Zamknij

Skotniccy i Skotniki na ekranie. Powstały dwa ciekawe reportaże [zdjęcia]

12:37, 11.04.2021 MPlaza
Skomentuj

Historii Skotnickich i ich rodowej miejscowości Skotniki poświęcone zostały dwa nowe reportaże Telewizji Polskiej. Pojawi się w nich również wątek koprzywnicki. Opowiedziana w filmach historia sięga XII wieku. 

Reportaże zostały zrealizowane w ramach cykli TVP3 Kielce "Historia się kręci" i "Rodzinne gniazda". Zdjęcia powstawały w miniony czwartek i piątek.

Reżyserka Dorota Kosierkiewicz przyznała, że Skotniki i ich dzieje ją ujęły.

- To miejsce wyjątkowe w skali Europy. Skotniki są bowiem związane z jednym rodem już od ponad 800 lat. Związki te sięgają wczesnego średniowiecza i trwają do dziś. Maksymilian i Michał Skotniccy nie mieszkają już co prawda w Skotnikach, ale je kochają, a tamtejszy dwór należy do nich. Ta historia nadal się pisze - podkreśliła Dorota Kosierkiewicz.

Dwór, którego najstarsza część pochodzi XV wieku, zostanie oczywiście pokazany w reportażach. Zdjęcia powstały także w kościele św. Jana Chrzciciela, ufundowanym w 1347 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego.

- To przykład niezwykle pięknej architektury gotyckiej, dobrze zachowanej do dzisiejszego dnia. Kościół w samej formie jest bardzo ciekawy, postawiony w duchu ekspiacyjnych budowli Kazimierza Wielkiego. Zachowały się tam dwa oryginalne portale gotyckie z drzwiami, dekorowanymi malowanymi herbami. Warto zwrócić uwagę na przedstawienie Biblii pauperum nad łukiem tęczowym, czyli freski ze scenami z życia Jezusa i Marii. Jest to kościół, który stwarza atmosferę modlitwy i wyciszenia. To miejsce bardzo bliskie mieszkańcom - zaznaczył ksiądz Andrzej Rusak, diecezjalny konserwator zabytków.

Ksiądz Rusak występuje w reportażu jako jeden z przewodników po Skotnikach. O historii opowiada również dr hab. Tomisław Giergiel z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Narratorem jest regionalista i historyk dr Cezary Jastrzębski.

 Zdjęcia w Skotnikach poprzedziła wizyta filmowców w Warszawie u Michała i Maksymiliana Skotnickich. Wystąpią oni w produkcjach.

Śladami znakomitego rodu autorzy reportażu podążyli również do Koprzywnicy, do klasztoru cysterskiego, to bowiem Mikołaj Bogoria ze Skotnik, wojewoda sandomierski sprowadził tam w 1183 zakonników z Francji. Było to jedno z najdalej na wschód wysuniętych opactw cysterskich w Europie.

Filmy powstały we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej".

- Skotniki mają bardzo ciekawą, niebanalną historię. Zależało nam na tym, by ją przybliżyć. Liczymy, że widzowie się nią zainteresują i zechcą tu przyjechać. Dla nas ważne jest również to, że miejscowość leży przy ważnych szlakach turystycznych. Przechodzi tamtędy rowerowy szlak Green Velo - powiedziała Katarzyna Batko, dyrektor organizacji.

Katarzyna Batko dodała, że Lokalna Organizacja Turystyczna ma w planach realizację kolejnych reportaży popularyzujących Sandomierszczyznę, między innymi o Samborcu i znajdującym się niedaleko tej miejscowości stanowisku kultury złockiej oraz o Koprzywnicy i jej tradycjach  związanych z bziukami.

Reportaż w cyklu TVP Kielce "Koło się kręci" zostanie pokazany w niedzielę 18 kwietnia o godzinie 18.50. Drugi zaprezentowany zostanie w ciągu miesiąca.

fot. Katarzyna Batko, Małgorzata Płaza

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

henryk tarnobrzeskihenryk tarnobrzeski

0 0

a kiedy bedzie film o woj tarnobrzeskim? 19:50, 11.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%