Zbigniew Ziobro odwiedził Nową Dębę

0
Showing 1 of 18

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przybył dziś z wizytą do Nowej Dęby. Wraz z sekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości, Marcinem Warchołem, odwiedzili Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Minister Zbigniew Ziobro przybył dziś z wizytą do Nowej Dęby. Zapoznał się z działalnością miejscowego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Na miejscu było obecne kierownictwo punktu oraz lokalny samorząd.

Po wizycie w punkcie, przed budynkiem miała miejsce konferencja prasowa. Podczas niej minister odniósł się do informacji na temat oświadczenia komisarz ds. równości Komisji Europejskiej Helenę Dalli o odebraniu środków finansowych 6 polskim miastom, które podjęły uchwałę o Karcie Praw Rodziny bądź strefach wolnych od ideologii LGBT. – Jest to działanie bezzasadne i bezprawne. Dlatego zwróciłem się z prośbą do pana premiera, by podjął zdecydowane działania wobec komisji, by takie akty bezprawia nie były podejmowane. Traktat o UE stanowi jasno, że wszystkie komisje mają szanować tożsamość narodową państw członkowskich, zasadę równości samorządów i obywateli, których prawem jest swobodne kształtowanie opinii. Nie może być na nich wywierana żadna presja związana z poglądami urzędników europejskich – tłumaczył minister sprawiedliwości.

Jeszcze dosadniej w tym temacie wypowiedział się minister Marcin Warchoł. – Pani komisarz gwałci Kartę Praw Podstawowych, na którą chętnie się powołuje. Czytamy w niej, że każdy ma prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem. Tymczasem samorządy, które są przedstawicielami mieszkańców, podejmują decyzje zgodnie z własnym sumieniem i wyznawaną religią, są dyskryminowane przez komisarz. Dlatego ich bronimy, jesteśmy w Nowej Dębie, gdzie tutejsi samorządowcy podjęli uchwałę przeciwko ideologii LGBT w obronie Karty Praw Rodziny oraz tradycyjnych polskich wartości i czują się dyskryminowani – mówił sekretarz stanu.

Następnie Zbigniew Ziobro poruszył temat Punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – To bardzo ważne, że Polacy mogą skorzystać z punktów dla osób pokrzywdzonych. Takich punktów w Polsce jest około 350. Znajdują się w każdym powiecie. Jest to efekt naszych działań. Wcześniej byliśmy również w innym ośrodku, prowadzonym przez Caritas (w Bojanowie – przyp.red.), w którym realizowany jest program współfinansowany z Funduszu Sprawiedliwości. W ramach tego programu kobiety, które były ofiarami przemocy, uzyskały wraz dziećmi  terapeutyczną pomoc. – mówił szef resortu sprawiedliwości 

Jesteśmy w jednym z punktów funduszu sprawiedliwości u nas, na Podkarpaciu. Takie punkty, oprócz Nowej Dęby, znajdują się również w Nisku, Stalowej Woli, Padwi Narodowej i Kolbuszowej. Nowodębski punkt działa bardzo prężnie, wiemy, że w ostatnim czasie było tutaj kilka przypadków oszustów metodą “na wnuczka”. Tutaj można uzyskać bezpłatną pomoc prawnika, psychologa, ale również materialną: bony żywnościowe, nierefundowane leki, odzież czy też wspomniane kolonie dla kobiet dotkniętych przemocą domową – mówił Marcin Warchoł.

Zobacz także:
– Kolejny przypadek koronawirusa w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu!
– Trwają prace nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Są postępy [zdjęcia]
– Święto Policji tarnobrzeskich funkcjonariuszy [zdjęcia]

O samej działalności ośrodka opowiedziała koordynator projektu – Najczęściej z naszej pomocy korzystają osoby starsze, lecz nie ma generalnie przekroju wiekowego. Przychodzą bardzo różne osoby. Na środę wyznaczony jest dyżur osoby pierwszego kontaktu, można też skontaktować się telefonicznie. – powiedziała Simona Wójtowicz, koordynator projektu.

Od 1 maja 2019 roku punkt objął pomocą 480 osób. 

Zbigniew Ziobro w Nowej Dębie – 18 zdjęć

Showing 1 of 18
Share.

Comments are closed.