reklama
Powiat sandomierski. Są pieniądze na remonty dróg. Których? - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 25 września
reklama

Powiat sandomierski. Są pieniądze na remonty dróg. Których?

0

Kwotę 12,3 mln zł otrzymały samorządy powiatu sandomierskiego z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wśród 30 zadań, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu jest remont ulicy gen. Antoniego Żółkiewskiego „Lina” w Sandomierzu.

W powiecie sandomierskim zmodernizowanych zostanie w sumie 26 kilometrów dróg. Połowa z 30 zaplanowanych zadań to inwestycje wieloletnie, rozpoczęte w 2019 roku, pozostałe zaś nowe, jednoroczne.

Wsparcie finansowe dla samorządów jest w czasie pandemii bardzo istotne. Inwestycje pobudzają gospodarkę, pomagają utrzymać miejsca pracy. Dla nas wszystkich ważna jest możliwość korzystania z wyremontowanych, bezpiecznych dróg. Ma to znaczenie także dla tych, którzy nas odwiedzają, dla turystów – podkreślił poseł Marek Kwitek.

Samorząd powiatu sandomierskiego otrzyma 3,8 mln zł na remont pięciu dróg: w Chobrzanach w gminie Samborzec, w Chrapanowie w gminie Zawichost, Koprzywnicy, Słupczy w gminie Dwikozy oraz na przebudowę odcinka Głazów-Węgrce w gminie Obrazów. Całkowity koszt prac zaplanowanych na traktach powiatowych wynosi około 5 mln zł.

Kwota, jaką przyznano powiatowi sandomierskiemu, jest trzecią pod względem wielkości w województwie świętokrzyskim. Inwestycje mają być realizowane wspólnie z gminami.

Pomoc finansowa jest dla nas bardzo ważna. Przyznane dofinansowanie pokazuje, że w sytuacjach, gdy myślimy o rozwoju i bezpieczeństwie mieszkańców, potrafimy działać razem –podkreślił starosta Marcin Piwnik.

Na remont ulicy gen. Antoniego Żółkiewskiego „Lina” Sandomierz dostał 1,8 mln zł. Całkowity koszt szacowany jest na ponad 3 mln zł. Jak poinformował burmistrz Marcin Marzec, zmodernizowany zostanie kilometr drogi, przy blokach o numerach: 3, 5, 7 i 9. Wymieniona zostanie tam nawierzchnia, wybudowane zostaną chodniki i parkingi, pojawi się również nowe oświetlenie.

 – Ruch na tej ulicy jest duży. Uważam, że inwestycja poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców największego osiedla mieszkaniowego w Sandomierzu – zaznaczył burmistrz Marzec.

Rekordową liczbę inwestycji wykona Klimontów, który otrzymał kwotę 4,8 mln zł, z czego 3,7 mln zł na kontynuację 15 zadań rozpoczętych w 2019 roku. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na trzy nowe przedsięwzięcia: przebudowę odcinka Pęchów – Kolonia Pęchów, drogi wewnętrznej w Goźlicach oraz drogi Zakrzów – Nowa Wieś.

Gmina Dwikozy, która otrzymała sumę 477 tys. zł, zmodernizuje odcinek Mściów-Stara Wieś oraz ulicę Ogrodową w Dwikozach. Obrazowski samorząd dostał 1,1 mln zł na remont drogi gminnej Piekary – Jugoszów. Gmina Samborzec wykona przebudowę dróg Zajeziorze – Ostrołęka oraz Postronna – Ryłowice. Dostała ona 2,2 mln zł. Gminie Wilczyce przyznano 392 tys. zł na remont drogi w Pielaszowie.

Część zgłoszonych przez samorządy zadań trafiła na listę rezerwową. Będą one miały szansę na realizację, jeśli po przetargach zostaną pieniądze. Jedną z takich inwestycji jest przebudowa ulicy Różanej w Sandomierzu. Obecnie jest ona w opłakanym stanie.

na zdjęciach:

1.O inwestycjach, które mają być realizowane przy wsparciu Rządowego Funduszu Dróg mówili (od prawej): starosta sandomierski Marcin Piwnik, poseł Marek Kwitek i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.

2. Dzięki dofinansowaniu wyremontowana zostanie ulica gen. Antoniego Żółkiewskiego „Lina”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.