reklama
Sfotografowali Tatry z Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. Pierwszy raz w historii! [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 25 września
reklama

Sfotografowali Tatry z Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. Pierwszy raz w historii! [zdjęcia]

10
1 z 5

Trójka miłośników dalekiej fotografii: Paweł Kłak, Michał Skiba, Kamil Gołąb weszła na Bramę Opatowską w Sandomierzu, by uchwycić z odległości przeszło 200 kilometrów panoramę Tatr. „To precedens” – czytamy w mediach społecznościowych P.Kłaka, który kilka dni wcześniej podobne fotografie wykonał z Góry Chełmo w województwie łódzkim.

W minioną środę, 20 października, fotograf Paweł Kłak zatrzymał na zdjęciu niezwykłą panoramę Tatr z kamieniołomu na Górze Chełmo w województwie łódzkim. Wczoraj natomiast po raz pierwszy uchwycił polsko-słowackie szczyty z Bramy Opatowskiej w Sandomierzu.

Dalekimi obserwacjami zajmuję się od roku. Wcześniej publikowałem efekty moich obserwacji z Gór Świętokrzyskich, a Michał Skiba z Gór Pieprzowych i z Milczan w powiecie sandomierskim. Wczoraj niezwykłe kadry udało nam się uchwycić po raz pierwszy z sandomierskiej Starówki  – mówi fotograf Paweł Kłak.

Jak wspomina mieszkaniec Skorzeszyc pod Kielcami, istotnym parametrem przy tego typu fotografii jest także wysokość obserwatora, która w tym wypadku wynosiła niewiele, bo 191 m n.p.m.  przy wysokości wieży 33 m.

Jest to specyficzna dziedzina fotografii, która wymaga nie tyle znajomości sprzętu, co analizy terenu. Trudność tego typu fotografii wynika z bardzo dużej odległości od obserwowanych obiektów, ok. 200-210 km i bardzo niskiej wysokości obserwatora. Trzeba mieć też dobre warunki pogodowe, na które długo czekaliśmy. To była już kolejna próba uchwycenia Tatr z Bramy Opatowskiej. Kilka osób próbowało, my kilka razy próbowaliśmy i w końcu się udało –  nie kryje radości P. Kłak.

Zobacz także: 
– Miliony w ramach Polskiego Ładu trafi do Sandomierza. Jakie inwestycje w powiecie i gminach zostaną wsparte?

„Po raz pierwszy w historii udokumentowane zdjęcia Tatr ze Starego Miasta w Sandomierzu z  Bramy Opatowskiej. Dzięki Panowie Michał Skiba i Kamil Gołąb za wspólną obserwację oraz pracownikom Bramy Opatowskiej !” – czytamy w mediach społecznościowych fotografa.

O zdjęciach Tatr z Gór Pieprzowych informowaliśmy dwa lata temu tutaj: Z Sandomierza widać… Tatry! Niezwykłe zdjęcia 

Zdjęcia przedstawiają  między innymi szczyty: Krywań na Słowacji w odległości 210,3 km – rekord z województwa świętokrzyskiego, Gerlach na Słowacji w odległości 204,5 km oraz Rysy w odległości 205 km. Na zdjęciu wyraźny jest również szczyt Kończysta na Słowacji mieszczący się w odległości 206 km oraz Łomnica oddalonego o 198,5 km.  Fot. Paweł Kłak : https://do-swietokrzyskie.blogspot.com/

1 z 5

10 komentarzy

  1. Po pierwsze W sieci poszła fala gownoburzy że pierwszy raz, a to chu… prawda. Od dawien dawna były zdjęcia z sandomingo wystarczy wejść na dalekie obserwacje.eu i poczytać. Ale dzieciaczki pismaki łapią teraz wszystko copywriter 5 zł od artykułu i sieć jest zalewana takim gownem

  2. To niemożliwe aby sfotografować Tatry z takiej odległości, a to co widzimy to układ chmur. Sięgają ziemi bo … ziemia jest okrągła. Gdyby na fotografii te rzekome Tatry były dużo mniejsze, to może bym uwierzył, ale są zbyt duże i dlatego nie wierzę.

    To dopatrywanie się Tatr, to jak dopatrywanie się cudu, kiedy na szybie okna coś się pojawi albo na drzewie a ludzie dopatrują się akcentów chrześcijańskich.

    Szukanie sensacji w jednym i drugim przypadku.

  3. To jest niemożliwością ile trzeba się o klikać żeby zobaczy kilka zdjęć, ilość reklam jest przytłaczająca