Sandomierz. Powstanie dom dla seniorów? Radni mają nowy pomysł - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Sandomierz. Powstanie dom dla seniorów? Radni mają nowy pomysł

0

Jest nowy pomysł dotyczący utworzenia domu dziennego pobytu dla seniorów w Sandomierzu. Na taki cel miałby być zaadaptowany jeden z budynków znajdujących się na osiedlu w prawobrzeżnej części miasta.

 Grupa radnych zaproponowała, aby dom dla osób starszych powstał w budynku po wymiennikowni ciepła przy ulicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest on od kilku lat niewykorzystany. – Ma podłączone wszystkie media. Jego atutem jest lokalizacja – obok przystanku autobusowego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie parku osiedlowego z tężnią – mówi Andrzej Bolewski, radny, jednocześnie prezes spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego “Sandomierz”. – Dom dziennego pobytu dla seniorów jest w naszym mieście bardzo potrzebny. Społeczeństwo się starzeje. Przybywa emerytów. Wielu z nich to osoby samotne. Trzeba dać im szansę wyjścia z domu i prowadzenia aktywnego życia.

Spółdzielnia, jak zapewnia prezes, gotowa jest przekazać miastu obiekt. Radny podkreśla, że inicjatywę utworzenia domu poparły różne środowiska. Pomoc w pozyskaniu funduszy na przygotowanie placówki zadeklarowała poseł Agata Wojtyszek.

Piotr Wójtowicz, naczelnik Wydziału Rozwoju, Promocji i Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu odpowiada: pomysł jest dobry. Przyznaje również, że dom dziennego pobytu dla seniorów jest w mieście bardzo potrzebny. Trzeba jednak znaleźć pieniądze na jego utworzenie. – Padła propozycja, abyśmy ubiegali się o środki z programu rządowego “Senior+”. Jeden nabór w tym roku już się odbył. Mamy informację, że będzie jeszcze jeden. Są jednak warunki: projekt musiałby być zrealizowany już w tym roku, poza tym budynek musi być własnością miasta. Ponadto z programu “Senior+” możemy otrzymać na prace remontowe maksymalnie 400 tys. zł. Może to być zbyt mała kwota – zaznacza Piotr Wójtowicz.

 Inną opcją finansową braną pod uwagę przez miasto jest kolejne rozdanie środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tutaj nie ma ograniczeń co do wartości projektu. Jak podkreśla naczelnik, szansę daje również nowy unijny Regionalny Program Operacyjny.

 Jest to kolejna już próba znalezienia funduszy na stworzenie placówki dla seniorów. Poprzednia została podjęta w grudniu. Miasto złożyło wniosek o 4 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę domu przy ulicy Piaski na obrzeżach Sandomierza. Dofinansowanie nie zostało jednak przyznane. Kolejnym problemem związanym z tą lokalizacją są mapy ryzyka i zagrożenia powodziowego, które ograniczają możliwość inwestowania w prawobrzeżnej części miasta. Restrykcyjne przepisy dotyczą przede wszystkim nowych obiektów. Magistrat mógłby zatem nie uzyskać zgody na inwestycję.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź