Zwycięstwo nad grzechem i śmiercią – O tym jak przygotować się duchowo do najważniejszych świąt chrześcijańskich rozmawiamy z księdzem Dariuszem Sidorem, proboszczem parafii pod wezwaniem św. Barbary w Tarnobrzegu.
Maluchów przybywa – Oddziały ginekologiczno-położnicze działające w dwóch szpitalach w powiecie tarnobrzeskim podsumowały pierwszy kwartał. Zarówno tarnobrzeska lecznica, jak i nowodębska, mogą pochwalić się wzrostem liczby urodzeń.
Jajka niczym z pracowni mistrza Fabergé – Leszek Szybiak tworzy w wolnym czasie cacka inspirowane słynnymi jajami Fabergé. Każda z jego prac, tak jak dzieła z petersburskiej pracowni, jest inna, każda wykonana z wielką pieczołowitością, ozdobiona setkami maleńkich elementów. Wiele z nich znalazło nowych właścicieli w różnych zakątkach naszego kraju, ale także w Anglii, Holandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Konserwator mówi „nie”! – Konserwator zabytków nie zgodził się na lokalizację dużej farmy solarnej tuż obok parku dzikowskiego w Tarnobrzegu. Instalację chciała wybudować firma ECO. Jej prezes mówi, że nie składa broni.
Zdecydują o losach wiceprzewodniczącego – To Rada Miasta Sandomierza ma wyjaśnić sprawę wiceprzewodniczącego Pawła Żerebca i podjąć decyzję dotyczącą jego mandatu – takie stanowisko przekazały sandomierskim samorządowcom służby prawne wojewody.
Śpiewano to przez całą noc, aż do rezurekcji – Ten zwyczaj kultywowano w Bogorii przez całe dziesięciolecia. Zarzucono go dopiero niedawno, kilkanaście lat temu. Był nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. Po obrzędach Wielkiej Soboty parafianie gromadzili się w świątyni i przez całą noc, aż do procesji rezurekcyjnej, śpiewali „Rozdziały o Męce Pańskiej”.
Historia w czapkach zaklęta – Pierwszy był zwykły hełm czerwonoarmisty z czasów II wojny światowej, używany w gospodarstwie do karmienia kur. Dariusz Łętowski z Sulisławic zdobył go, dają za niego garnek. Tak rozpoczęła się jego kolekcjonerska przygoda. Dziś jest posiadaczem niesamowitego zbioru militariów, przede wszystkim wojskowych nakryć głowy, budzącego podziw zarówno zwykłych miłośników historii, jak i wytrawnych ekspertów.
Pod lasem, za górką, daleko od szosy… – Przeszło rok temu, 1 marca 2024 roku, zmarł Jan Kwaśnik – wieloletni dyrektor szkoły w Sobowie, któremu blisko stuletnia placówka zawdzięcza swój dzisiejszy kształt. Był pasjonatem lokalnej historii i społecznikiem uhonorowanym tytułem Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega. Odszedł niedługo przed Wielkanocą, która w ubiegłym roku przypadła 31 marca. Na kilka dni przed jego śmiercią ukazała się publikacja, nad którą pracował przez ostatnie lata życia – „Kartki z historii Sobowa”.
Pan na osiemdziesięciu motocyklach – Karol Pająk z Sandomierza motocyklami i motoryzacją pasjonuje się od dziecka. Ta pasja w jakimś stopniu ukształtowała go i nadała kierunek jego życiu zawodowemu. Teraz dzięki temu Sandomierz wzbogaci się o wyjątkowe miejsce – RetroBazę, stałą wystawę starych, unikatowych motocykli i samochodów.
I wiele więcej...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz