Sandomierzanie protestują przeciwko planom budowy Lidla

86

Ponad 60 mieszkańców Sandomierza podpisało się pod protestem przeciwko budowie marketu Lidl. Starostwo powiatowe w ciągu około 60 dni ma podjąć decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę.

Lidl ma być zlokalizowany u zbiegu ulic Mickiewicza i Ożarowskiej. Protestujący obawiają się, że sąsiedztwo marketu pogorszy komfort ich życia, przede wszystkim poprzez zwiększony ruch samochodowy i hałas. Ich zdaniem, pawilon handlowy znajdowałby się zbyt blisko domów. Pismo w tej sprawie mieszkańcy skierowali do starostwa.

Urząd w ostatnich dniach grudnia otrzymał wniosek od inwestora o wydanie pozwolenia na budowę.

– Decyzja zostanie podjęta po wnikliwej analizie, po sprawdzeniu, czy działalność, jaka ma być prowadzona na działkach między ulicami Mickiewicza i Ożarowską, jest  zgodna z obowiązującym tam planem zagospodarowania przestrzennego. Sugestie mieszkańców także będą brane pod uwagę – zapewnił starosta Marcin Piwnik.

Starosta dodał, że wniosek o wydanie pozwolenia jest na razie niekompletny.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że opinie urbanistyczne na temat możliwości zlokalizowania marketu na terenie osiedla w rejonie ulicy Ożarowskiej są sprzeczne. Zaznaczył, że decyzja w sprawie należy do starostwa. Przypomniał, że Galeria Królewska wybudowana przy ulicy Armii Krajowej także budziła opór części sandomierzan. Stwierdził, iż jest to naturalne, że inwestycja, która dotyka bezpośrednio mieszkańców, budzi kontrowersje. – Lidl w Sandomierzu na pewno by się przydał, jako równowaga dla Biedronki, która jest teraz monopolistą. Jego powstanie byłoby korzystne dla nas wszystkich. Czy w tym akurat miejscu? Tego nie wiem. Boję się natomiast, że może być tak, jak w przypadku Kauflandu, który powstał w sąsiedniej gminie. Dla nas ważne jest to, aby podatek od nieruchomości trafiał do budżetu gminy Sandomierz, a nie na przykład Obrazowa.

Radni miejscy są w sprawie inwestycji podzieleni. Przeciwny jest jej przewodniczący Wojciech Czerwiec. Podkreślił on, że market miałby być zbudowany bardzo blisko osiedla domów jednorodzinnych. – Ludzie płacili ciężkie pieniądze za znajdujące się tam działki i teraz na pewno życzyliby sobie spokoju i komfortu życiowego. Nie dziwię się temu, że się sprzeciwiają. Ruch samochodowy na pewno zwiększy się tam kilkunastokrotnie. Rozumiem, że Sandomierz musi się rozwijać, ale czy sklepy wielkopowierzchniowe muszą znajdować się w centrum? – mówił Wojciech Czerwiec.

Więcej na ten temat w następnym papierowym wydaniu “TN”.

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
86 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
4 dni temu

Gość

klientela
6 dni temu

Budowy super czy hiper marketów mają ten minus, że wszystkie punkty handlowe na całym świecie wyglądają jednakowo… brzydko, szablonowo.

8 dni temu

A to Gminna Obrazów chętnie udzieli poparcia budowy Lidla i będzie miała na swym terenie Kaufland , Lidl i Lewiatan

gość
8 dni temu

Bedzie tak. Starostwo wyda decyzję odmowną, inwestor odwoła sie do wojewody a ten decyzję uchyli i da do ponownego rozpatrzenia. Wtedy starosta powie: myśmy chcieli słuchać mieszkańców no ale wicie rozumicie to wojewoda itd, itp….

gość
8 dni temu

Podziękujcie Państwo burmistrzowi i radym, którzy tworzą i uchwalają takie niejednoznaczne prawo lokalne MPZ. Teraz pani radna która tworzy m.innymi takie prawo sprzeda mniej bułeczek…. 🙂

Tadeusz
8 dni temu

Myślę, że w Sandomierzu jest już wystarczająca ilość marketów. A wizerunek miasta wcale na tym nie zyska. Duża stodoła na wjeździe do Sandomierza?

Ilona
8 dni temu
Reply to  Tadeusz

Jest wiele takich “stodół” na wjazdach większości miast. Plus dla mieszkańców i przejezdnych. Lokalizacja super i niemały podatek w kasie miasta również :). Każdy na tym zyska.

Marek
8 dni temu
Reply to  Ilona

Ale jaki podatek? To się Burmistrz zdziwi, gdzie trafią te podatki… A co jak lokalne sklepy upadną? Super myślenie, nie ma to jak dobijać swoich.

Heniek
8 dni temu
Reply to  Marek

Małe sklepy jak by miały upaść to już dawno by upadku przy 4 biedronkach w mieście , Kauflandzie i Cerfour. Boisz sie o swój sklep ?! Wal konkretnie

Marek
8 dni temu
Reply to  Heniek

Nie mam sklepu. Patrzę obiektywnie. Sklepy na Mickiewicza upadną. Naprawdę tego chcemy?

Janek
8 dni temu

Niech budują, w piątki wieczorem nie będzie pod lidlem w Tarnobrzegu już tych parasolkich blach. Tłum, tłum ale do Tarnobrzega Cisna na zakupy.

Ave republic Tarnobrzeg 1918

amen
8 dni temu
Reply to  Janek

tarnobrzeg to wiocha cudem zrobiona wojewodztwem pzrez komunistow

jurek
8 dni temu
Reply to  Janek

malo kto w Polsce wie gdzie znajduje sie ta miejscowosc

Tarnobrzeżanin
8 dni temu
Reply to  jurek

Bujasz. Znany z TV z racji prezydencika łapówkarza, znany za sprawa Teleekspresu bo pokazali jak robią infrastrukturę przy bajorku Tarnobrzeskim, znany bo tu była siarka, znany bo tu siedzibę miał ród Tarnowskich, znany z bogatej historii.

Sandomierz dużo zyskał za czasów woj. tarnobrzeskiego bo za ten czas odzyskał swoją świetność. Kielce by inwestowały w… Kielce, a nie Sandomierz, gdyby był podległy woj. kieleckiemu za czasów PRL-u.

Taka prośba: skończcie z antagonizmami między miastami i ludźmi. Oba miasta mają swój urok, plusy i minusy Uwielbiam Sandomierz i nic tego nie zmieni.

Sandomierzanka
8 dni temu

Brawo! Popieram przedmówcę. Po co te przepychanki między miastami? A najgorsze w tym wszystkim jest to, że teraz jest nagonka na ludzi, ktorzy mieszkają na osiedlu Mickiewicza i sprzeciwiają się budowie marketu w tym miejscu. Dajcie spokój tym ludziom.

jacek
8 dni temu

chlopcze sandomierz to 1000 lat historii
tego kraju te porownania sa zupelnie nie na miejscu

histo(e)ryk
4 dni temu
Reply to  jacek

chłopcze, Tarnobrzeg to prawie 500 lat historii. Też ma ciekawą historię, tylko jej nie znasz.

historia pisana na nowo
4 dni temu
Reply to  histo(e)ryk

e tam 500 2 tysiace albo i wiecy

hehe
4 dni temu

i ciagle rosnie hehe

hehe
4 dni temu
Reply to  histo(e)ryk

a rycerzy ile miol

z sando
8 dni temu

czlowieku zastanow sie co piszesz jeszzc e troche i uwierze ze tzw wojewodztwo tarnobrzeskie bylo dla sandomierza wybawieniem otoz nie nie bylo wrecz przeciwnie bylo dla nas jedna wielka porazka ok?

