Pod Iwaniskami powstała neolityczna wioska (zdjęcia, wideo) - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Pod Iwaniskami powstała neolityczna wioska (zdjęcia, wideo)

0
1 z 26

Niecodzienna atrakcja turystyczna będzie dostępna już za niecały miesiąc w pobliżu ruin zamku Krzyżtopór. Przy ruchliwej drodze wojewódzkiej na terenie wsi Kopiec dwaj pasjonaci zbudowali osadę neolityczną.

Tomasz Giecewicz i Michał Ofiara, pomysłodawcy przedsięwzięcia, dzięki któremu można odbyć podróż w czasie do okresu, gdy ziemie polskie zasiedlone były przez ludność kultury pucharów lejkowatych, stworzyli prehistoryczną wioskę za własne pieniądze i własnymi siłami. Powstało w sumie kilka obiektów. Są tu chaty mieszkalne, ale również budowle, posiadające inne przeznaczenie, takie jak choćby spichlerz czy obora.

Jak zaznacza Tomasz Giecewicz, społeczność kultury pucharów lejkowatych zapoczątkowała również w naszym regionie rozwój rolnictwa. Zwiedzający osadę w Kopcu będą mogli zobaczyć jakie rośliny uprawiano 3 tysiące lat przed Chrystusem, jaka była ich wydajność i jak wyglądały ówczesne zabiegi agrotechniczne. W wiosce są również hodowane zwierzęta, m.in. świnie starej rasy węgierskiej.

Pomysł stworzenia osady narodził się 5 lat temu. –Bywałem często w wiosce z okresu rzymskiego, która powstała w Nowej Słupi i pomyślałem sobie, że brakuje na naszym terenie podobnego miejsca, które ukazywałoby jak wyglądało życie w epoce kamienia. Wybór lokalizacji padł na wieś Kopiec, bowiem w czasach prehistorycznych istniała tam taka osada. Było ich zresztą dużo więcej. W samej gminie Iwaniska stanowisk archeologicznych kultury pucharów lejkowatych mamy naprawdę sporo – mówi T. Giecewicz.

Gospodarze wioski, której otwarcie planowane jest 5 lipca, mają wiele pomysłów na to, by przyciągnąć do nie turystów w każdym wieku. Planują pokazy zajęć codziennych ludności z okresu neolitu, chcą odtworzyć elementy obrzędowości, ale także warzyć piwo – takie, jakie pito przed tysiącami lat.

– Stawiamy na interaktywność – mówi Paweł Staszczak, zajmujący się promocją obiektu. – Nie chodzi nam jedynie o to, by goście mogli zwiedzić obiekt i z odpowiedniego dystansu pooglądać sobie eksponaty. U nas będzie można raczej zanurzyć się w nurt życia tej osady, wszystkiego dotknąć, wszystkiego spróbować, po prostu przenieść się na moment w odległą przeszłość.

Więcej na temat wioski neolitycznej w papierowym wydaniu „TN”

WIDEO i 26 ZDJĘĆ:

 

1 z 26
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.