cała nisza, czyli miejsce złożenia zwłok, jest wyłożone płytami kamiennymi.
Więcej na temat odkryć w Wilczycach w papierowym wydaniu "Tygodnika Nadwiślańskiego".
0 0
a tn co ma z tym wspolnego?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz