Zamknij

Skarb z czasów Jagiellonów. Niezwykłe odkrycie w Goźlicach

15:04, 12.04.2021 MPlaza Aktualizacja: 13:53, 19.05.2021
Skomentuj

Aż 118 denarów jagiellońskich zostało znalezionych w Goźlicach w gminie Klimontów. Na skarb natrafili w trakcie poszukiwań zabytków członkowie Stowarzyszenia "Wspólne Dziedzictwo" z Opatowa.

Znalezione monety zostały wybite w okresie panowania królów Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka, niewykluczone, że w początkach rządów Jana Olbrachta. Jeden denar prawdopodobnie pochodzi z czasów Władysława Jagiełły. Kamil Bilski ze Stowarzyszenia "Wspólne Dziedzictwo" przekazał zbiór Delegaturze w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Jak mówi dr hab. Marek Florek, pracownik tej instytucji, archeolog, denary stanowiły zapewne zawartość sakiewki czy ówczesnej portmonetki. Została ona raczej zgubiona niż celowo ukryta, chociaż i tego nie można wykluczyć. Miejsce, gdzie je znaleziono w średniowieczu stanowiło centrum wsi, obok kościoła znajdowała się karczma.

Denar Jagiełły, informuje archeolog, wybity jest ze srebra, chociaż niskiej próby. Denary jego synów - Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka, podobnie jak niewiele różniące się od nich monety Jana Olbrachta, są mniejsze, i choć nominalnie srebrne, zawierają znikome ilości tego kruszcu - do kilkunastu procent albo nawet wcale; niektóre były tylko powierzchniowo posrebrzane.

- Ze względu na to, że były wybijane masowo, a w okresie panowania Władysława Warneńczyka był to jedyny rodzaj emitowanego przez niego pieniądza, denary jagiellońskie są znajdowane dość licznie, jednak przede wszystkim w postaci depozytów, inaczej "znalezisk gromadnych" albo tzw. skarbów, a więc większej ilości monet celowo ukrytych. Często takie skarby liczą nawet kilka tysięcy denarów, największy, odkryty we Wrocławiu, zawierał ich ponad 100 tysięcy. O wiele rzadziej znajdowane są denary jagiellońskie pojedynczo bądź po kilka sztuk. Wynika to z faktu, że są one bardzo małe, mniejsze od obecnej jednogroszówki. Ponadto z uwagi na ciemną zazwyczaj barwę, wynikającą ze znikomej zawartości srebra, nie rzucają się w oczy - opowiada dr hab. Marek Florek.

Przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podkreśla, iż znaleziony w Goźlicach zbiór denarów jagiellońskich jest tym bardziej interesujący, że z okolic Sandomierza nie znamy w zasadzie zbiorowych znalezisk monet z tego okresu.

Numizmaty zostaną najpierw opracowane, a później przekazane do zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%