Powstały niezwykłe plakaty z Szydłowem w tle [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 2 lipca
reklama

Powstały niezwykłe plakaty z Szydłowem w tle [zdjęcia]

0

Radosław Kowalik – twórca projektu „Miasto w ramie” zaprojektował dwa plakaty z Szydłowem. To kolejne kolaże tego artysty, który łączy w swoich pracach archiwalną fotografię z elementami charakterystycznymi dla danej miejscowości.

Radosław Kowalik to animator kultury, fotograf, kolekcjoner fotografii i twórca kolaży. Jest absolwentem Szkoły Fotografii przy Związku Polskich Artystów Fotografików, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, uczestnikiem programu Świętokrzyscy Liderzy, organizatorem wydarzeń kulturalnych i charytatywnych. Specjalizuje się w działaniach na pograniczu sztuk wizualnych i kultury, dedykowanych lokalnej społeczności, które angażują mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu miast.

Jak mówi artysta, projekt „Miasto w ramie” to kolekcja kolaży inspirowanych głównie województwem świętokrzyskim. – Pracuję na archiwalnych fotografiach lub zdjęciach, które wykonuję podczas wizyt w świętokrzyskich miejscowościach. Realizację kolaży rozpocząłem od mojego rodzinnego miasta – Suchedniowa, by następnie wziąć na warsztat inne wyjątkowe miejsca w regionie. W moich pracach staram się oddać to co dla konkretnego miejsca najważniejsze, odwzorować w formie graficznej klimat miejsca. Do każdego kolażu dołączam krótki, jednozdaniowy komentarz, który koresponduje z warstwą wizualną. Kolekcja plakatów, pocztówek i magnesów jest formą promocji regionu w spójnej kolekcji prostych formalnie kolaży. Uważam, że każde miasto czy wieś zasługuje na to, by posiadać swoją pamiątkę, którą osoby związane z danym miejscem, a które mieszkają gdzieś indziej, będą mogły zabrać ze sobą i które będą przypominać o rodzinnym domu. Do tej pory powstały kolaże między innymi z Kielc, Sandomierza, Skarżyska-kamiennej, Ostrowca, Starachowic, Bodzentyna, Nowin, Szydłowa, Zagnańska, Samsonowa, Włoszczowy, Wąchocka, Bliżyna, Pacanowa… Aktualnie pracuję również nad kolażami z innych miast, jak Warszawa, Gdańsk, Poznań i Białystok, lecz najwięcej satysfakcji czerpię z prac, które opowiadają o ziemi świętokrzyskiej – zaznacza R. Kowalik.

Pierwszy z plakatów z wątkami szydłowskimi przedstawia Bramę Krakowską od strony rynku. Brama otoczona jest gałązkami ze śliwkami i podpisem „SZYDŁÓW polska stolica śliwki”. Drugi kolaż przedstawia fotografię murów obronnych z lat 30. XX w w otoczeniu śliwkowych gałązek. Głównym motywem są dwie wyciągnięte ku sobie dłonie, jedna z nich trzyma owoce. Plakat skomentowany jest zdaniem „SZYDŁÓW dzieli się tym co najlepsze”.

Fot. arch. UM w Szydłowie

szydłów plakaty

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.