Ania
8 dni temu
Reply to  jurek

Dokładnie. Powiedział bym że raczej nikt nie wie. Porównując galonów do jednego z najstarszych i Najpiękniejszych miast w Polsce jest co najmniej nie na miejscu. To tak jak by porównywać gówno do twarogu. Dziękuje. Pozdrawiam.

???
5 dni temu
Reply to  Ania

To dlaczego przyjeżdżasz do Tbg na zakupy, skoro Tbg to takie g…?

z nad wisly
5 dni temu
Reply to  ???

cy wy macie z tymi zakupami w tym tarnobrzegu jakas fobie czy co?

henry
5 dni temu
Reply to  ???

bo u nos nima lidla

Mieszkanka Tbg
8 dni temu
Reply to  Janek

Dokładnie. Właśnie miałam to napisać. Wieczorami cały parking zawalony tsa, nie zachowują dystansu, pchają się do kas popychając tych przed nimi. Czasem całe rodziny wycieczki i spacerki sobie urządzają. Myślę że powinni mieć swojego Lidla u siebie. Wszyscy na tym zyskamy.

Kubą
8 dni temu
Reply to  Mieszkanka Tbg

Koleżanka niech podjedzie pod Galerie Sandomierz koło giełdy to zobaczy ile jest blach: rt i rta. Opór

Poll
8 dni temu
Reply to  Janek

A co dopiero blach galicyjskich żółtodziobów , galonów w Królewskim Mieście Sandomierz to głowa boli. I jakoś nikt z tego galonie problemów nie robi

Ilona
8 dni temu

Uważam, że to dobry pomysł. Ruch będzie nie na osiedlu tylko przy rondzie. Mieszkańcy osiedla mogą rano na piechotkę ruszyć po świeże bułeczki :). Zdrowo i ekologicznie.

górol z nizin
8 dni temu

W Zakłopanem to galeryje postawiły na Krupówkach. Nijak sie to mo do inszych chałup w łokolicy.

Marek
8 dni temu

Słuchajcie, też mam informacje, że ten Lidl w tym miejscu jest niezgodny z planem miejskim. Inwestor może wystąpić o zmianę planu i po kłopocie.

edward g
8 dni temu

w tym miasteczku niebedzie niczego nigdy oprocz paru zabytkowych budowli na wzgorzu

Jarek
8 dni temu

Miasto dysponuje wieloma działkami pod tę inwestycję. I to władze miasta powinny zabiegać o budowę marketu na jego terenie, a nie nabijać kasę prywatnym właścicielom działek. A kasy w Mieście wiecznie mało. A czy Burmistrz w swojej wypowiedzi pomyslał o właścicielach sklepów obok?

maks
8 dni temu
Reply to  Jarek

Konkretnie to które działki ma miasto pod budowę tego sklepu?
I władze nie są od tego by zabiegać o budowę jakiegoś tam sklepu, litości.

Jarek
8 dni temu
Reply to  maks

Działki przy ulicy Krakowskiej i Lubelskiej np.

maks
8 dni temu
Reply to  Jarek

i myślisz że to lepsza lokalizacja dla tego sklepu niż ta? 😂🙈

Jarek
8 dni temu
Reply to  maks

Zgadłeś. Myślę, że zdecydowanie lepsza.

krzysztof
8 dni temu

Nie brakuje w tej okolicy sklepów spożywczych. Prowadzę jeden z nich. Nie mam nic przeciwko budowie, ale poza centrum miasta, które nie jest przygotowane do obsługi tak duże marketu.

maks
8 dni temu
Reply to  krzysztof

Tak dużego sklepu- litości. Zabrzmiało jak by co najmniej chcieli wybudować tam IKEA.

wiesiek
8 dni temu

wspaniale miasto i mali klotliwi ludzie nie chca lidla bo kolo ich willi bedzie za duzy ruch ot i cala prawda

Krystyna
8 dni temu
Reply to  wiesiek

Ciekawe, czy chciałbyś, żeby pod Twoim oknem przejeżdżał codziennie sznur samochodów. Myślę, że mieszkańcy mają swoje racje.

widi
8 dni temu
Reply to  Krystyna

W każdym mieście tego typu sklepy są w centrum- Tarnobrzeg, Rzeszów, Kielce.
I nikomu nic nie przeszkadza.

z Tbg
8 dni temu
Reply to  widi

Bo tutaj jest dużo miejsca na parkingi.

pieszy
8 dni temu
Reply to  Krystyna

Mają rację. Poza tym to dostawcze samochody też będa przyjeżdżać i zakłócać spokój, smrodzić spalinami.

Waldek z Cargo
8 dni temu

Ale by się ten Lidl w Srzu przydał. Wreszcie można by w Tarnobrzegu spokojnie zaparkować przed Lidlem, bo obecnie połowa rejestracji na parkingu to TSA. W trzykrotnie od Srza mniejszej Kolbuszowej jest Lidl, a w Sandomierzu nie ma. Jeszcze jakby im tak Mcd otwarli to Tarnobrzegu złapał by oddech.

jurek
8 dni temu
Reply to  Waldek z Cargo

tak waldek masz racje caly sandomierz je w mcd w tarnobrzegu

Andrzej
9 dni temu

.

Last edited 9 dni temu by Andrzej
Jola
9 dni temu

W artykule pisze że 60 ludków protestuje przeciwko budowie Lidka a ponad 23000 tys CHCE TEGO LIDLA! Tyle w temacie

Piotr
9 dni temu
Reply to  Jola

Tylko, że te 60 “ludków”, to 100% właścicieli pobliskich domów, którzy wybudowali je zgodnie z miejscowym planem. Zapisy planu są obowiązujące dla wszystkich.

Waldemar
9 dni temu
Reply to  Piotr

Nie jesteś precyzyjny Piotrze -wystarczy raz przespacerować się przez sąsiadujące osiedle aby dostrzec rażące naruszenia ustaleń mpzp wybudowanych obiektów niemalże na ulicy dobrze że zauważasz chociaż w teorii że zapisy mpzp są obowiązujące dla wszystkich rzeczywistość jest zgoła odmienna !!! Jak to jest- jedni niezgodnie z ustaleniami mpzp mogą a drudzy zgodnie z aktem prawa miejscowego nie mogą?????!!!!!!!!

Wiktor
9 dni temu
Reply to  Waldemar

A jak myślisz?

Piotr
9 dni temu
Reply to  Waldemar

Waldemarze, przestudiuj najpierw plan miejski, wtedy wrócimy do rozmowy. Piszesz coś, o czym nie masz pojęcia. To właśnie budowa marketu w tym miejscu jest niezgodna z “aktem prawa miejscowego”.

Waldemar
9 dni temu
Reply to  Piotr

Ty masz za to ogromne pojęcie ale widzimy że nie na ten temat nie chcesz widzieć czegoś co już jest wybudowane i to niezgodnie z ustaleniami mpzp i piszesz jeszcze o studiowaniu ????? Rozbawiles nas

Piotr
9 dni temu
Reply to  Waldemar

Was? Reprezentujesz interesy inwestora, czy się mylę? Pozdrawiam Was zatem bardzo serdecznie. Niezmiennie trzymam kciuki za wydanie odmownej decyzji odnośnie pozwolenia na budowę.

