Sandomierski szpital wykonuje już testy na koronawirusa

0

W Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu są już wykonywane testy na koronawirusa. Wyniki są znane po upływie zaledwie godziny.

Szpitalne laboratorium przeszło wymaganą procedurę dopuszczającą do wykonywania badań. Wpisane zostało na ministerialną listę miejsc, w których robione są testy w kierunku COVID-19.

Nasz aparat kupiony w Stanach Zjednoczonych przeszedł walidację w Państwowym Instytucie Higieny w Warszawie. Sprawdzonych zostało 10 testów ujemnych i pięć dodatnich. Uzyskaliśmy 100 procent zgodności – informuje dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego.

W ciągu pierwszych dwóch dni po uruchomieniu laboratorium wykonano  tam około 50 badań. Urządzenie pozwala na zrobienie 40 testów na dobę. Zastosowana w tym przypadku metoda oznaczania genów umożliwia  uzyskanie wyników w ciągu godziny.

Dyrektor zaznacza, że możliwość wykonywania testów na miejscu, w tak krótkim czasie, w znaczący sposób usprawnia pracę lecznicy oraz poprawia bezpieczeństwo pacjentów i personelu.

Dotychczas na wyniki badań musieliśmy czekać trzy, czasami cztery doby. Możliwość uzyskania ich niemal natychmiast oznacza zupełnie inny tryb pracy szpitala – podkreśla Marek Kos.

Zobacz także:
– ”Uśmiech Dziecka” [Wyniki Konkursu]
– Sandomierski szpital wykonuje już testy na koronawirusa
– Pożar w Tarnobrzegu. Pies zaalarmował śpiącą rodzinę [zdjęcia]

Szpital podpisał umowę na oznaczanie zakażeń SARS-CoV-2 z Narodowym Funduszem Zdrowia, który finansuje badania. Sandomierskie laboratorium jest jednym z pięciu w województwie świętokrzyskim oraz jednym ze 135 miejsc w kraju, w których oznacza się zakażenia koronawirusem.

Zakup urządzenia do wykonywania testów, kabiny laminarnej i pozostałego sprzętu oraz remont pomieszczeń na potrzeby laboratorium kosztował 300 tys. zł. Po 50 tys. zł przekazał na ten cel powiat i miasto Sandomierz, natomiast sandomierskie gminy wpłaciły po 25 tys. zł.

fot. Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu

Share.

Comments are closed.