Zamknij

Z Dworem Dwikozy poprzez noworoczne tradycje

11:43, 20.12.2012 TN
Skomentuj

dwór (Medium)Noworoczne tradycje i współczesne  zwyczaje w różnych zakątkach świata poprzez noworoczne  Zachęcamy do nadsyłania  do siedziby redakcji kuponów  - należy wysłać komplet z danego miesiąca do 10 dnia miesiąca następnego (należy  dołączyć swój nr telefonu). Pośród Czytelników, którzy nadeślą komplet kuponów,  rozlosujemy dwa podwójne zaproszenia  na ekskluzywną kolację w restauracji  Dworu Dwikozy. Nazwiska osób nagrodzonych w grudniu podamy 17 stycznia. Kolacja  dla  dwojga 3/XII

Tegoroczne bale i przyjęcia sylwestrowe jak co roku spędzimy w gronie najbliższych. Zwyczaje takie jak picie szampana i fajerwerki stały się już stałym elementem  noworocznych tradycji. Dziś chcieliśmy zabrać Państwa w  podróż dookoła świata  i opowiedzieć o najciekawszych noworocznych zwyczajach w rożnych krajach.

-Wielka Brytania i Irlandia

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w  Polsce, Nowy Rok hucznie wita się szampanem i  fajerwerkami. Istnieją jednak także inne zwyczaje, mniej u  nas znane.  W mieście Stoneheaven nieopodal Aberdeen w Szkocji corocznie urządza się paradę,  w czasie której panowie ubrani w kilty maszerują, wywijając zaczepionymi na linie  kulami ognia. Równie popularne jest również obdarowywanie rodziny i przyjaciół  specjalnym noworocznym prezentem. Jest nim jabłko na trzech nogach zrobionych  z gałązek. W jabłko wbija się suszone goździki oraz gałązkę świerku. Taka dekoracja  ustawiona na parapecie ma przynosić szczęście całemu domowi. Wierzono również,  że jeśli pierwszą osobą w  Nowym Roku będzie młody, czarnowłosy, mężczyzna,  wówczas przyniesie on szczęście domownikom.

-Niemcy

W  Niemczech Nowy Rok wita się podczas hucznych imprez, a  także na ulicach  miast. Ciekawostką jest, że jedzenie w sylwestrową noc kapusty i marchewki przynosi  finansową stabilizację. Popularna jest również zupa z soczewicy przygotowywana na  kilka dni przed Nowym Rokiem. Podczas domowych przyjęć bardzo często podaje się  także serowe fondue, które swój rodowód ma w sąsiedzkiej Szwajcarii.

-Hiszpania

Dość interesującym hiszpańskim zwyczajem jest zakładanie czerwonej bielizny  w  wigilię Nowego Roku. Wbrew pozorom nie jest to komercyjny zabieg, ale długowiekowa tradycja sięgająca średniowiecza. Kolor czerwony symbolizować ma  życie oraz przynosić szczęście i pomyślność. Powszechne jest także pieczenie ciasta,  w którym ukryte są małe talizmany. Ten, kto je odnajdzie, ma zapewnione szczęście  w  nadchodzącym roku. Pomyślność ma przynosić również zjedzenie 12 owoców  winogrona. Każde grono symbolizuje jeden miesiąc nowego roku i trzeba je zjeść za  każdym z dwunastu uderzeń zegara wybijającego północ. Wbrew pozorom zadanie  nie jest łatwe i wymaga dużej szybkości.

-Rosja

Nowy Rok w Rosji także witany jest w świetle fajerwerków, a zabawom towarzyszą  Dziadek Mróz oraz Śnieżynka. W  przeszłości, w  okresie socjalizmu, ze względu na  obowiązywanie kalendarza juliańskiego Nowy Rok Rosjanie świętowali w  miejsce  świąt Bożego Narodzenia. Wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego ujednoliciło  noworoczne świętowanie z zachodnimi tradycjami. Tuż przed północą Rosjanie wysłuchują przemówienia prezydenta, a następnie rozlega się bicie zegara z wieży na Kremlu.

-Australia

W Australii inaczej niż u nas, Nowy Rok obchodzi się latem, a nie zimną. W Sydney  odbywa się drugi co do wielkości pokaz fajerwerków na świecie. Ponad 80 tysięcy świateł rozbłyska na nocnym niebie, oświetlając słynny most i zatokę. Z kolei w Melbourne  tradycyjnie gra się w pokera, a przegrany dostaje... szarlotką prosto w twarz. Nowo-roczne świętowanie na drugiej półkuli to wielka zabawa pełna psikusów i kawałów.

-Polska

Obchody Nowego Roku w Polsce wiążą się z huczną zabawą i biesiadowaniem.  Tradycja przyjęć noworocznych nie jest zbyt długa i sięga XIX wieku. Na bale przygotowywano liczne potrawy, którymi raczono się przy suto zastawionym stole. Staro-polskie dania i znakomite trunki zapewniały dobry nastrój wszystkim biesiadnikom.  Takie przyjęcia odbywały się głównie w dużych miastach w najbogatszych domach.

dwór (Medium)

Tegoroczny Bal Sylwestrowy w  Dworze Dwikozy będzie  inspirowany wiekowymi tradycjami. Bufety nawiązywać  będą do dań z różnych epok:

- średniowiecze - z pieczonym  dzikiem, ptactwem i  pieczonym jagnięciem na czele,

- czasy saskie - pełne wytrawnych potraw, jak chociażby  gołębie w  sosie winnym czy  przepiórki,

- lata prohibicji w USA, które  rozsmakują gości m.in. w kalmarach z oliwkami, jambalaii, delikatnych żeberkach z rożna.

Odbędą się także inscenizacje historyczne z pokazem walk rycerskich. Północ powita wielki pokaz fajerwerków oraz teatr ognia. Słodkie bufety pełne  będą delikatnych deserów: waniliowych bavarois, mini brandy snap shots a`la  Romanov z truskawkami czy rozpływającego się w ustach flan z grapefruitów  i kiwi. Dla wielbicieli trunków czekać będzie miła niespodzianka: nielimitowany dostęp do baru, a w nim whisky, wódka, piwo, wino. Sylwestrowa noc w Dworze Dwikozy z pewnością będzie pełna znakomitego jedzenia i prawdziwie szampańskiej zabawy.

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%