jurek
9 dni temu
Reply to  Piotr

Lidl w tamtym miejscu jak najbardziej będzie z obowiązującym prawem. Zapisy planu są obowiązujące dla wszystkich. A jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi… prawda. Czemu nikt szczerze i wprost nie powie , że grono psudo byznesmenów obawia się o swoje pseudo sklepiki. Prawda jest taka, że Lidl w tamtym miejscu od dawna powinien stać. Nie ma lepszej lokalizacji. Domy , bloki blisko więc i na zakupy blisko, czyż nie?! Ano tak, tylko w Sandomierzu co niektórzy mają średniowieczne myślenie i nawet atom tego nie zmieni. Np w Tbg Lidl jest w centrum miasta i komuś to przeszkadza ?! Nie! tylko u Nas zawsze żle. A argumenty że tam jest osiedle domków jednorodzinnych i że rzekomo będzie ludziom tam mieszkającym przeszkadzało to mnie wręcz rozwala…. A to , że ksiądz wali kilka razy dziennie w dzwony im za ścianą że mało co łba nie rozwali to im nie przeszkadza?! nie przeszkadzało jak się tam budowali?! śmieszne. Jak ktoś potrzebuje grobowej ciszy koło domu to się powinien wybudować w dołach wysiadłowskich a nie w centrum Sandomierza. Ja też mieszkam w dzielnicy S-rza gdzie kilkanaście lat temu była totalna cisza i spokój a teraz nieco większy ruch i co z tego. Kwestia przyzwyczajenia. A konkurencja dla Biedronki jak najbardziej by sie przydała i kasa z podatków by była. Ale nie….. bo jak wspomniałem niektórzy mają wielki ból czterech liter. ehhhh….

Janka
9 dni temu

No jakoś w Opatowie Lidl mógł się wybudowac i Mrówka i Biedronka i nowy pawilon z pepco Rossmannem Media Expert. A tu wiecznie źle i nie po drodze. Lepiej jeździć tam na zakupy czy na Tarnobrzeg, no racja

Andrzej
9 dni temu

Zanim Burmistrz się wypowiedział do mediów, powinien zapoznać się z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który jasno określa, że jest to teren z przeznaczeniem podstawowym pod budownictwo jednorodzinne.
A nie porównywać inwestycję do Galerii Królewskiej, która znajduje się na obszarze, któty jest objęty innym planem zagospodarowania.

Aga
9 dni temu
Reply to  Andrzej

Bzdura. Już dawno powinien być Lidl.

Katarzyna
9 dni temu
Reply to  Aga

Nawet wtedy, gdy budowa tego obiektu w tej lokalizacji jest niezgodna z prawem?

Beata
9 dni temu
Reply to  Aga

Ale nie koniecznie w tym miejscu . Są działki należące do miast, które można prze4znaczyć pod ten cel, a nie nabijać kabzy prywatnym właścicielom działek

Heniek
9 dni temu
Reply to  Beata

Akurat to miejsce jest idealne.

Artur
9 dni temu

Szkoda że nikt w artykule nie wspomniał że budowa tak dużego sklepu – 2100 m2 jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tej lokalizacji !!!

Aga
9 dni temu
Reply to  Artur

To będzie zgodna.

Beata
9 dni temu
Reply to  Aga

Jedynie wtedy dy zmieni się palny zagospodarowania specjalistko

Artur
9 dni temu
Reply to  Artur

Jeśli dojdzie do zmiany planu to będzie mógł tam powstać sklep o powierzchni max 400m2 dlatego lepiej przepychać kolanem tak jak teraz( inwestor jakoś nie optował mocno za zmianą planu). Poza tym ta lokalizacja sparaliżuje w tym miejscu miasto. Kto wozi dzieci do szkół albo dojeżdża do pracy wie co teraz się tam dzieje.
Dlaczego pomija się miejsca przy ul lubelskiej czy krakowskiej?

Waldemar
9 dni temu
Reply to  Artur

Szkoda że wprowadzasz wszystkich świadomie w błąd – 2100m2 ?????? Tak rażąca niewiedza i brak merytorycznych informacji na temat powierzchni sklepu skutkuje przekazywaniem błędnych informacji do opinii publicznej – jak nie wiesz lepiej nic nie pisz .

Andrzej
9 dni temu
Reply to  Waldemar

Artur ma rację. Powierzchnia całego planowanego budynku to 2100m2. Jakie wprowadzanie w błąd? A usługi dopuszczalne na tym terenie, to kilkadziesiąt m2, o ile uzupełniają funkcję mieszkaniową.

miś
9 dni temu
Reply to  Andrzej

Niby który punkt planu zagospodarowania przestrzennego o tym mówi?
Bo w rozdziale II jest zapis umożliwiający usługi handlowe i gastronomiczne?

