Zamknij

Sklep z ekologiczną żywnością - jakie oznaczenia muszą mieć produkty?

13:12, 19.08.2021 Katarzyna Dudek
Skomentuj

Promowanie zdrowej żywności jest już na porządku dziennym i to bardzo dobra wiadomość - coraz więcej osób zmienia tryb odżywiania. Aby jednak wdrożyć takie zmiany w życie, należy zapoznać się z całą gamą najważniejszych kwestii. Konieczne jest nabycie odpowiedniej wiedzy na temat zdrowej żywności, kaloryczności poszczególnych składników i wartości odżywczych. Rosnącą świadomość konsumentów trzeba od razu solidnie wykorzystywać.

Sklep z ekologiczną żywnością

Ekologia jest od jakiegoś czasu modnym tematem, wiele osób deklaruje, że zdrowa żywność zastąpiła tę wysoce przetworzoną. Obecnie w wielu miastach Polski funkcjonuje sklep z ekologiczną żywnością, ceny poszczególnych produktów są wyższe, ale na zdrowiu nie można oszczędzać. Warto wiedzieć, iż prowadzenie działań mających na celu poprawę natury nie jest dobre i etyczne. W tym celu stosuje się sztuczne nawozy, toksyczne środki ochrony roślin, pasze, nasiona genetycznie modyfikowane - wszystkie te sztuczne dodatki są wysoce toksyczne i szkodliwe. Dieta każdego człowieka powinna być oparta o produkty wytworzone ze zbilansowanych składników, dokładnie sprawdzonych pod każdym względem. Liczne badania wskazują, że każdy sklep z ekologiczną żywnością jest wyposażony w produkty, które zawierają o wiele większe ilości wartości odżywczych niż konwencjonalna żywność. Chodzi między innymi o witaminę C, żelazo, magnez, fosfor, jednocześnie zawierają aż o 15% mniej azotynów. Biorąc pod uwagę owoce i warzywa, te hodowane bez sztucznych barwników, polepszaczy mają w sobie większe stężenie antyoksydantów. Mają one znaczący wpływ na opóźnienie procesów starzenia się komórek. Fakty są niezaprzeczalne i mówią same za siebie, wystarczy zwrócić uwagę na wszelkie warzywa liściaste, ziemniaki, jabłka, które w drodze hodowania w warunkach ekologicznych są po prostu zdrowe.

Jakie oznaczenia ma ekologiczna żywność?

Każdy sklep z ekologiczną żywnością oferuje produkty o właściwych oznaczeniach, ponieważ ich pochodzenia musi być udowodnione. Wszystkie kwestie są prawnie regulowane, na etykietach muszą być zamieszczone niezbędne informacje, w tym certyfikaty. Wszelkie zasady, w oparciu o które wytwarza się ekologiczną żywność określa Rozporządzenie Rady (EWG) o sygnaturze 2092/91. Każdy konsument powinien przede wszystkim zauważyć wspólnotowy znak - "Rolnictwo ekologiczne". Poza tym niezbędne jest umieszczanie nazwy i numeru jednostki certyfikującej, której podlega konkretny producent. Ponadto istotne są znaki identyfikacyjne partii towaru i nazwa produktu - takie informacje są dowodem na to, że dany produkt zawiera co najmniej 95% składników ekologicznych. Jest to również informacja mówiąca, że nie tylko surowce są bezpieczne, ale ekologiczny jest cały proces produkcyjny. Tylko wtedy nie ingeruje się w skład witamin, węglowodanów i białek, czy minerałów. Dodatki wspomagające, które przybierają postać barwników, emulgatorów, konserwantów, przeciwutleniaczy jest całkowicie zabronione. Konsument może zatem stale zwiększać swoją świadomość w zakresie spożywanych produktów.

Opracowanie merytoryczne we współpracy z DelikatesyZdrowo.

Artykuł sponsorowany

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%