Andrzej
9 dni temu
Reply to  miś

Oczywiście, że jest taki zapis, ale umożliwia lokalizowanie takich obiektów jako uzupełnienie lub wzbogacenie przeznaczenia podstawowego (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna). Są jeszcze inne wytyczne. Nie ma to, jak wyrwać jedno zdanie z całego planu i postawić market. Brawo Panie Misiu Urbanisto.

miś
9 dni temu
Reply to  Andrzej

czyli konkretnie który zapis planu o tym mówi?

Andrzej
9 dni temu
Reply to  miś

No i wyszła znajomość mpzp.

miś
9 dni temu
Reply to  Andrzej

To mnie Pan uświadom to sobie przeczytam w internecie.

Andrzej
9 dni temu
Reply to  miś

Skoro powołujesz się – Panie Misiu- na rozdział II planu, to doczytaj Pan sobie dalszą jego część, nie tylko początek. Tak całościowo, a wszystko będzie jasne i zrozumiałe.

miś
9 dni temu
Reply to  Andrzej

Przeczytałem i nic strasznego nie widzę- kwestia interpretacji zapisów 😉 jesteś przeciwny więc interpretujesz pod siebie. Swoją drogą, na zdrowy rozum. Myślisz że inwestor kupił by działkę bez pewności że może tam budować co chce? 😉 jedyne co go może ograniczyć to możliwość zabudowy 30% powierzchni zabudowy chyba..

Andrzej
9 dni temu
Reply to  miś

Nie interpretuję po swojemu. Wierz mi. Urbaniści się nie mylą. Inwestor zdaje sobie sprawę, że temat jest ciężki do przepchnięcia, wiec nie ryzykował zakupem tych działek. Nie wiedziałeś tego?

miś
9 dni temu
Reply to  Andrzej

Czyli to nie jego działki, a wystąpił o pozwolenie na budowę? da się tak?

Andrzej
9 dni temu
Reply to  miś

Umowy cywilno-prawne z właścicielami działek na czas bardzo krótki. Uda się, to się uda. Nie dostanie pozwolenia, to też nic nie traci. Masz już, Panie Misiu, odpowiedź.

miś
9 dni temu
Reply to  Andrzej

To jeszcze powiedz mistrzu kto jest inwestorem? inicjały chociaż?

Andrzej
9 dni temu
Reply to  miś

Możesz złożyć wniosek w Starostwie z rakim zapytaniem. Może udzielą takich informacji. Ale czy nazwa inwestora jest w tym wypadku istotna? Chyba nie.

miś
9 dni temu
Reply to  Andrzej

Przecież to żadna tajemnica, wszystkie pozwolenia na budowę dostępne są na BIPie powiatu.. kwestia czasu kiedy dodadzą ten wniosek. Jutro poszukam, dobranoc 😀

Andrzej
9 dni temu
Reply to  miś

Wiesz, RODO 😉 Dobranoc.

asad
7 dni temu
Reply to  Andrzej

napisanie inicjałów to nie żadne RODO głąbie

Marek
7 dni temu
Reply to  asad

A kolega jaki kulturalny…. Brak słów…

Jola
9 dni temu
Reply to  Andrzej

Skąd wy macie takie nieprawdziwe informacje?! Ja mam info z pierwszej ręki. Otóż, do końca tego roku ma tam powstać 4 kondygnacyjny lidl z parkingami pod ziemią i na dachu. Ma być taki piękny duży moloch że jak stanie tam to kościoła nie będzie widać.

Andrzej
9 dni temu
Reply to  Jola

Żeby tylko nie przyszło do głowy inwestorowi Kościoła wyburzać, jak będzie mu mało terenu. A przecież Sandomierzanie tylko przyklasną, bo Lidl… Trochę to komiczne…

Wiktor
9 dni temu
Reply to  Waldemar

To uświadom Wszystkich.

86
0
Zostaw komentarz!x
()
x